Jump to content

Motor defect inchidere portbagaj


gelula
 Share

Postare recomandată

Telescoapele sunt de vina. Sunt prea dure. Au si un mic tampon in balama sau capota, dar ala e prea putin pentru asta.

Am intalnit si eu asa. Unele nu au cursa lina. Probabil ceva supape nu lucreaza corespunzator.

PS: 18 lei un actuator de portbagaj? :blink:

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....de Lexus... :icon_redface: ...cel OEM de VW, e 90 lei - nou.

Marius, nu prea ai ce sa reglezi la amortizoare.....la lungime e perfect ca cel vechi ? ....vezi doar sa fie toate componentele la locul lor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FLorine nu esti :nono: atent doar am precizat linkul ebay mai sus , am spus MOTOR nu actuator , un actuatorul complet AUDI este mai mult de 90lei cel putin la mine ~120lei.

I-mi pare putin mai lung cu cativa mm, nu e oem este Starline 85lei fata de 120 oem. DA am vazut si tampoanele pe balamale dar mai mult de 5mm nu au, deci capota se deschide lin dar la final de cursa balangane capota de 2-3 ori si suna naspa.

Deci a fost schimbata capota cu una noua dupa cum am zis mai sus intr-o reprezentanta SKODA (DELCAR Brasov , un servis de toata jena casi restul de alfel), a fost schimbata si aripa stanga, lonjeronul spate, fusta etc, ce am observat prinderea pe capota are un ghidaj de 5 liniute (5 mm) in stanga e pe 3mm iar in dreapta 4mm , practic capota este stramba, iar telescopul din dreapta la deschidere era tensionat adica fortat sa se deschida mai mult decat trebuie si din cauza asta idiotii l-au stricat, pun pariu ca si motorasul tot din cauza lor s-a stricat pt ca iarasi la incuietoare nu era reglat calumea si statea tensionata tija lunga de plastic de la actuator, dupa cum am zis 80% din reprezentante si servisuri fac treaba in graba si strica masini de fapt. Daca indrept capota mi-e sa nu atinga in vreo aripa care si alea probalil au fost puse prost......

Vb aia, o masina lovita nu mai e ca noua! indiferent ca are 100ani vechime daca isi baga coada nea mitica din x servis .

Modificat de pcmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PS: 18 lei un actuator de portbagaj? :blink:

Da...multumesc ca mi-au adus aminte....dar nu am mai recitit toate posturile tale.....m-am uitat doar la ultimul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand este ridicata sus are joc de cativa cm, plus ca nu se deschide singura adica sa mearga la inceput repede dupa care mai lent. Aprp cum se pun corecorect telescoapele? cu tija sus sau jos am incercat in ambele moduri si e la fel!

Filmulet cu portbagajul,

http://www.youtube.com/watch?v=qQArys0yKTg .

Asa se deschidea si capota mea inaninte de interventia de la SKODA. ( exceptand ca in clip este automata deschiderea, ma refer la cursa amortizoarelor).

Ma gandeam sa iau 2 arcuri pt deschidere automata, parca a mai facut cineva pe forum la un golf 5, http://www.bearingboys.co.uk/B20x51_Medium_Load_Die_Spring-31091-p

Modificat de pcmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Telescoapele se pun cu tija in jos. Dar efectul e acelasi.

2. Eu am mai spus ca trebuie schimbate telescoapele dar nu m-ai ascultat. Tot la asta o sa ajungi daca vrei sa mearga ca inainte. Ciudat ca se comporta asa si inainte nu. Nu ti le-au schimbat?

3. Nu-ti recomand modificarea cu arcuri. Iti va distruge telescoapele si oricum nu tin mult tensionate arcurile. Si cel ce a facut pe forum la Golf5 a renuntat la ele din aceleasi motive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pre inteleg punctul 2 cosmine, primul filmulet este al meu iar al 2lea este unul oarecare de pe youtube.

Pai tocmai ca mi-am cumparat un telescop nou la portbagaj, am posibilitatea sa il returnez + diferenta 50lei pt unul oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun sigur ca e de la telescoape. In trecut cand tot "experimentam" balamale si telescoape la Passatul meu, am trecut si prin situatia ta. Cum? Cu 2 telescoape care se comportau ca ale tale.

Cum am rezolvat? Trecand la vechile telescoape, care NU "se balangane". :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce vrei sa zici? sa schimb asta Starline cu unul OEM? sau sa il las asta asa cum e si sa-l schimb si pe celalalt veki care poate fi obosit?

