Jump to content

To The Point: Scirocco MKV


Nikola
 Share

Postare recomandată

  • Replies 774
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • djatomic_ro

    93

  • robi_zet

    85

  • keystone

    68

  • cosmin86cos

    60

Design frumos si cuplu de diesel = alegerea perfecta :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

Eu am motorul de 2.0 TDI 140 cp pe Golf V si 2.0 TSI 200 cp pe Scirocco ... nu poti face comparatie intre cele 2, acum cand merg cu Golf-ul parca stau pe loc (vorba vine) + cuplu ai destul si la motorul 2.0 TSI (am fost wk-endul asta pe drumul de la Cheia la Brasov - adrenalina max). Dar pe de alta parte cand vine vorba de consum ... no comment :D

Mi-am facut si eu un mic upgrade la scirocco (am atasat poza), a costat 600 RON la Tess Brasov, merita !

48511538.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte misto ornamentele dar stau in dubii, pentru ca ar mai fi o varianta

post-9395-1250085632_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@djatomic_ro: Mersi de reply...dar asa o cifra poti pune, o medie, orice. Masina asta mi-a furat sufletul la cum arata :vwrullz: dar nu vreau sa imi fure si toti banii cand fac plinul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cosmin86cos - alea de R arata mai bine !

@herur - pai am deja 7,500 km, in oras imi ia intre 10 si 14 (la golf 8-10) depinde de ora si aglomeratie (desi in timpul zilei folosesc masina de serv), in afara, pana la munte la noi 9-10 (la golf 6.5-7.5), iar pana in Grecia (2,400 km - dus-intors) media a fost 8.5 (la golf, anul trecut pana in croatia 3,000 km (dus-intors) cam 5.5-6.5); chiar daca consuma mai mult (+ la Scirocco pun doar benzina de 100), nu regret schimbarea si tot benzina as lua :icon_confused: . Daca citesti la inceputul topicului si eu eram in dubii inainte sa comand masina, dar cu ajutorul colegilor de pe forum am facut alegerea buna ! Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faza e ca la alea de R tre sa astept pana prin ianuarie cand se lanseaza masina.

O sa vad atunci si daca se potrivesc pozitiile pe led de la R ca tare mis dragi. :lol:

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut eu in poze seamana ledurile cu pozitia de la noi ar fi bine daca ar merge :biggrin:

Pana una alta eu o sa imi colantez oglinzile in negru lucios exact cu este grila

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare baieti! "long time no see"

8000 de km si sa povestim putin:

4000 si ceva de km facuti prin alte tari, mai calde...

1. consumul:

- fara aer conditionat (noaptea) 7,5 - 8% cu viteze intre 100 si 130

- cu aer conditionat (ziua) 8,5 - 9,2% cam aceleasi viteze

- in oras intre 10,5 si 14% adica mers batranesc sau mers semi sportiv

Parerea mea e ca daca mergi mult cu masina ...iti iei un diesel, dar nu scirocco; poate un golf :) . Masina asta merita sa fie un 2.o benzina

2. Am completat cu vreo 750 grame de ulei. Papa ulei daca o conduci sportiv.

3. Nu mai e...nu am ce povesti..in afara de mici pietricele pe ici pe colo mici zgarieturi etc de altfel inevitabile, daca mergi cu masina si nu devii sofer de duminica; nimic, totul e la locul lui si merge in parametrii.

Am vazut prin sudul greciei o gasca de scirocco pe sosea si ma gandeam ca poate mai incercam odata sa ne vedem si noi.(pe PM daca va loveste vreun gand)

:beer:

Modificat de sorinsab
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la faza cu dieselul m-am simtit atins.....Golful e fain, dar nu e Scirocco. Nu tre sa pape 10 % ca sa o pot numi sportiva, iar cai putere sunt la fel, ca o fi benzina ca o fi diesel,nu? Si cine zice ca numai benzina e sportiva...e pacat. Eu am fost fan benzina, dar de cand am condus un C220 cu 150 CP diesel....deja simti altfel puterea,nu ca in benzina. Tocmai cuplul acela si de ce nu si consumul, plus valoarea de revanzare(romanii sunt morti dupa diesel)...Dar poate la o intalnire facem un schimb de masini, sa gustam din mancarea celuilalt:)) Un tur al Europei pe sosele bune ar fi super:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sorinsab 750 g ulei :D e cam mult ,stiu ca ce e sub un litru intre scimburi nu ar trebui sa fie o problema dar est debea la 8000.

