Jump to content

Ulei Motor A4 1.9tdi Pd 85kw 2006


Barbie
 Share

Postare recomandată

baieti am o mare dilema...la a4-ul meu 1.9tdi-pd 85kw nu stiu ce ulei sa-mi pun...in carte scrie ca mi-as putea pune atat ulei normal(VW 505.00) cat si long life(505.01/507.00)...dar nu stiu care e cel mai recomandat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa folosesti functia search ca sa mai discutat asa ceva...Cel mai indicat pentru Romania este uleiul 5W40 pentru Pompe Duse (marca o alegi singur)... Eu folosesc Duron Petro-Canada si sunt foarte multumit si din ce am citit le cam bate pe toate :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal

Castrol Slx, Long Life 3, 5w-30 e fff bun si destul de ieftin; pe mine m-a costat 70 Ron/L (in banii astia am platit si curierul Craiova-Buc)

Respect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 , 1,9tdi si 85kw din 2006 este probabil BKE codul de motor cu Euro4.

Eu am acelesi tip de motor (cu DPF) si folosesc un ulei pe a carui ambalaj scrie explicit ca este recomandat

motoarelor Diesel cu Euro4 si DPF (Liqui-Moly Top Tec 4200 5w-30) si nu am avut probleme indiferent de anotimp, de

peste un an de exploatare.

Dupa mine, important este ca uleiul sa fie ORIGINAL!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

si eu iti recomand Castrol Slx, Long Life 3, 5w-30 deoarece este special pentru gama VW. daca ai neamuri in germania eu zic sa incerci sa ti l aduci de acolo. eu am reusit sa-l scot cu 35 Ron / l ;)

pt detalii da mi PM. spor la :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Fritz tu ai motor PD ?

Nu am gasit pt PD la firma Duron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrol TXT 505 01 pus de reprezentanta AUDI special pentru PD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

kokusoft pt un motor de 116 cai supus la sarcina e necesar sa pui un ulei 50501 cum ai pus tu 5w 40.

Dar daca masina merge in regim de week-end sau motorul nu e uzat datorita unui kilometraj mare >200 000, un 50700 respectiv 5 w 30 e foarte bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pui ulei ce respecta norma VW 507.00 din cauza dpf-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ulei Duron Petro-Canada este pentru motoare pd ... in Bacau sunt vreo 3 distribuitori...maine imi voi achizitiona 4L deoarece s-a apropiat schimbul.

Mai noi pe toate bidoanele de ulei scrie Made in TURKY...Made in UE...si decat sa iau chinezarii :) mai bine iau facut ceva si adus direct din CANADA...Am aproape 15 mii km cu acest ulei si vreau sa v-a spun ca nu am completat deloc si motoru se comporta extraordinar cu acest ulei...se pare ca ii prieste motorasului acest ulei :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

sal all

Eu folosesc ARAL 5W-40 (431- pompe duze) si scrie made in GERMANY. De cand folosesc aral sunt foarte multumit( nu mai consuma masina nici atata ulei precum era cu CASTROL). Eu il schimb la 12000 KM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 years later...

Uitativa atenți mai nou pe Castrol e MADE IN UE.deci nu se mai știe de unde provine..offf. ....pe mobil mai nou made in Italia  ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!