Cel starline pot sa-l dau inapoi inca.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot poti sa le dai inapoi, incearca sa le pui ambele noi. Nu stiu daca sunt la fel de bune precum cele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Din cite am citit pina aici referitor la motorasele de inchidere portbagaj, toti cei care au postat au incercat sa si le repare sau inlocuiasca singuri...ramin la varianta ,chiar daca mai scumpa, ca verificarea si inlocuirea la service-ul autorizat te scuteste de mult timp pierdut si multi nervi.Am avut aceea si problema si inlocuirea la service a luat juma de ora. Pret cu tot cu manopera, ceva peste 200 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90 de lei e actuatorul....restul manopera.

Atat dureaza sa-l schimbi......daca nu te grabesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara,am si eu o problema mai delicata sa spun si anume cu portbagajul.Aseara am dorit sa iau ceva din portbagaj si am ramas surprins sa vad ca nu vrea sa se deschida,am tras de el nu vrea,dau din butonul de pe portiera,iar nu vrea dau din cheie la fel.se aude un fel de zgomot in spate (cred ca motorasul) cand incerc sa il deschid dar nu se ridica.o alta problema ar fi banchetele si anume sau rupt arcurile cele 2 de pe o parte si alta si manerul iese de tot si nu pot sa le mai rabatez.se poate intra intrun fel sau altul inauntru? si dupa parerea voastra ce credeti ca ar fi? va multumesc.

Masina e un passat berlina model b5.5

Modificat de Costyinter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil actuatorul obosit - motorasul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intalnit si broasca defecta in sensul ca se rupe arcul care tensioneaza ghearele si ramane blocata.scaunele le poti da jos de pe masina, si vezi care e buba, ce e defect. ai acces la mecanismul lor.acum depinde...poti sa o faci fara a demonta tapiteria sau sa fi nevoit sa le "dezbraci" in functie de ce gssesti acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru raspunsuri am sa vad maine ce rezolv, acum sa pot rabata banchetele sa pot intra in portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e singura varianta la indemana in momentul de fata ca sa poti deschide portbagajul. Ai suruburile din spatele triunghiului reflectorizant, si inca doua in fantele de care tragi la inchidere si apoi numai clipsuri si tragi cu simt de raspundere si a iesit. Ar fi ideal sa fie varianta expusa de Florin, cea cu motorasul obosit caci asa poti sa-l deschizi usor. Dupa ce ai scos capitonajul urmareste cablul motorasului unde intra in broasca si fix de urechea aceea tragi si se va deschide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa vad maine dimineata care e problema si va anunt.multumesc pentru indicatii @kelu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut alt defect. La mine nu se mai inchidea.Am demontat motorasul,si am desfacut o spira la un resort mic acolo,l-am pus la loc ,si a mers.Daca ai si tu la fel,sa nu demontezi motorasul,ca este capsat.Bagi ceva pe acolo(sarma,sau surubelnita) ,vezi tu acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara, am rezolvat problema, a fost doar sufa sarita din locas,nu pot pune acum poza deoarece scriu de pe telefon, motorasul e forte ok, nu pres inteleg dece a sarit de acolo ca am vazut ca era destul de prins nu imi pot explica cum a sarit. o intrebare desi deviez de la subiect... mam chinuit 2 ore sa rabatez banchetele si va intreb se pot schimba clemele care rabateaza? intreb ca persona care ma ajutat a zis ca nu se poate. doar sa schimb bancheta...:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutii gasesti doar la fata locului.....din pacate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o alta problema..dupa ce asta iarna a inghetat yala,si efectiv nu puteam sa ridic portbagajul...ca si cand manerul nu mai actiona cand apasam sa deschid...(a revenit de la sine)

 

acum nu se mai incuie..atasez o poza poate ma sfatuiti in vrun fel.

din poza butoiasul alb are curent cand actionez inchiderea.

firul care este iesit din yala, are curent continuu fie ca inchid sau deschid.

al 3 lea fir care apare langa butoiasul alb nu am cum sa il desfac, fara sa dau tot jos de acolo..

 

a mai intalnit careva situatia..o idee ce sa verific sau sa schimb...

mentionez ca atunci cand deschid/inchid nu se aude nimic, nu se intampla nimic.

 

multumesc, anticipat.

post-105026-0-66919100-1365856089_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butoiasul alb e actuatorul ce-ti blocheaza/deblocheaza manerul de deschidere al portbagajului.

 

Deci recapitulare:

- actuatorul primeste curent doar pe deschidere?

- care e al 3-lea fir de langa actuator? Ca are doar 2 (verde si rosu).

- baga si tu un blitz, sa distingem ce ai acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!