Jump to content

Reglaj Punte Fata


althomas
 Share

Postare recomandată

Dupa ce am facut tinichigeria la broasca, am constatat o aplecare in stinga fata, anormala fata de dreapta fata.Am incercat toate reglajele, nu reusesc s-o ridic la acelasi nivel. Am lasat-o de spate in diagonala, dar tot mai trbuie ridicata...Cum pot face?Distanta rotii stanga difera de dreapta...

post-10814-1212324357_thumb.jpg

post-10814-1212324381_thumb.jpg

post-10814-1212324406_thumb.jpg

post-10814-1212324423_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barele de torsiune is duse... schimba-le :icon_cool: ai sudat acolo? la punte ceva? poate le-ai decalit. sau... poate nu-s prinse bine la jumatate in punte si se misca, parerea mea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ai facut tinichigeria ce ai facut la sasiu mai exact, adica pe unde s-a umblat: punti, cap sasiu, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ptiu ce faina broscutza :beerchug: nu e 'belit' telescopul... :hainoroc:

Modificat de ionut05
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizorul nu are nici treaba cu garda la sol. Asta e data de arcuri, fuzete, etc. Amortizorul amortizeaza :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand e telescopul dus, stiu ca masina nu are probleme decat in mers, bate, tzopaie, salta... . si mai stiu ca ea sta drept chiar si fara amortizoare, doar in barele de torsiune.

daca e telescopul blocat, e alta mincare de peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lamele rupte inspre "brate" ( dupa parerea mea), daca puntea e clasica!! Daca e MacP....... Habarnam ( era o revista pe vremuri cu numele asta!)

Modificat de soryn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur lame rupte, sau decalite in caz ca s-a sudat puntea cu ele montate. In orice varianta ar fi trebuie sa inlocuiesti lamelele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa faca si pe dreapta ce a facut pe stanga. 1/2 LowRider fara sa vrei. Mai bine profita acum, si daca sudurile au fost facute corect (fara sa avarieze sasiul), ia un tren fata Puma. Vorbeste cu Dealerul, te ajuta el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

am o intrebare referitoare la punti... exista diferente intre punti reperand la modelele de brosc? ca latime me refer... se potrivesc ceas, sau apar probleme? ce fel de in caz ca? :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. incepi sa semeni cu mr ratb

2. puntile is de 2 feluri, in general post 64 si pre 64.. cu balamale sau pivoti... si evident ca nu merg schimbate de pe una pe alta.

3. latimea e aceeasi

4. apar probleme in unele cazuri

5. probleme de potrivire in surube pe cap de sasiu e una

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

o chestie similara am constatat si eu. ieri am inlocuit lamelele din partea de jos a puntii, cu unele de pe o punte care dupa spusele mosului de la care am cumparat-o avea cca 60000 km masina (in momentul accidentului....avusese un accident inainte de 89 si a dezmembrat apoi masina).

eu am vrut sa schimb lamelele in puntea de jos pt ca cele de pe masina erau cam "moi" adica dupa ce am dat amortizoarele jos se puteau misca bratele usor cu mana, avand parca si un pic joc, adica se ridicau usor cu mana cca 1 cm (masurat la capatul bratului unde vin prinse fuzetele).

dupa ce am schimbat lamelele de jos, acel joc la mana a disparut, erau mai ferme bratele, insa cand am lasat masina pe sol si dupa cca 10 metri-20 poate de miscare a masinii am constatat ca pe partea dreapta nu s-a ridicat mai sus decat era initial, in schimb pe stanga s-a ridicat cu cca 1-2 cm. acum intre aripa si roata din stanga intra cam 3 degete si intre aripa si roata din dreapta cam 2 degete, deci este mai lasata de dreapta cam cu 1 cm.

suspensia este evident ma tare decat era inainte, cel putin asa o simt in mers.

oare sunt lamelele din partea dreapta decalite sau mai moi sau nu am montat eu ceva bine?

am starns bine toate suruburile acelea cu imbus de 8, nu am lamele rupte

Modificat de tonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!