Jump to content

Am Nevoie De Un Sfat In Cumparare Unui A6


andy325e
 Share

Postare recomandată

Va salut tuturor, sint pe pasul de acumpara unui a6 ,2.5 ,180cp, quatrro ,tiptronic, din 2001, de la un amic de al meu.

am observat niste lucruri dispre care vreau sa va intreb daca sint normale sau nu:

simt de parca ari patina ambriajl in viteza 1 sau 1 si 2 ,si frana de motor nu exista in aceste viteze,la 2500 de ture in viteza 1 daca iau piciorul de pe acceleratie turatia motorului revine la relantiu, e normal acest comportament la cutia asta ?

oare cat ari trebui sa consume asa motor in oras ? ca pe computerul de bord arata un consum mediu de 14.3 oare trebuie sa ma iau dupa el sau calculatorul de bord mai greseste ?

bine si motorul e cam zgomotos la relanti si la viteze mici.

masina are 207.000 km ,si costa cam 11000 de euro oare e un pret corect?

MULTUMESC

Modificat de andy325e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

O sa incerc sa-ti dau raspuns la ceea ce stiu,doar!

1.Da,la relanti motorul e putin zgomotos

2.Consumul in oras pare real.In aglomeratie si la un motor de 2,500 ,6 cilindri si quattro nu te astepta la valori sub 13%

Poate atinge si 15%-functie de trafic si stilul de condus

El se simte confortabil la drumuri lungi si autostrazi ,daca il vrei doar pt oras nu e cel mai indicat

3.Cit despre pret,nu ai spus ce dotari are masina -insa pt un AudiA6 quattro din 2001 -11,000 eur e superpret-parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Consumul e chiar rezonabil. Acelasi motor pus pe un A4 al unui amic (automata + quattro) cere cam 15-16%. Pe masina mea se duce si la 17-18%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Ian si vap 66 pentru raspunsuri.

azi am cumparato :beerchug: , ca dotari are: clima, 4 geamuri elect, scaune incalzite si electrice, pilot automat, esp, tiptronic cu comenzi pe volan, computer bord si xenon, parktronic spate cam atat parca, ah inca ceva instalatie audio de nu stiu cate mii de watts pentru care a fost scos al treila stop de frana si am eroare pe bord bec de frana ars si nu stiu cum sa o remediez nici nu gasesc firele de acolo, poate are cineva o idee cum pot sa scap de eroarea de pe bord, am incercat sa cuplez un bec in pararel cu stopul stang dar fara rezultat.

in afara de zgomotul care il face la relantiu si la plecare de pe loc masina se comporta excelent foarte fin foarte confortabila.

post-25156-1212959343_thumb.jpg

Modificat de andy325e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zgomotul ala 90% este de la uzura din axele cu came.

acelasi motor zgomotos,de tractor,este si cind este frig afara,pina se incalzeste cit de cit uleiul.

luigi vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Adica sunt pe duca?Trebuie schimbate?Cam cat costa asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi masina am si eu, doar ca e din 2000.

Are dreptate l.u.v., ai zgomot de la uzura axelor cu came, la modelul asta apare pe la 160.000 KM.

Eu am fost la PBN sa-mi faca un deviz pentru schimbare: 4 axe cu came, 24 tacheti, culbutori, pastile, se demonteaza si distributia pentru a ajunge acolo, devizul ajunsese la 7.000 RON cu tot cu manopera si am renuntat.

Consumul este 13 - 15 in oras si 8,4 afara, la 130 pe tempomat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..Acelasi set de 24 culbutori,24 pastile,24 tacheti+4 axe cu came in Germania este cam 750 euro+transport..!!

Piese originala vwaudi..

Eu am luat la a mea si acum motorul toarce..

Per total te cam duce pe la 1100 euro toata tarasenia asta..

Luigi Vicol

PS:Cine vrea sa-si comande setul de axe sa ma caute,ii dau relatia mea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luigi, daca e OK, te caut diseara pe mobil. Ma intereseaza ce mai contine setul de axe cu came, cum ai rezolvat cu montajul, cu reglajul la distributie, etc. La mine a fost o mare problema cu reglajul static si dinamic, pana la urma doar la PBN l-au facut corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
mario zaccaria

As dori sa achizitionez un Audi A6 de 110 CP din 1999 sau 2000. Ma intereseaza cat de bune sunt motoarele carea au acesti cai pe A6 si unde sa verific ce clasa de poluare are o astfel de masina, vreau sa fie euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten care are asemenea motorizare pe audi si e multumit de masina. In atasament sunt liste cu motorizarile euro3.

Liste_euro3.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am si eu marea dorinta sa posed un A6 C5 2.5 TDI 180CP automat.

Acum marile mele temeri se refera la povestile despre problema mult cunoscuta la aceste motoare cum ca pe la 200k se duce motoru(ax came. etc).Vreau sa stiu si eu o parere de-a voastra care e mai in tema cu acesta problema daca intradevar este asa, sau la care din seriile de motoare au fost puse pe el sunt probleme si la care sa remedia(am inteles ca la cele de dupa 2004 pana scoatere) a disparut problema.

A doua nelamurire este ce cutii automate se gasesc tiptronic sau multitronic,cum iti dai seama de ce cutie au,din exterior toate sunt la fel in mare parte,si bineinteles care sunt mai ok ca si functionalitate.Din ce am observat automatele de pe A6 nu au decat P,N,R,D si partea de schimbare manuala, acestea nu au si S, cum am vazut de altfel pe multe A4 automate tot din generatie cu A6.

