Jump to content

Problema Directie


CVA G3
 Share

Postare recomandată

  • Replies 188
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • ass1

    13

  • Danny78

    13

  • v@sy

    8

  • ovidiu89

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

se poate tracta, insa problema o sa fie la frana.Frana merge mult mai greu sau foarte greu si nu prea tine.Trebuie sa te sprijini cu toata greutatea pe pedala de frana(dupa ce se intareste).Virajele se poate lua, ca si la o masina fara servo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ! am si eu o problema cu servo, sper ca puteti sa ma ajutati si pe mine,,,am acumparat de curand un golf 3 1.6 din 1993 tip motor ABU si decand l am luat imi face probleme servo in timp ce motorul merge se aude destul de tare servo iar cand misc stanga sau dreapta de volan se aude mai tare , am observat ca at cand opresc motorul imi da lichidul de servo afara prin capacul acela de sus....sa fie oare pompa de servo stricata sau ceva mai simplu cum ar fi o supapa sau rulmentul sau vreun simering ???

imi cer scuze daca nu este acesta toipc-ul potrivit insa altul eu nu am gasit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema mea este urmatoarea,acum 2 saptamani am facut ungiul,ieri am pus jantele cu anvelope de iarna,le-am avut si anul trecut,presiunea in pneuri e ok dar imi trage usor stanga,care credeti ca e problema?ar trebui sa echilibrez rotile sau e o alta problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in general daca trage stanga sau dreapta e de vina ughiul masinii. daca trepideaza volanul la o anumita viteza atunci sunt rotile neechilibrate. dar daca ai spus ca ai facut unghiul atunci echilibreaza rotile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare baietzi!!!

Am promis ca o sa postez ca cat ma dus sa schimb bucshile zi amortizoarele. Nu am facturile la mine asa ca va zic in mare

Toate amortizoarele Marca OPTIMAL ulei fatza gaz spate au fost 628 lei

bucsele fatza dreapta stanga 180 lei si arcurile au fost sport FK 200 lei!! bine si au mai fost cateva maruntzishuri care au mai trebuit cumparate inca vreo 20 lei si manopera 200 lei!! deci cam 1200 RON toata afacerea dar acum stiu ca fatshaie pe shoasea!!! drumuri bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!La mn tot asa tragea stanga + cateodata in mers pe loc drept simteam k volanul avea tendita sa se duca dreapta pt o fractiune de secunda dupa care revenea la locXD ,am fost am echilibrat rotile fata doar, am facut unghiul si surpriza, nu s-a schimbat nimic , ba mai mult, trage si mai rau stanga XD.E probabil sa faca toate astea din cauza rulmentului de la flansa amortizorului din dreapta? pt k se aude si un troncanit in dreapta cand dau in gropi sau merg pe drum denivelat,m-am uitat sub capota si cand ma las cu greutate pe masina iese putin in sus flansa amortizorului din dreapta, e normal? Imi e frica sa ma duc la un mecanic fara sa stiu ce are sigur pt k nu prea ma pricep si ma storc astia de bani XD Cei care doriti sa ma ajutati va multumesc anticipat ! :blink:

post-82956-0-20643000-1294134233_thumb.j

Modificat de Alexyo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna tuturor. In vara am schimbat capetele de bara am facut geometria volanul nu mai sta drept este rotit vreo 5 grade spre dreapta dar mie tot imi trage stanga, asta se intampla si inainte sa schimb capetele de bara. Volanul cand il invart la maxim, cand aproape sa ajung la capatul cursei parca trece deun hop si de duce singur la maxim si nu trebuie sa mai opun rezistenta in volan ca sa-l tin blocat la maxim sta singur. Asa este in ambele directii. Aveti idee de la ce este? Vreau sa schimb in primavara pe partea de directie (flanse amortizoare, pivoti, bucsele de la bascula, bielete antiruliu de la bara stabilizatoare ca sunt destul de ieftine) si ma intrebam daca ar trebui si bieletele de directie (am 60.000 de km si nu am schimbat nica inafara de capetele de bara) credeti ca ar putea sa aibe vrun efect? Orice sugestie e bine venita. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exemplifica te rog de ce crezi ca e caseta. Eu ma gandeam ca poate fi ori din flanse ori din bieleta de directie sa se fi dereglat unghiul de fuga. cand tin maxim se aud rotile ca si cum le taraie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Revin cu ce am schimbat pe masina. Am schimbat flanse cu rulmenti de amortizoare, bucsele din brate (si cele mici si cele mari) pivoti bielete antiruliu si celelalte de pe zona centrala de la bara de torsiune, capetele de bara au fost schimbate in vara. Am facut unghiul de cadere a rotilor. Tot imi trage stanga, mai putin ca inainte dar tot trage. Mai datimi va rog niste idei. Cat conteaza bileletele de directie in jocuri de volan si in directie?(asta ar mai fi de schimbat) Si apropo care unghi trebuie sa fie negtiv? are cineva unghiurile pentru masina din semnatura? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca si cu alte cauciucuri noi :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut.sper sa fie bin unde postez.As avea si eu o intrebare si sper sa ma ajute si pe min cineva.

am un golf 3 1.6 abu si de vreo 1 saptamana cand virez stanga si dreapta nu conteaqza k sunt in mers saupe loc aud niste batai.Planeta ,bucse,cap de bara,pivoti absolut toate mis bune.

Imi poate spune si mie cam ce ar putea fi problema.

Multumesc de ajutor !!!salut ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulmentii flanselor de la amortizoare de sus ,DACA TOTUL E IN REGULA ATUNCI NU ARE CE SA FIE DECAT BIELETA DE DIRECTIE CARE IESE DIN CASETA SI VINE IN CAPUL DE BARA ORI RULMENTII DE LA FLANSELE DE AMORTIZOR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai avut dreptate in legatura cu rulmentii de la plansele de sus.astazi am fo si leam schimbat ms mult pt ajutor !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare , o intrebare am si eu legat de o problema la directie , de curand am observat ca masina "danseaza" pe sosea , cred ca e cuvantul care descrie cel mai bine , si anume se unduieste stanga dreapta la viteze mici (treapta 1-2-3) , la viteze mai mari nu prea se mai simte doar vibreaza volanul ... Stiu ca trebuie sa fac si unghiul de fuga , volanul sta un pic inclinat dreapta , masina trage un pic dreapta . Trebuie sa schimb cauciucurile si sa fac unghiul insa in afara de asta credeti ca mai trebuie sa verific sau sa schimb ceva ? Vreo parere legat de "dansatul" masinii ?

PS: cat mai costa o geometrie la roti ?

Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Face joc volanul stanga dreapta? la asta te referi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu volanul , volanul doar la viteze mari , toata masina se balansa stanga dreapta , la viteze mici , am facut presiunea in roti adineauri si s-a mai ameliorat , daca fac si unghiul cred ca se rezolva toata treaba :) Aveam 1,7 pe stanga , nu inteleg de ce ca anvelopa e ok nu e intepata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce faci unghiurile, daca simtomele (adica daca vibreaza) la viteza mare e posibil sa fie descentrate rotile pe spate, cel putin asa e la mine de la 110 incepe sa vibreze progresiv dar toata masina cu tot cu volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pateam asa cand era indoita puntea, parca mergeam pe gheata cu masina chiar daca era asfaltul uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se poate regla jocul la caseta de direcie TRW cu servo ? eventual o poza ? In manualul de reparati este prezentat numai caseta fara servo directie

Nu era nevoie sa deschizi topic nou.

Modificat de taz21
topic mutat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema. Atunci cand stau pe loc si iau de volan in partea stanga la roata se aude ca o frecare ca si cum ceva nu e uns bine, da doar cand stau pe loc. Ce ar putea fi? o bucsa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil rulumentul de presiune din flansa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!