Jump to content

audi tt 1.8t au motoare bune ?


aalimann
 Share

Postare recomandată

ceau baieti ....peste vreo luna doua doresc sa-mi cumpar un audi tt de prin 2000 (sper sa aibe euro 3 sa-l pot inmatricula) ..... vreau sa stiu parerea vostra despre motoarele de pe tt 1.8 T ......... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adica motoarele grupului VAG 1,8 20V T cu 150-225 cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand e un motor audi ,in al doilea rand e turbo si in al treilea rand masa masinii e mica=combinatia perfecta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu EURO 3 sunt urmatoarele coduri de motor:

-AUQ 132kW

-ARY 132kW QUATTRO

-BAM 165kW

-AUM 110kW

Poate te ajuta.

Masa la TT nu cred ca fff mica (mai ales la modelul Quattro) dar motorul 18 20VT de la VAG este dupa parerea mea unul dintre cele mai bune motoare (intre motoarele de 18 si nu numai). Eu am numai cuvinte de lauda pt el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@aalimann: ce anume te intereseaza la 1.8T? Fiabilitate, performate, costuri intretinere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ma cam intereseaza tot.....adica performante fiabilitate consum intretinere.....

am auzit despre caroserie ca nu e prea buna ..in sensul ca nu a fost proiectata bine si la viteze mari "zbori" de pe sosea !?!?!?!? ca de aceea din 2000 i s-a pus standard eleronul spate !?!?!?!?!?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fiabilitate motorul sta foarte bine, tine si indura multe. Debitmetrul mai pica ocazional, dar asta e generalizat cam la toate motoarele VW. Turbina daca nu este ingrijita poate face iar probleme.

Ca performanta, motorul ofera senzatii destul de tari, daca nu iti ajung poti face oricand un chiptuning si mai adugi 30-40cp dintr-un foc. Daca tot vrei mai mult poti schimba multe (nu intru aici in detalii), blocul tine pana la 350-400cp.

Intretinerea nu este foarte deosebita de alte motoare pe benzina: ulei bun schimbat la timp si filtrele la fel. Trebuie avut putin mai multa grija cand motorul e rece datorita turbinei sau dupa o forja prelungita e recomandata circularea cu viteza redusa pentru a ajuta la racirea turbinei.

Am auzit si eu de acele incidente cu stabilitatea TT-ului, stiu ca a fost un recall in care toate masinile au fost dotate cu eleron, iar versiunele urmatoare l-au avut din fabrica si ESP standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi si motorul ARX 110KW.

Daca nu gresesc toate motoarele 1.8T si Audi TT sunt fabricate in Ungaria la Gyor

O problema cu mot 1.8T ar fi bobinele de inductie serii mai vechi an 2001 02 - eu am schimbat 3 iar pe a 4-a am sa o schimb zilele astea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"O problema cu mot 1.8T ar fi bobinele de inductie serii mai vechi an 2001 02 - eu am schimbat 3 iar pe a 4-a am sa o schimb zilele astea"

Din pacate sunt nevoit sa subscriu .... eu tot una originala mai am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul de 110 kw pe TT eu stiu ca s-a pus numai pe cabrio???

gresesc eu???

oricum cabrio nu vreau sa-mi iau...in romania unde este jeg peste tot nu merita un cabrio....dar un coupe....au au ce merge !!!!!!!!!!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ARX nu a fost pe TT din cate stiu eu. Exista un 1.8T Quattro de dar de 180cp iar cel de 150cp a fost doar pe cabrio si era AUM parca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"O problema cu mot 1.8T ar fi bobinele de inductie serii mai vechi an 2001 02 - eu am schimbat 3 iar pe a 4-a am sa o schimb zilele astea"

Din pacate sunt nevoit sa subscriu .... eu tot una originala mai am.

<{POST_SNAPBACK}>

Pirannia - citi km ai la bord ? - eu am schimbat cele 3 bobine intre 85 -100k km.

Scuze pentru OT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motoarele >E3 (inmatriculabile) sunt cele de mai sus.(in replayul meu)

Oricum cel mai sigur cand vrei sa aduci o masina sh e sa trimiti o copie dupa brif (oare asa se scrie) si o cerere la RAR (+taxa) care o sa-ti spuna 100% daca masina se poate inmatricula. Asta e metoda cea mai sigura la care o sa apelez si eu cand o sa ma duc sa-mi iau masina din Germania. Din cate stiu eu daca ei dau in scris ca masina respectiva este inmatriculabila sunt obligati sa o inmatriculeze.... asta pana la proba contrara :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!