Jump to content

Nu Am Curent La Bricheta


golf 4 tdi
 Share

Postare recomandată

Am un seat ibiza din 2004 motor 1.2

Am cumparat masina de curand si nu avea bricheta.Aseara am incercat sa folosesc un aspirator care alimentare la bricheta si nu mergea(aspiratorul merge sigur ca l-am probat pe alta masina).Astazi am cuparat niste leduri tot cu alimentare de la bricheta si nu merg nici alea.Care ar putea fii problema....vreo siguranta arsa???.... daca da care este cea pt bricheta?....si unde este panoul de sigurante??

Va multumesc anticipat pt raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa cauti pe forum? Problema asta s-a mai discutat. panoul de sigurante il gasesti in partea stanga a bordului, cum deschizi usa soferului o sa vezi un capac. Il dai jos si acolo gasesti sigurantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si care este siguranta pt bricheta aveti idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adaugare la postul lui CristiN ;) : pe panoul de plastic pe care il dai jos vei gasi si schema de sigurante, mai exact care siguranta corespunde carui consumator. Cred ca gaseai si info asta cautand :huh:.

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici

Urmeaza sfatul (poti omite 2 cuvinte) din semnatura lui CristiN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va mulutumesc pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haideti baieti nu fiti asa duri cu el, asa este la inceput :D

in plus si eu am aceasta problema de 2-3 zile si nu stiam cum pot rezolva :D ;) , noroc cu colegul golf 4 tdi

:P

PS: sigur e siguranta separata pt. aprindere bricheta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie si la diversii conectori pe care-i introduceti in mufa brichetei. Uni sunt mai grosi si cracaneaza lamelele mufei. Urmarea este contact imperfect pentru alti conectori mai subtirei, sau bricheta nu mai functioneaza decat daca o ti apasata pana se incalzeste sau chiar nu mai merge deloc.

Aveti grija sa nu aveti tensiune in mufa in caz ca folositi ceva metalic pentru a corecta lamelele labartate, ca face plici siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e!

pt. golf 4 tdi vezi ca trebuie sa ai siguranta arsa. In carte este trecuta la nr. 49 si are valoare de 15A. Ca si locatie la mine este asezata pe primul rand, a 6 a de jos in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat....era siguranta arsa.....siguranta este cea cu nr. 49 cum a spus si laurentiud.Va multumesc pentru ajutor ink o data si iertati-ma daca nu am cautat pe forum inainte de a initia acest topic.Promit sa nu se mai intample

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Atentie! mare si la ce mai bagati la incarcat la bricheta. Eu am cumparat un splitter pt priza pt k aveam nevoie sa alimentez detectoru radar si gps ... cand leam introdus pe amandoua sau inchis deodata. Intradevar am ars siguranta si am schimbato iar acu merge. Deci aveti grija de unde cumparati gadgeturi din astea de 2 lei k va pot da dureri de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uneori si cu cele originale (incarcator nokia de masina) poti avea probleme. Desi nu am incarcat tel asa de multe ori in masina bricheta nu mai merge cum trebuie, tot trebuie sa o invart acolo... bineinteles ca si mie mi s-a ars siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am remarcat azi ca bricheta nu mai ramane blocata si nu se mai incalzeste , desi priza are curent.Probabil ca este de la diversele chestii care le mai bag in priza(gps,deterctor,etc.)intrebarea este , mai pot face ceva pentru bricheta?sau va trebui sa umblu cu chibrituri la mine?va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa strangi putin acele lamele de la bricheta, dar sa nu folosesti un obiect metalic ( sare siguranta ) + la ce folos daca vei folosi iarasi diverse alte chestii ( gps, detector ) ?

Bricheta se poate tine apasata si cu mana ...

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema o am si eu, si asa cum zice bebeko, suspectez ca lamelele de metal s-au largit si nu mai fac contact cum trebuie, insa nu ma deranjeaza deloc, avand in vedere ca nu sunt fumator, deci n-am folosit bricheta niciodata. Poti incerca sa le mai strangi putin, insa cu ceva din plastic sau lemn, cu surubelnita sau alt lucrur metalic e posibil sa faci un scurt si sa arzi siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu surubelnita sigur faci scurt ! Am patit eu ieri ... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc de sfaturi , am mai strans putin lamele si acum merge ,oricum nu sunt fumator , deci nu am mare nevoie de bricheta , doar ma enerva sa stiu ca nu merge.drive safe. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salutare!se pare ca am gafat-o!poate e ceva banal,dar azi am vrut sa vad de ce nu functioneaza bricheta de la masina si am umblat cu o surubelnita pe acolo pana am vazut scanteii.m-am oprit si am lasat-o balta!insa dupa putin timp am observat ca daca iau contactul nu mai raman in bord nr de km si nici ceasul(o ia de la ora 12 cand pun contactul),iar turometrul ramane blocat pe la 900.cand pun contactul revin toate inclusiv ceasul cu ora 12:00 si turometrul coboara si o ia de la 0.am verificat sigurantele si nu era niciuna arsa,sau macar afumata. masina mea e un cordoba din '97,1.8 16v mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Buna . Am un golf 5 tdi si am o problema la mi-am luat un gps si nu avea incarcator si am luat un incarcator universal si l-am bagat la bricheta a mers 2 minute dupa care nu a mai mers . am crezut ca incarcatorul s-a stricat asa ca am mai luat unu dar cand l-am pus acesta chiar nu mergea , si am incercat cu un modulator fm si nici acesta nu se aprindea cand l-am pus in alimentare la bricheta . Am incercat la bricheta din portbagaj si lafel a facut a mers 2-3 min si dupa s-a oprit. La ambele alimentari inca lumineaza ledurile si nu stiu daca s-au ars siguratele sau altceva ... voi ce credeti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur s-a dus siguranta. Eu am patit la fel incercand sa umflu o roata, aveam pana si era noapte pe un drum national. Am luat o siguranta buna de la claxon si am pus pe cea de la bricheta ca sa pot umfla roata :) (aveam compresor de la Metro care merge cu curent de la bricheta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

am si eu o problema....am avut un modulator de ala fm...si a ramas inauntru siguranta aia care o are el,...si cand am scos-o a facut scurt. Am schimbat siguranta 49 de 15 A si tot nu merge...ce e de facut ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce ai testat sa vezi daca are curent?ca si eu dupa ce am folosit un modulator am crezut ca nu mai am curent(am incercat cu bricheta) si nu facea nimic. Erau clemele din mufa intrate in interior si nu mai tineau bricheta .Poate te ajuta.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot nu merge nimic...nici bricheta nici modulator nici statie...nimic...nu stiu ce are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!