Jump to content

Culoarea


matlyxx2
 Share

Postare recomandată

SAL

deskid acest topic la indemnul unor colegi de forum dar sigur se vor gasi altii sa comenteze, multi probabil din plictiseala sau altii pt a aduna puncte.

CULOAREA MASINII

Sunt oare avantaje sau dezavantaje in a alege o culaore?

Va pare rau de ce ati ales?

Eu am ales galben pt ca asa vad SEAT ul, cum ferrari mi se pare ideal rosu

Ca principal avantaj la galen este iesirea din anonimat, este f vizibila cu un ambient de cald si la moda.

Imi place f mult si trec cu vederea faptul ca atrage insectele care o vad masina ca o "folare imensa".

"Cele mai periculoase maşini sunt considerate cele negre, urmate de cele albastre

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culoarea potrivita pentru masina ta

Chiar daca ti-ai ales masina visurilor, culoarea care te reprezinta poate sa iti creeze multe probleme.

In cazul in care iti doresti un Ford Focus galben si stralucitor, trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare, pentru ca nu esti singurul. Alta ar fi fost situatia daca alegeai un Seat Leon galben, masina care iti poate fi livrata mai repede.

Traditie

Masinile adevarate arata bine in culori adevarate. Unele culori au devenit faimoase prin asocierea lor cu branduri celebre (galbenul este folosit de Seat pentru modelele sport) sau chiar cu tari. Daca arunci o privire spre inceputurile curselor de auto, fiecare echipa isi vopsea masinile in culorile traditionale. Marea Britanie "concura" in verde, Germania in argintiu, iar Italia in rosu. Albul a fost ales de japonezi, iar francezii au ales culoarea bleu.

Marea de argintiu

Are argintiul o putere asupra cumparatorului de masini? E greu de spus, dar nu este exclus. Masinile argintii sunt atat de populare, incat analistii preconizeaza ca valoarea de revanzare a acestora va scadea pentru ca oferta va depasi cererea. Cumparatorii vor fi dispusi sa plateasca mai mult pentru o masina fara nuante metalice.

Este maroul noul negru?

Dorinta de a fi deosebit se aplica si in cazul companiilor foarte mari. Lamborghini a decis sa ofere editia speciala Diablo in doua variante coloristice: auriu si

Modificat de Misster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare la toata lumea.

Un topic bun si interesant. Eu am ales rosu (Rubi red) cu toate ca prima mea optiune era negru,dar consoarta nu a fost de acord si atunci am cedat mai ales ca m-am gandit ca e si o culoare greu de intretinut. Cand a venit vorba de a alege culoarea ea a vazut in curtea la dealer un Altea XL care era un visiniu (Delhi Red) si care mi-a placut si mie, problema a fost ca pe Altea simpla nu se pune culoarea respectiva si am ajuns asfel la compromisul cu Rubi red care aduce putin cu cea de la XL. Daca stau acum sa ma gandesc nu regret imi place si acesta nunata. De mic visam masina rosie si cand tatal meu a venit acasa cu prima masina o dacie 1310 alba am fost cel mai dezamagit, nu aveam decat 5 ani.

Asa ca eu intru in categoria celor care au facut un compromis in momentul in care am ales cularea sau poate au fost ceva ramasite din visele din copilarie cu masina rosie :rolleyes:.

Acum legat de ceea ce se spune despre cei care aleg culoarea rosie nu stiu ce sa zic posibil sa fie putin adevarat, imi cam place sa o calc :icon_thumright: .

Acum am vazut de curand pe strada una portocalie care fusese vopsita la comada si arata super bine, urmatoare alegere nu stiu ce va mai fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cand am vazut primul Leon (nou), mi-a placut la nebunie ... insa cand am vazut primul Leon (nou) galben, m-am indragostit pur si simplu :wub:

Daca in urma cu ceva ani mi-ar fi spus cineva ca o sa-mi iau masina galbena, l-as fi facut nebun ... intre timp am innebunit eu :) . Dar ce sa-i faci, sunt putine masini pe lumea asta carora sa li se potriveasca ca o manusa o anumita culoare si Leon-ul este una dintre ele :icon_thumright: Nu vreau sa fiu inteles gresit, Leon-ul este o masina frumoasa in orice culoare (mai ales negru sau alb), dar parerea mea e ca acest galben (Crono Yellow) este pur si simplu seducator in combinatie cu un Leon.

