Jump to content

Faruri Passat 3bg 2003


il-o2-svh
 Share

Postare recomandată

am lovit masina si s`au rupt toate urechile de la ambele faruri, acestea fiind in continuare functionabile ... intrebarea mea este daca mai pot face ceva cu acestea, eventual cumpar altele si mai pot folosi instalatia de xenon dupa astea vechi. sunt modelul cu semnalizarea pe mijloc.

post-10411-1213632900_thumb.jpg

Modificat de il-o2-svh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu, trebuie sa schimbi doar farurile. Instalatia de xenon e independenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, dar de exemplu nu pot sa cumpar faruri model cu semnalizare pe margine si sa montez xenonu de la asta ? sau nu se potrivesc /

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu ai si instalatie de Autoleveling in plus si nu stiu daca nu cumva te incurca si asta. Dar nu inteleg de ce te complici, iti plac mai mult alea cu semnalizare laterala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu neaparat dar modelul cu semnalizare laterala l`am gasit deja , ma costa 5 mil ambele faruri ... astea cu semnalizare pe mijloc n`am gasit si nici nu stiu pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa fie originale, ceea ce ma indoiesc la pretul ala. Eu am avut-o lovita prin octombrie anul trecut, si la fel, mi s-au rupt clemele de la farul din stanga. Am reparat-o pe asigurare, dar la service nu au tinut cont si mi-au pus un far destul de panarama, cred ca turcesc. Nu bate deloc bine, cam pe jumatatea celui original, Am incercat si sa-l reglez, dar degeaba. Oricum eu vreau sa-l schimb. Unul original e 450 RON la Volksman.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa fie originale, ceea ce ma indoiesc la pretul ala. Eu am avut-o lovita prin octombrie anul trecut, si la fel, mi s-au rupt clemele de la farul din stanga. Am reparat-o pe asigurare, dar la service nu au tinut cont si mi-au pus un far destul de panarama, cred ca turcesc. Nu bate deloc bine, cam pe jumatatea celui original, Am incercat si sa-l reglez, dar degeaba. Oricum eu vreau sa-l schimb. Unul original e 450 RON la Volksman.

ms ptr. informatie .. pai astea care le`am gasit sunt cumparate de cineva ptr. masina personala , noi , originale ... si merita sa cumpar 2 la pret de 1 dar sunt cu semnalizare laterala si nu stiu daca pot sa iau instalatia veche(cu semnalizare pe mijloc) sa o pun pe farurile astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce ai tu pe masina sunt farurile cu xenon din fabrica .. cele care vrei sa le iei sunt fara xenon .. si nu o sa poti sa pui instalatia care o ai pe masina ptr ca sunt cu becuri d2s iar cele normale sunt cu h7 .. deci in cloncluzie iti trebuie tot faruri ca ale tale ..sau daca poti sa fabrici cumva urechi de prindere daca nu ai bani sa le cumperi .. sau poti incerca pe la dezmembrari .. asta e beleau la ele .. in caz de accident nu se sparg se rup urechile ..

Modificat de KMZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As fi interesat eu de un far cu semnalizare laterala, daca zici ca sunt originale si bineinteles daca respectivul le vinde separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KMZ mersi mult ptr. info ... deci trebuie sa caut faruri cu tot cu instalatie .. astea pe care le am sunt bixenon ... nu mai am ce face cu ele ?

@crysty_cyc nu le vinde separat ... doar impreuna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teoretic exista chituri de reparatie pentru faruri care rezolva exact problema ta(clemele care s-au rupt).Arunca o privire la pozitia 19 de aici: http://www.vagcat.com/epc/cat/vw/PA/2001/226/57/2866026/

Nu am incercat acele chituri deoarece eu am fost unul dintre putinii care au reusit sa sparga si sticla :), deci in afara ca exista in etka nu stiu nimic despre ele.

Modificat de ady2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi ptr. link dar nu cred ca asa ceva exista la noi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De existat, exista sigur la reprezentanta, pretul fiind cam 45 euro/far (daca nu au pe stoc aduc in 3--4 zile).Acum, problema este alta: eu nu am folosit si nu stiu cit de usor sunt de montat si cit de fiabile sunt.Nici pretul nu este chiar de experiment.

Pe de alta parte eu am platit in dezmembrari, pe un far normal, nu xenon, 80 euro si am zis si merci, ca era ultimul pe stoc.Cred ca o sa ai probleme deosebite in a gasi faruri ca cele de pe masina in dezmembrari intr-un interval rezonabil; iar de noi mai bine sa nu povestim.

Daca cineva care a montat acest kit ar putea da vreo referinta s-ar mai clarifica situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca o improvizatie ar fi de ajuns pana gasesc o metoda mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

A gasit cineva pana la urma kit de reparatie faruri la passat 2001-2005?. Am reusit sa le rup pe toate la ambele faruri. Am sunat la reprezentanta si aduc kituri de reparatie 220 ron/far. Mie mi-a zis insa un mecanic ca s-ar gasi la 30 ron metalice !!! cel putin alea superioare. Alea inferioare insa merg folosite alea vechi cu gaura in far si holzsurub.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il-o2-svh Se gasesc faruri pt tine bixenon numai originale si sunt Hella, dar ce este cel mai important este ca pretul per bucata este intre 1200 si 1400 lei si ca sa iti iei de la desmembrari o sa gasesti numai din alea obosite , sablate de pietre, ingalbenite de timp sau nu o sa gasesti. Sfatul meu este sa incerci un kit din ala romanesc :D adica o inginerie Made in Ro, intelegi tu ce zic, adica ceva platband niste popnituri si cam gata problema. Bafta. :D

Modificat de Borisake
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu este sa incerci un kit din ala romanesc :D adica o inginerie Made in Ro, intelegi tu ce zic, adica ceva platband niste popnituri si cam gata problema. Bafta. :)

Si sa ma oftic de fiecare data cand deschid capota cu tiganeala aia. Mai bine dau 220 ron pe un kit de reparatie la reprezentanta de far dar iese ca nou :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa va zic, pentru farurile cu xenon e la jumate de pret kitul de reparatie adica 220 ron ptr ambele faruri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Am ascuns posturile care nu aveau legatura cu titlul topicului.

Va rog sa ramaneti On Topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am si eu acelasi tip de faruri ca ale lui @il-o2-svh@ dar mie insa un "meserias" a reusit sa-mi rupa acel "fluturas" cu bila in capat care imi face levelingul, ... reglajul farului, iar acum farul (din dreapta) imi bate la 2 metri in fata. Ce sugestii imi puteti oferi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am uitat sa va zic cum am rezolvat. Am primit de la un coleg forumist 2 faruri matuite de passat care erau desfacute de el ca voia lupele. Aveau partea neagra(oala) in perfecta stare cu toate urechile intregi pentru ca fusesera demontate pentru a fi schimbate. 70 roni am dat pe ele. Le-am desfacut si pe ale mele cu urechile rupte, apoi am facut transplantul de sticle, oglinzi, lupe , becuri motorase in oalele alea cu urechile bune. Era o mica diferenta la o piesa pe care am demontat-o tot din farurile mele si am pus-o in oalele celellalte. Lipit cu silicon de jur imprejur. A iesit perfect. nu se aburesc, motorasele merg pe verticala ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galeshule ai PM si ti-am scris si pe mess. De care vrei din poza ? Cele dinspre centrul masinii le-am folosit la farurile mele ca alea primite erau model 2001 prima generatie si erau un pic diferite.

post-15891-1248632234_thumb.jpg

Modificat de vicius_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Galeshule asta e piesa de care ai nevoie ?

post-15891-1248803483_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!