La mine a luat vrio 2mm pe joja deci cam 200 g in 11500 km si merg si eu turat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ai schimbat in repdetate randuri la 6000-6500?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, fac asta cam tot timpul cand ies din oras si am loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

are cineva idee daca la motorul de 2.0 tsi distributia este pe lant?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are cineva idee daca la motorul de 2.0 tsi distributia este pe lant?

distributia la 2.0tsi este pe lant!

Modificat de zenoracing
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmine ai grija cu buretele ala acolo, in trusa tringhiului reflectorizant: daca nu este de calitate, stand in intr-o incinta inchisa, se va manca, se va topi pe triunghi si ai sa plange de fericire in final. Mai bine gasesti o alta solutie cu un material textil.

Tommy, cand mai intri pe forum sa ne spui si noua cum este DCC-ul.

Personal, in terorie, consider ca masina asta nu trebuie cumparata fara DCC. Insa, avand in vedere costurile ridicate ale amortizoarelor, este de gandit cu mare atentie daca se merge sau nu pe varianta asta - in caz de defect care trebuie inlocuit din buzunarul propriu costurile, cica, ar fi destul de ridicate.

Modificat de Dun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru strazile noastre nu ai nevoie de asa ceva, eu nu am optat pentru acel dcc tocmai din cauza asta. Plus ca daca ai jantele de 18,19'', nu ai nevoie de dcc, cel putin asa e teoria, o sa vad practica..:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dun Cam greu sa se ajunga la temperaturi in masina care sa topeasca un burete de vase .

@ PCA Am condus scirocco cu dcc si jante pe 18, si pe modul comfort era mult mai putin rigida ca suspensia normala cu 17(cum am eu)

Parerea mea e ca merita pentu ca masina e bivalenta cu suspensia asta , in oras e comoda iar cand trebue e rigida .

Daca ar fi sa iau inca odata masina asta as renunta la OPS si la tempomat pentru DCC si jante pe 18

De costuri ce sa spun , probabil ca pe termen lung DCC-ul te va arde la buzunar cand va ceda , dar nu cred ca a luat cinevain calcul problema economica cand a cumparat masina asta .

Eu cel putin am ales cu sufletul cand am luato.

:D

Nu dati !!! :) :P

Modificat de cosmin86cos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Total de acord cu tine. Dar de ce sa dai banii pe un dcc care il folosesti cred ca de 3 ori pe an( daca mergi pe circuit) cand poti sa cumperi cu banii de pe el cu totul altceva...:) Nu am optat nici pentru tempomat, cand sunt in masina imi place sa conduc nu sa faca coputerul totul(unul din motivele pentru care am preferat manuala), si daca-mi amorteste piciorul trag 30 de minute pe dreapta si imi revin. Raman la parerea mea ca dcc-ul nu este pentru romanica, indiferent de masina.

Modificat de PCA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tine sa precizez ca vopseaua este de 2 bani are un strat foarte subtire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai spus treaba asta: exact in ideea pe care a spus-o Cosmin consider ca ar fi bun DCC-ul. Si anume ca am posibilitatea ca prin setarea confort sa obtin o suspensie mai moale decat cea care exista pe masinile fara DCC.

Cat priveste tempomatul ... parerea mea este ca merita. Sunt cateva drumuri si in romania pe care atunci cand le faci tempomatul este practic, drumuri pe care schimbi rar viteza si pe care trebuie sa stabilesti o viteza constanta de croaziera. Drumuri pe care nu poti sa o tii numai intr-o depasire a tot ce apare in fata ta.

PDA, mi se pare mie s-au ai interpretat total pe dos spusele lui Cosmin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zenoracing - nu ne-ai mai spus nimic despre upgrade-ul acela optimist pe care voiai sa il faci(1.4 122CP -> 200CP).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am verificat ulei era purin mai jos de max si am adaugat 100ml dupa ce am bagaj joja am observat ca antigelu G12 plus era sub minim (am doar 6000 km) ma imbrac fug pana la reprezentanta compar o sticla de 1.5L 52 ron. Am intrebat acolo daca este normal dupa 6000 km sa se duca si mi-au zis ca vara asta foarte multi ai cumparat sa adauge din cauza temperaturi foarte mari. Asa ca eu zic sa verificati si daca e sa fie sub min puteti sa ma contactati sa facem 50% 50%. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am mai bagat 750 ml ulei dupa 3800 km..:) papa ceva ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!