Jump to content

Motor defect inchidere portbagaj


gelula
 Share

Postare recomandată

Prima data verifica daca ai tensiune la el. De obicei se rup firele in mansonul de trecere din cauciuc, intre capota si caroserie.

Pretul unui motoras il gasesti mai sus.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc inca o data pentru sfaturi. O sa revin maine cu un post sa vad ce reusesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

Am si eu aceleasi probleme cu motorasul de la portbagaj. Se blocheaza pe deschis si nu mai pot inchide nici din cheie pt ca ar trebui sa fortez tare. Am desfacut pana si motorasul care are un piston in interior. Am incercat sa dau cu vaselina, ulei si altele. Mergea pe moment dar se bloca iar. Am fost azi la Midocar si un motoras costa 90 ron. deci decat sa ne chinuim sa le reparam mai bine i-l schimbam pt ca pretul nu este piperat. Acum am scos pistonasul sa pot inchide macar din cheie. Am facut poze cu interiorul motorasului dar din pacate nu am cum sa le atasez inca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc inca o data pentru sfaturi. O sa revin maine cu un post sa vad ce reusesc.

N-am mai revenit cu un post, fiindca am fost foarte ocupat. Acum merge portbagajul, am uns motorasul cu un fel de ulei pentru rugina si l-am curatat. Acum merge stas. :banghead: Multumesc C o s m i n pentru sfaturi.

Modificat de Danutz Iulian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ionutz_acop

Am si eu o problema la un Passat din 2003... Mi s=a blocat sau ars motorasul care imi deschide prtbagajul si nu stiu cum sa-l repar.. Daca rabatez bancheta din spate si ma bag in portbagaj, cum ar trebui sa desfac pe acolo ca sa pot deschide portbagajul mecanic?? Merci mult! Cu cheia nu merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MARINJUVETE

Salut la toata lumea!Si eu am avut ceva probleme cu inchiderea portbagajului,si am rezolvat-o .Problema consta in ruperea unei spire de la un arc.am scos arcul fara a demonta yala,deoarece trebuia sa o desfac cu bormasina.Am scos arcul cu o sarma,si am decfacut o spira cu un patent,L-am montat la loc ,si merge bine merci!Deci daca aveti probleme,intrati prima data pe forum,si apoi interveniti.In rest,sunt foarte multumit de aceasta masina din semnatura,veche de 10 ani!Bafta la toti si cat mai putine probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, eu am o problema mai mica fata de ce am citit pana akum, la un GOLF 5 HB se inchide portbagajul mai greu, trebuie sa il trantesc putin mai tare ca sa se inchida si nu stiu de ce, masina are 2 ani si toate functioneaza ok atat motorasul cat si amortizoarele haionului. Ce ar putea fii? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o varianta ar fi sa tragi inelul de prindere de pe caroserie mai sus.dar daca faci asta, trebuie verificat daca nu ramane luft intre hayon si caroserie.esti sigur ca toate functioneaza normal? te intreb pentru ca este posibil sa fie actuatorul de vina in sensul sa aiba un delay la revenire. asta se intampla daca imediat dupa deschidere vrei sa-l inchizi imediat.daca se inchide, e ok,daca nu se inchide imediat dupa deschidere este posibil sa ai actuatorul putin gripat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El isi revine imediat dupa deschidere, nu are nici o intarziere, doar ca ce am observat eu este k carligul acela nu mai are o mica parte din plasticul care il imbraca, cred ca s-a spart . Asta poate fii motivul pt care trebuie sa il trantesc mai tare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
bogdan_lampard08

Salutare!!! O problema similara am si eu la passat-ul din semnatura. Se deschide doar cu cheia sau din butonul de pe usa dar trebuie sa mai fie o persoana care sa actioneze manerul portbagajului..altfel nu se deschide complet..il tine ceva. M-am uitat la motoras dar nu am vazut nimic in neregula:-?? se poate sa fie insusi motorasul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

pana acum cateva zile portbagajul se deschidea singur....odata ce era inchis ins chimb, putea fi deschis atat din telecomanda, cat si de la usa soferului,nu si din butonul lui.Astazi am remarca faptul ca nu se mai deschide deloc, nici din cheie,nici de la usa soferului.Am incercat sa fat usor in soza motorasului dar degeaba.VREO SUGESTIE?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze...din cheie merge deschisa...in rest nu vreau de nici un fel

daca va ajuta....lumina in portbagaj se aprinde odata ce il deschid(doar cu cheia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut, vad ca multi au avut aceasta problema cu actuatorul de la portbagaj, printre care si eu, incerc sa fac un tutorial, poate ajut pe altii care or sa mai aiba aceasta problema.

Va trebuie: o surubelnita stea, un patent, si o tubulara de 10 (de preferat mai subtire) si ceva rabdare...

