Jump to content

Nu se inchide bine usa


Paul_VW
 Share

Postare recomandată

reglarea portierelor se face incepand din spate...ptr ca aripa spate este element fix care nu se paote regla...

cum anume trebuie sa tragi de portiera? in sus? sa o ridici? eventual pune o poza cu lufturile dintre portiere/aripi.. si chederele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Am ajuns la concluzia ca merita sa va cer opinia vizavi de o minora problema care de la bun inceput a fost prezenta. In comparatie cu celelalte 3 usi cea de la sofer se inchide ceva mai greu in sensul ca trebuie trantita ceva mai insistent.. e o problema care a existat de la bun inceput si am crezut ca se va lasa dar culmea e ca fiind si cea mai utilizata pune o astfel de problema. Nu e ceva datorat uzurii caci parghia respectiva are agent de ungere suficient si e in stare buna la prima vedere..ce poate fi totusi si cum poate fi remediata problema?

 

Mersi.

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie reglat cuiul de pe stalpul B sa se pupe mai bine cu broasca de pe usa

Din cauza uzurii balamalei banuiesc ca usa s-a lasat,asa ca si cuiul trebuie reglat mai jos.Mercedesul meu clasa A de serviciu are aceeasi problema

Modificat de SL1210
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

Strange mai intai suruburile de la balamale si dupa aia reglezi cuiul de pe stalp , daca mai e nevoie. Este o uzura normala deoarece este cea mai folosita usa. Eu m-am speriat cand am vazut de cate ori s-a invartit cheia tubulara cand mi-a strans mecanicul balamaua. Dupa aia mergea mai bine "ca noua".

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristi_eftimie

Daca s-a lasat si usa putin,problema este la balamale

La mine a rezolvat-o un nene mecanic cu un dorn si ciocanul,batand in partea de pe stalp,pana a adus-o la nivel,

Si asa m-a scutit de 850 de lei,cat costau balamalele acum 1 an,pana acum nu s-a mai deplasat

Modificat de cristi_eftimie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati :

- usa nu pare sa se fi lasat.. am incercat s-o ridic usor si se ridica cu tot cu masina (in aceeasi maniera ca si celelalte portiere).

- nu apare o urma de uzura nici pe inel ("cui") si nici in "broasca"

- singurul suspect pare a fi chederul care tine ceva mai mult decat la celelalte portiere si fiind o problema ce s-a manifestat inca de la inceput cam spre asta m-ar duce gandul.

Orice alta sugestie e de apreciat..

image.jpgimage.jpg

image.jpgimage.jpg

image.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"cuiul" de care ziceam este de fapt o "gaica" si este in ultima poza.

Nu are cum sa fie chederul de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi este teama sa nu fac mai mult rau decat bine incercand sa reglez cuiul (desuruband).. pozitia ideala e pe probate in fapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e numai pe probate;usa trebuie sa fie la linie cu cealalta cand privesti perpendicular pe laterala masinii dar in acelasi timp nu trebuie sa fie nici mai bagata inauntru si nici mai iesita in afara ca cealalta cand te uiti in lungul masinii.Daca cumva masina a suferit reparatii s-ar putea sa nu reusesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tot golf V am, aceiasi problema am avut acum 1 sapt, usa nu era lasata dar se inchidea ceva mai greu

 

am imprumutat de la un coleg o cheie stea in 12 colturi sau cate sunt la cele 2 suruburi ale cuiului de pe stalp al usii si in 30 de min am rezolvat problema

 

am incercat diferite setari pana am nimerit una

 

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dpdv. al alinierii nu am nimic de reprosat - e in linie oricum ai privi-o si de aceea problema se manifesta cu o sensibilitate ceva mai mare.. masina nu a suferit nici un incident de pe urma caruia sa reiasa astfel de scenarii + e a mea de la nastere. Am cheie in 12 colturi dar care e totusi motivul unor astfel de intamplari pana la urma? tinand cont de faptul ca nu s-a lasat.. nu ajungem tot la cheder? ca din lemn nu-i :lol:

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

La fel am si eu aceasi problema ... arcul care ajuta la inchiderea usii pare sa nu fie la fel de tare ca la celelalte usi si de aici reiese ca usa nu este ajutata suficient la inchidere ... si eu mai dau vina si pe cheder care de la soare parca sa mai stans si sa tras oleaca din ornamentul de crom al usii (partea superioara) ... si in cazul cuiului daca usa sar fi lasat ar fi inceput sa apara zgarieturi pe el deasupra ... si eu astept sugestii sa fac usa sa se inchida mai usor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu astept de 5 ani sa se mai lase usile: dreapta fata, stanga si dreapta spate si tot ca atunci cand am ridicat-o de la reperezentanta, este. Cea de la sofer se inchide mai usor, restul trebuie trantite mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai incercat sa le gresezi un pic.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg ce are a face balamaua cu faptul ca nu se preseaza usa mai usor pe cheder,dar o sa urmez sfatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am tot gresat succesiv cu mai multi lubrefianti + vaselina lichide de cand am luat masina de vreo 5-6 ori  in 4 saptamani de curgea si pe praguri dar nu era nimic , ma asteptam la asta ... iar ultima data am spalat tot frumos cu spreiuri de curatare  si cu  o pensula , am incercat sa scot rugina si ce mai ieste urat acolo  dupa care usor lubrefiat local cu vaseina lichida ... se conoaste o schimbare in bine dar parca nu e suficient cea de la pasager face treaba mai buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai corect asa este - jos yala, spalata bine partea mecanica, dupa care lubrifiat mecanismul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ... e nevoie de 2 oameni ... e mai greu cred sa dai usa jos din cauza burdufului cu fire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!