Dezavantaje:

- atrage insecte;

Avantaje:

- atrage priviri;

- praful in cantitati mari pe masina nu se observa (am zis praf, nu noroi), motiv pentru care nu trebuie sa o speli in fiecare zi :);

- nu se observa zgarieturile (eu am atins-o pe usa dreapta spate si am rezolvat problema cu un simplu polish; daca te uiti atent si de la 10 cm se vad foarte putin urmele, insa daca ar fi fost o alta culoare problema ar fi fost mult mai serioasa si in mod sigur ar fi necesitat o revopsire)

Modificat de BC78ADI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine prima data m-a prins la Altea XL culoarea Delphi Red, dupa care im-i placea si Mar Blue. In final am ales Candy White, si im-i place alegerea facuta. Cred ca la dimensiunile si forma masinii se potriveste o culoare deschisa. In alb arata foarte bine. Si pe sosea este mult mai vizibila decat in alte culori, gen Zenith Grey, Delfin Grey.

Daca ar trebui sa aleg din nou, tot alb as alege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAR DE NOUL GALBEN LA LEON?

SINCER MA ABTIN PT CA TOT CE E CU TENTA DE AURIU MI SE PARE TIGANESC

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Daca nimeresti o masina alba, trebuie sa stii ca este cam greu de intretinut. Este imposibil sa o pastrezi curata. ...

Fals. Cu toate ca la prima vedere ar parea logic, nu este deloc adevarat. E chiar foarte usor s-o pastrezi curata. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
SINCER MA ABTIN ...

Si totusi de ce nu te-ai abtinut, decat sa tipi la noi ? :)

OT: Mda, da' de negru nu zice nimeni nimic? Cred ca-i mult mai greu de intretinut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

avantaj GALBEN:

atrage priviri

masina arata super

arata bine si cand e putin murdara

dezavantaj GALBEN:

nu pot iesi in oras cu alte fete fara a ma observa prietenii / prietena

cateodata atrage si albinutze

in rest cam atat, revin cu modificari daca mai e ceva de adaugat

Modificat de eyeonu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAR DE NOUL GALBEN LA LEON?

SINCER MA ABTIN PT CA TOT CE E CU TENTA DE AURIU MI SE PARE TIGANESC

:icon_thumright:

Te referi la Citrus Yellow ? Mie mi se pare o culoare interesanta, cel putin in poza. Pana acum nu am vazut nici o masina pe strada in culoarea asta, chiar sunt curios cum arata in realitate.

citrusleonvw4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

al meu e negru , cu geamuri fumurii!

Negru nu este o culoare pentru drumurile murdare din tara noastra! pot sa zic ca merg la spalatorie , o spal si cand ajung acasa e murada din nou ! cand e curata insa arata f bine negru !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cele doua Ibiza, una neagra, cealalta galbena, o prefer clar pe cea galbena. Ce imi place cel mai mult la ea fata de cea neagra este ca galbenul ii pune in evidenta grilele fagure din partea frontala si contrasteaza foarte bine si cu celelalte elemente negre de pe masina. Oricum Seat-urile Leon si Ibiza sunt foarte frumoase pe galben. La fel ca si altii, nu as fi crezut vreodata ca imi voi cumpara masina galbena si culmea ca imi va si placea asa de mult. La Seat imi mai plac albul si negrul, cu toate ca astea nu sunt culori :mellow:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma numar printre cei care au optat pentru negru. Intr-adevar este o culoare greu de intretinut, praful se vede imediat pe ea. Poate e ciudat, insa am tot amanat sa o spal din lipsa de timp si din punctul meu de vedere arata sexy si asa prafuita :blink:. Momentan am un praf pe ea de parca e negru sidefat. Concluzia e urmatoarea: chiar daca e o culoare greu de intretinut, arata foarte bine si asa "sidefata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin&David

Eu am ales pe Leon alb si sunt multumit de cum se intretine si cat de bine tine la tavaleala. Trec de la un GOLAN alb si vazusem deja.

Pana la alb am avut doua pe rosu, una albastra si una gri.