1. Desfaceti cele 2 suruburi de la suportul de triungi (poza 1)

post-75025-0-89233300-1296586011_thumb.j

2. Desfaceti cele 13 suruburi care tin mocheta (poza 2)

post-75025-0-10183500-1296585431_thumb.j

3. Desfaceti cele 2 suruburi cu tubulara de 10 (poza 3)

post-75025-0-83273600-1296586037_thumb.j

4. Este o siguranta acolo care mai tine tot ansamblul, incercati cu surubelnita sa ii puneti capetele putin mai jos si veti vedea ca o sa iasa iala cu totul (poz 4)

post-75025-0-89361600-1296586047_thumb.j

5. Desfaceti usor tija care este actionata de maner, aveti grija sa nu rupeti plasticul din capat care o tine (poza 5)

post-75025-0-31041200-1296586053_thumb.j

6. Dupa ce ati dat jos toata smecheria, desfaceti cele doua suruburi ale actuatorului si scoateti-l de acolo (poza 6)

post-75025-0-91543500-1296586062_thumb.j

7. Acum desfaceti actuatorul cu grija sa nu rupeti urechiusele de plastic, eu l-am desfacut foarte usor cu un patent, are niste cleme mici cam pe unde am marcat eu cu culoare in poza, le gasiti voi (poza 7)

post-75025-0-92456000-1296586067_thumb.j

8. Dupa ce l-ati desfacut o sa arate cam asa (poza 8)

post-75025-0-43038800-1296586073_thumb.j

9. Acum luati putina vaselina si ungeti toate rotitele din interior exact ca in poza (poza 9)

post-75025-0-29309900-1296586079_thumb.j

10. Acum inchideti la loc carcaza actuatorului si luati curent de la un incarcator de telefon sau ce aveti prin casa, dar sa nu depaseasca 12 v, eu am avut unul mai mic, si faceti proba la actuator punand firele de la incarcator pe bornele de la actuator, puneti odata plus intr-o parte si minus in alta si invers, si faceti cateva curse asa pana se unge si el bine si isi mai da drumul. (poza 10)

post-75025-0-06588000-1296586085_thumb.j

La mine asa i-am facut si a mers perfect din prima, sper ca v-au ajutat pozele, erau chiar cu rezolutie mare dar am fost nevoit sa le micsorez pt ca nu ma lasa sa le uploadez.

Spor la treaba!

Modificat de pustiukid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De mentionat ca doar la B5 merge decapsat. La B5.5 deja sunt lipite la cald si nu merg desfacute. :)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta isi dorea neamtul....dar nu a reusit. Am reparat destule actuatoare de portbagaj de B5.5. Se desfac cu cutter-ul, si se lipesc la loc, cu letconul. Atentie la montare sa se comprime arcul din interior, pt ca altfel nu revine parghia, dupa deschidere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut !

Fi amabil cum ai deschis portbagajul daca era blocat? Daca nu merge nici din cheie? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai o singura varianta daca nu se deschide de niciun fel.rabatezi bancheta, te bagi in portbagaj cu o surubelnita torx25(daca e berlina) sau cruce(daca e variant), si desfaci capitonajul portbagajului.laa variant ai 4 suruburi(2 in gaurile in care bagi mana sa inchizi portbagajul si doua la colturile superioare unde se imbina practic capitonajul cu stalpii hayonului.la berlina ai doar 2 in gaurile mentionate mai sus si maisunt cele care tin suportul triunghiului reflectorizant. desfaci toate suruburile, si apoi tragi de capitonaj far frica ca e prins in clipsuri.incepi dintr-un colt preferabil.apoi ai sa vezi broasca care are atasat un cablu negru care duce la un motoras.tragi de parghia pe care vine atasat cablul si "voila", ai deschis portbagajul.

si apoi ramane de vazut care e buba.motorasul se aude lucrand?

De mentionat ca doar la B5 merge decapsat. La B5.5 deja sunt lipite la cald si nu merg desfacute. :)

uitandu-ma mai cu atentie la fotografiile colegului vad ca difera mecanismul fata de b5.5.la b5 broasca e actionata de tija metalica iar la b5.5 de cablu, plus ca sunt altfel dispuse componentele la b5.5.

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA berlina capitonajul n u e prins in mai multe suruburi pe conturul capitonajului? de alea cu capul acoperit cu mocheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am gasit decat la bora sedan astfel de suruburi.la ale mele nu am asa ceva.un singur passat sedan am avut cu o astfel de problema, si nici el nu avea asa ceva, tot din 2002 fabricatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

man...esti o enciclopedie ambulanta. pana nu ai cautat tu sa te edifici exact, nu te-ai lasat :study:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ieri am schimbat o iala si se potriveste perfect de la b5 la b5.5, exceptie facand plasticul ala alb unde intra tija de actionare care difera intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am pe masina tot broasca de b5, la cea veche se rupsese arculetul care tinea in tensiune cele doua limbi ale broastei. am avut ceva emotii ca nu s-ar potrivi insa e ok, asa cum spune si pavy difera doar urechea de plastic. in schimb mi-am pastrat carcasa neagra pt ca la b5 e mai subtire fata de cea de la b5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actuatorul in sine e complet diferit. Cel de B5 nu e cu revenire. Ramane in pozitia comandata, putand fi atat inchis cat si deschis.

Broasca e la fel. Si chiar daca difera acel plastic, merg schimbate intre ele.

Uitati aici diferentele. :)

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!