Jump to content

Plafoniera - probleme


golfix
 Share

Postare recomandată

Pt vw Bora berlina

Revin si eu cu încă o întrebare va rog cum pot demonta plasticul acela îmbrăcat in material de la stîlpul din spate de linga luneta

Mie frica sa nu i rup cremele

As vrea sa lipesc materialul pt ca sa desfăcut ..... Daca aveti o foto m ar ajuta mult .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.Am si eu o problema la un Golf 4,daca m'ati putea ajuta,as fi recunoscator.Aprind becurile din centru,plafoniera,nu merge.A doua oara se aprinde martorul de usi deschise.Merge doar cand vrea.Becu' din usa dreapta merge,stanga nu merge deloc.Am verificat toate sigurantele,toate becurile.Ce altceva as putea sa mai fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da jos plafoniera si refa lipiturile de pe placa, iar la usa trebuie sa dai yala jos si sa schimbi switchul. Mai multe despre yala gasesti in topicul asta: http://vwforum.ro/topic/35062-switch-usa-probleme/

Modificat de Flav98
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica ce model de plafoniera ai...eu pana acum am vazut cu circuitele ca in poza...

post-14266-0-01834600-1453540102_thumb.j

Si aici nu ai ce lipituri sa refaci...dar poti sa verifici lamelele care fac contact cu butoanele si becurile...sa le mai apropii putin...sa atinga mai bine acolo...becurile si butoanele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi fain.Am sa ma bag in ea weekendu asta sa vedem ce si cum.Oricum trebuie sa dau jos si stopu' de pe luneta,sa vad si acolocare e treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am intampinat si eu o problema mai ciudata in seara asta. Dupa ce am curatat clapeta, am pus vcds si i-am dat adaptare, toate bune si frumoase, doar ca imi ramane aprinsa lampa din stg de la plafon aprinsa, chiar daca inchid plafoniera, sau inchid masina.(switch din portiera e defect pe inchis de cateva luni, dar nu a facut asa ceva). unde as putea vedea daca s-a resetat ceva? zic ca daca era modul confort, se aprindeau toate, nu doar ala din stg...momentan am scos becul. Astept sa se incalzeasca sa schimb switch.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lampa din stanga de la plafoniera sau de la parasolar ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Mda, azi dimineata pe lumina am dat jos capacul de la motorul de la trapa, si am apasat pe mufa de la plafoniera, nu s-a intamplat nimic, dar cand am apasat langa, s-a miscat ceva, si s-a stins... cred ca unul din cablajele alea groase ,,imprimate'' s-a miscat de la locul lui si facea scurt cu ceva... nu am dat plafoniera jos...ma voi uita sa vad daca nu cumva suruburile de sub plafoniera nu s-au desfacut, cum am vazut aici http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=153327 .chiar daca e golf 5

Florin era vorba despre lampa stanga de la plafoniera.

Modificat de wwhouseww
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de aceea te-am intrebat, deoarece la plafoniera cu probleme m-am gandit si eu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut!

am si eu o problema.

am umblat la plafoniera(nu mergea un bec) si am reusit performanta sa scot un buton din lacasul lui.l-am miscat de cateva ori,facea contact(se aprindeau becurile) dupa care nu a mai functionat.

problema este ca nu imi mai merge inchiderea din telecomanda si nici geamurile.

este posibil sa fi facut un scurt circuit si sa fie toate pe aceeasi "faza"?sa fie siguranta arsa?

nu imi dau seama de ce nu merg geamurile,fiind electrice si nu mai pot sa o inchid din telecomanda.

P.S:nu imi merg nici oglinzile sa le reglez

Modificat de blue_lion
Am uitat sa mentionez inca o problema.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica sigurantele. Cea de confort e arsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica sig 6 si 14.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspunsuri.asa o sa fac.

butonul pe care am reusit sa-l scot din lacasul lui este cel din cadran.il mai pot pune la loc?sau trebuie sa iau alta plafoniera?

plafoniera1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Butonul are doua picioruse...verifica daca sunt intregi...

Daca sunt... se poate pune la loc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema.era arsa siguranta 14.

butonul l-am pus la plafoniera la loc.avea piciorusele intacte.

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 08.12.2015 at 8:52 AM, F l o r i n said:

s-a probat cu alt modul confort ?

Astazi am schimbat modulul confort,cu ajutorul colegului MRC, insa problema legata de lumini persista si pe langa asta ,nu-mi mai functioneaza nici alarma,in sensul ca, se aprind doar avariile dar nu se mai aude sunetul. E alarma din fabrica, pe claxon. Modulul confort este 1c0 959 799 b,ca si cel pe care l-am inlocuit... :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil ca modulul achizitionat provine de pe o masina care avea alarma electronica OEM - trebuie modific eepromul, ca sa lucreze cu claxonul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul, provine de pe un Passat... Sa inteleg ca alarma OEM de pe Passat, difera de cea OEM ,de pe Bora?  Intreb deoarece nu ma prea pricep...:rolleyes:

Modificat de liviu-lfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fost montate 2 sisteme, unul tip claxon si unul tip goarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg, ca cel de tip goarna, e cel montat pe Bora,iar cel de tip goarna e pe Passat...? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles... Deci, trebuie modificat eepronul,pentru ca alarma sa lucreze pe claxon, asa cum a spus Florin... Dar, ce as putea sa fac, pentru a rezolva problemele plafonierei,care persista si dupa inlocuirea modulului confort... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate trebuie verificat, mers pe instalatie, etc - deci, vezi mai departe cu MRC ce aveti de facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc, F l o r i n ! Voi vorbi cu MRC ,sa vedem cum facem... Ciudat este,ca sunt momente cand atat plafoniera,cat si celelalte lumini din interior,functioneaza normal,se aprind atunci apas o data butonul de deschidere de pe telecomanda,dar de cele mai multe ori,ca sa se aprinda acestea ,trebuie sa apas de doua ori pe deschis, ca sa fie ok... Sincer ma depaseste...

Modificat de liviu-lfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!