Cele pe rosu si albastru au fost cele mai dificile pentru mine la capitolul praf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la Citrus yellow, am avut ocazia sa vad ieri in curte la Alto o masina cu aceasta culoare. Nu prea vad unde e yellow. E mai mult green. Culoarea e cea a unei lamai verzi si nicidecum un galben cu tenta spre verde. Sincer nu mi-a placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uitati: culorire stridente care sar in ochi fac masinile mai ferite de accidente minore decat culorile comune. Pur si simplu iti sare in creier si te face sa constientizezi mai bine prezenta ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu uitati: culorire stridente care sar in ochi fac masinile mai ferite de accidente minore decat culorile comune. Pur si simplu iti sare in creier si te face sa constientizezi mai bine prezenta ei.

da asta e cam asa, dar tot in depasire iesa lumea fara sa se asigure

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la Citrus yellow, am avut ocazia sa vad ieri in curte la Alto o masina cu aceasta culoare. Nu prea vad unde e yellow. E mai mult green. Culoarea e cea a unei lamai verzi si nicidecum un galben cu tenta spre verde. Sincer nu mi-a placut.

este culoarea sticlei de sprite

am sa fac o poza ,,a aparut un leon cu aceasta culoare in aviatiei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nuanta masinii ii afecteaza in primul rand pe cei care le conduc. Studiile arata ca masinile albastre sunt cele mai relaxante pentru sofer, iar cele rosii, cele mai stresante. Intr-un fel e firesc, desi explicatiile cam sar peste cal: cica soferii masinilor rosii au tensiunea mai mare, obosesc mai repede, au capacitate optica redusa, plus ca, zic ei, rosul are o influenta nefasta asupra simtului orientarii si asupra vitezei de reactie in situatii limita.

Pe timp de ceata, masinile gri-deschis sunt cele mai periculoase, pentru ca sunt invizibile.

Un studiu amplu, pus la punct de spanioli, demonstreaza ca masinile albe si cele galbene sunt cel mai rar implicate in accidente

Modificat de matlyxx2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe timp de ceata, masinile gri-deschis sunt cele mai periculoase, pentru ca sunt invizibile.

Confirm ! In urma cu 10 ani, intr-o toamna, pe o vreme ploioasa si mohorata, am intrat in depasirea pe un drum national ... desi m-am asigurat inainte de a face depasirea, pur si simplu nu am observat o Dacie gri inchis care venea din sens opus fara nici o pozitie sau lumini aprinse. In timp ce depaseam m-am trezit cu flash-uri din fata, am franat busc, am pierdut controlul masinii, m-am invartit de cateva ori (nu stiu cum am reusit sa evit pe individ sau masina pe care o depaseam si m-am oprit in cele din urma in sant).

In 12 ani de cand am permisul, asta a fost cel mai grav incident in care am fost implicat. Dar va jur, ca nu am vazut masina venind din fata. Masina gri inchis (fara pozitii aprinse), pe un carosabil gri inchis, pe o vreme cenusie si ploioasa ... Cameleon ! Va inchipuiti cum mi-a inghetat inima cand m-am trezit cu masina invizibila la nici 100 metri in fata mea ^_^ .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ales negru deoaece mi-a placut cum arata Leonul cu aceasta culoare, si poate sunt, asa cum se spune, o fire conservatoare. Problema mare este intr-adevar praful, desi am posibilitatea sa o spal gratis oricand doresc, nu prea am timp . Cred ca culoarea rosie este cel mai usor de observat in trafic, insa, indiferent de culoare, daca amergem cu farurile aprinse tot timpul, avem sanse mult mai mari sa fim observati de altii. Inebunesc cand vad participanti in trafic care merg prin oras cu farurile stinse chiar si cand aproape s-a inoptat, sau cand e ceata, oameni de o inconstienta rara...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu toate ca leon ul meu este galben, nu plec de pe loc fara sa aprind proiectoarele :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar de ce aprinzi proiectoarele, si nu farurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. ca mi se pare f frumos cum se vad proiectoarele,,,,,,,,,mai ales ca am becuri f spre albastru gen xenon!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Culorile "neutre", gen gri sau argintiu pot fi un dezavantaj pe drumurile din afara oraselor, mai ales daca nu utilizezi faza scurta. Esti vazut mai greu si mai tarziu.

OT: Utilizarea nejustificata a proiectoarelor poate sa-ti aduca o amenda (chestie pe care o aprob). Iar chestia in sine este, mai ales daca o combini cu aprinderea lampilor de ceata, o lipsa de respect la adresa altor soferi.

In tarile civilizate nu prea se practica asa ceva. Dar noi inca nu am ajuns acolo...

Nu vreau sa detaliez, este un topic mai vechi unde se dezbate chestiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!