Mersi si astept niste reply-uri de la cei care sunt in tema cu aceste 2 dileme ale mele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se da urmatoarea masina: A6 C5 2003, 2.5 TDI, 180 CP, quattro, piele integral, interior bej, xenon, cutie automata + tiptronic (nu stiu daca este multitronic), culoare negru (nu stiu daca e metalic), scaune electrice. Nu are navigatie, in rest stiu ca are toate maruntisurile (BC, 4xgeamuri electrice etc).

Kilometri: 68.000 (sursa de maxima incredere)

A fost a unui director de banca din Ro.

Ajutati-ma va rog cu o parere legat de urmatoarele:

1. cati bani face?

2. merita cumparata in 2010 o astfel de masina, veche de 7 ani, dat fiind nr. foarte mic de km?

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In umila mea parere, tind sa spun ca anii la o masina nu sunt prea importanti si ca in multe cazuri ceea ce este mai vechi este mai bun.Cred, ba nu, sunt sigur ca merita o masina ca in cazul acesta sa fie achizitionata in 2010 mai ales daca sunteti sigur de sursa si de datele specifice ale masinii.In legatura cu pretul cumpararii am cautat pe vestitul site mobile.de si am gasit pe la 13.500 euro,insa dupa mine cred ca este putin cam mult,avand in vedere ca mai poti pune 3000 si sa-ti iei noul model,drept,cu mult mai multi km dar totusi....cred ca in locul dvs as face (tinand cont de dotarile mentionate si km) o oferta intre 9000-10.000 euro maxim.Am vazut multe modele de genu si desigur, preturile difera...dar erau foarte mult "alergate" si se cereau pe la 7200-8500 euro.In schimb, mare atentia la problemele specifice acestui model,in rest bafta multa si sper sa incheiati un targ bun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are cartea de service si kilometrii sunt verificati merita cu certitudine.

La kilometrii astia nu este cazul de probleme tehnice specifice.

Cred ca in jur de 9000 euro este o afacere buna.

Despre treaba cu anii, depinde de tine.

Valoarea scade in timp la orice fier.

Am sa-ti dau exemplul meu.

A mea este din 2000, o am de patru ani, are setul de axe+pompa noi, merge foarte bine si nu am de gind s-o schimb cu alta.

De ce?

Pt. ca, cu aprox 6000/7000 euro cit as lua pe ea(ipotetic) nu-mi pot cumpara alta masina care sa-mi ofere luxul, confortul satisfactia si siguranta(fiind quattro) pe care mi le ofera A6-le meu.

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti

Acum cateva zile am scos Golf-ul la vanzare si am fost contacta de un tip care a zis ca imi ofera la schimb urmatoarea masina:

Audi A6 2002 2.5TDI 180 cp (soft de quattro sustine el)

Descrierea lui este: xenon,dublu climatronic,geamuri electrice,oglinzi electrice si heliomate,linie audio audi concert echipat cu subwofer original ,scaune electrice,jante 17 cu cauciucuri noi,folie geamuri fata-spate llumar,carkit nokia 6230i,distributia schimbata recent +ulei ,filtre si placute.Roata de rezerva este tot ca cele de pe masina si nu a fost folosita niciodata,este noua.In interior nu este zgariata sau exfoliata,este impecabila cu exceptia butonului aprindere faruri, 165k km

Ce parere aveti? Oare are km reali dupa 8 ani?

O sa revin cu poze mai tarziu. Masina pot sa zic ca arata bine in poze...si interiorul e acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Adica o masina fara Quattro, cu soft de Quattro?

:)) Tare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu doresc sa cumpar un A6 2.0 TDI, 2006. Dispun de 12.000 e, am gasit cateva. Spuneti-mi va rog de ce sa ma feresc , daca vreun cod de motor este cu probleme cum este la 2.0 tdi la passat, ambreiaj, volant, turbo, egr, injectoare, bucse...etc..

Cam care e boala lor...majoritatea ce am gasit arata bn , au in juurul a 150.000 km +, si dotari ...modeste pt banii astia.

Si inca un sfat, merita a6 2006 in banii astia, sau un a4 2007 ? (a4 nu prea imi place ca e inghesuit)

Modificat de Pancone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina veche de 4 ani, in acest caz submotorizata, la 1/3 din pretul de nou. Marea majoritate afirma ca km sint reali, desi nu sint, si masina e in stare buna. Totusi pretul e cel corect la o masina buna din 2003-2004. Tie ce iti zice asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ambele masini sunt cam la limita pentru cei 12.000 euro, ma refer la limita de a avea pretentii sub 200.000 km sau mai stiu eu ce dotari mai rare.

Motoarele 2.0 TDI nu imi inspira prea multa siguranta (fiabiitate) dar na, poate sunt eu prea pretentios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

si eu sunt pe punctul de a-mi lua un A6 , cu 2,5 tdi transmisie manuala. masinuta e din 2000, arata bine, merge bine. Care sunt problemele specifice la motoarele V6 de 2,5 litri si cam la ce nr. de Km apar?

Modificat de vidoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta cu search si gasesti toate informatiile necesare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

buna,sunt pe cale sa achizitionez un a6 Quattro break an 2000 full cica ar avea 226000km , sunt curios sa spunem daca ar avea probleme cu axele pot sa le schimb cu acele axe de titan noi care am inteles ca nu mai au probleme . Am mufa vag si la masina ce am avut-o mergea sa verific km reali sunt curios sa vad daca la aceasta merge deoarece am mai incercat si la alti prieteni si nu mergea la unii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zi-mi si mie unde dai sa verifici km cu vag com, ca mi-am achizitionat de curand o interfata si nu ma pricep prea bine :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vag 812.4,si intru in aplications si acolo am mai multe optiuni aleg edc15-16 mileage dau ok si astept putin dar mentionez ca nu la toate masinile merge sa citeasca km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!