Jump to content

Pivoti


ricacristea
 Share

Postare recomandată

trebuie sa inlocuiesc pivotii la broasca (1300 '70) si nu stiu ce trebuie sa comand...la magazin mi-au zis ca sunt de 2 feluri; diam 36.3 si 36.6, eu i-am scos pe-ai mei si au diam undeva la 37.8. Nu stiu unde sa masor, sau ce gresesc? Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimensiunea standard e 38.3 (nu stiu de unde-a scos nenea ala 36.3)

sunt si de 38.6 dar banuiesc ca tie iti trebuie 38.3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult!

intr-adevar, prima data vazuse aiurea 36, era 38. Am comandat normali, de 38,3 care au fost foarte buni, i-am montat deja in brate. Acum ma duc sa montez bratele inapoi si... :icon_cool: 40 ron/ buc pivotii (MOOG), 90 ron/buc amortizoare (Gabriel, scrie Made in USA pe ei dar nu prea imi vine a crede...Comanda data aseara la 6, a venit in dimineata asta. Sunt f multumit!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult!

intr-adevar, prima data vazuse aiurea 36, era 38. Am comandat normali, de 38,3 care au fost foarte buni, i-am montat deja in brate. Acum ma duc sa montez bratele inapoi si... :icon_cool: 40 ron/ buc pivotii (MOOG), 90 ron/buc amortizoare (Gabriel, scrie Made in USA pe ei dar nu prea imi vine a crede...Comanda data aseara la 6, a venit in dimineata asta. Sunt f multumit!

au au au !!! N-ai cetit prin posturile mai vechi,.... am patit-o cu pivoti MOOG anul trecut la Odorhei!! Mi s-a smuls cel inferior stanga LA NICI UN AN DE LA MONTAREE, asa ca ai grija prin ce hartoape bagi broscanul sa nu patesti pocinogu !! Spor la lucru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana sa se smulga pivotii trebuie ca broasca sa si mearga...a mea zice pas...bratul de sus a intrat usor, cel de jos nu vrea nici mort..mai vedem miine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate, sa mearga intai ( spor la treabaaa) Poate am nimerit io o rotula( pivot) "facuta" intr-o zi de luni, cand nici iarba nu creste inclusiv la engleji.

Sa te vedem cu brotacul pe drumurile patriei si pe la intalniri, cat mai curand

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe drumurile patriei, cu siguranta, ca oi gasi o metoda sa bag bratul ala la loc, dar la intilniri mai greu...la Bran n-am cum , la odorhei as avea posibilitatea dar nu se mai aude nimic...chiar nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man nush ce sa zic de pretul/calitatea fantastica pentru 40 de ron /buc la pivoti...eu am dat 75 de lei pe cei brazilieni, si ziceam ca aia is calitate 0.......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acu' 'om vedea... treaba nasoala e ca nu mai pot baga bratul ala de jos la loc...o trebui sa scot si pivotul din partea cealalta? ca stau lamelele de torsiune prea apasate pe buza puntii...am suspendat roata cealalta, am fortat bratul de acolo in sus, in jos, am slabit surubul de la jumatea puntii si tot nimic

acu' 'om vedea... treaba nasoala e ca nu mai pot baga bratul ala de jos la loc...o trebui sa scot si pivotul din partea cealalta? ca stau lamelele de torsiune prea apasate pe buza puntii...am suspendat roata cealalta, am fortat bratul de acolo in sus, in jos, am slabit surubul de la jumatea puntii si tot nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu poti.... bratzul in corpul puntii sau bratul (pivotul) la locul lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bratul in punte...pivotul l-am bagat in brat cu bratul dat jos, l-am pus in menghina si l-am presat acolo, acu nu mai pot baga bratul in punte pt ca lamelele tensionate nu il lasa sa intre coaxial cu axul puntii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate-l si pe celalalt cam jumatate. pune-le pe amindoua "pe pozitie" apoi impinge-le incet... la nevoie incearca si cu un ciocanel. Pe pozitie... adica sa intre bratul pe lamele macar jumatate. Nu-i nevoie sa desfaci shurubul care stringe lamelele. Tre' sa intre asha.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la odorhei as avea posibilitatea dar nu se mai aude nimic...

daca nu se aude asta nu inseamna ca nu se face. nu se aude pt ca linistea dinaintea furtunii :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu multumiri pacman, sper sa imi iasa figura, incerc sa imi fac ceva timp miine sa ma bag pe sub broasca..

@sergiup - merg pe mina ta, ca imi pierdusem speranta, baietii astia de la szekelyudvarhely is si cam scumpi la vorba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scumpi scumpi...poate asta inseamna ca vorba are valoare :) Ai zis ceva.. ramine stabilit :)

daca vrei.. ne intilnim pe traseu..si mergem impreuna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu placere, numa' sa bag bratul ala :) :) :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esteee, a intrat si bratul, lamelele nu intrau in patrat, erau cam rasfirate....le-am pacalit pina la urma.

tinuta de drum s-a imbunatatit sesizabil in urma schimbarii pivotilor si a amortizorului, deci back on the road! O.S., I'm coming!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

are cineva o poza mare cu rotulele/ pivotii, sau un desen exemplificativ la indemina ? Ar trebui sa le schimb si eu. Se scot greu ? Ma refer in special la astia de broasca din '70.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie scoase bratele din lamelele de torsiune, desfacand contrapiulta si surubul ala cu imbus, dupa care ochiurile unde intra pivotii se incalzesc usor cu autogen. apoi bagate la presa cu coloane, ies pivotii. aia noi se baga la fel la presa, avant grija ca semnele de pe ei sa coincida cu cele de pe ochiurile bratelor. pun ceva desene putin mai tarziu cand ajung acasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

am si eu o intrebare , cota de 38,3 este in zona de presare unde este randalinat? eu am luat rouville dar la masuratoare aia inferiori au undeva aproape de 38,5 , poate nu am masurat eu bine... sunt singurele cote fabricate de ei nu fabrica si cota majorata (38,6 sau nu este in cataloage), despre calitatea lor poate spune cineva ceva ca au fost comparabil ca pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

masurat pivotul intferior din nou in zona randalinata 38,4, arata bine marca este ruville( fara o) . uite aici http://toc.ruville.de/toc/ro/92D364107EA3B...ndexFramesetJsp

Modificat de misu ploiesteanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
misu ploiesteanu

am bratele demontate si am ajuns la faza cu schimbarea pivotilor dar bag seama ca trebuie confectionata o presa ceva pt scos pivotii si introdusi aia noi ma gindeam ca as putea face chestia asta prin stringere in menghina... voi cum ati procedat, ceva idei?( sa nu imi ziceti de presa industriala ca nu este :blah: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine mers la un atelier auto si pusi cu presa ca la carte, trebuie presati uniform, la o presa improvizata exista riscul sa ciupesti burduful de cauciuc, nu merita chinu pentru o atentie la un service. Aici e de la documentatie cum se monteaza corect.

post-13903-1235651532_thumb.jpg

post-13903-1235651539_thumb.jpg

Modificat de Bobo1300
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

pai tu crezi ca daciotii astia au asa ceva la service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt scos pivotii, incalzirea ochiurilor bratelor, dupa care batut cu ciocanul ;) pt bagat pivotii noi la mine au mers bagati in menghina, cu ajutorul unor bucati de teava de diametre potrivite de o parte si de alta a ansamblului. sper ca m-am facut inteles..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!