Jump to content

Plafoniera - probleme


golfix
 Share

Postare recomandată

Masoara daca ai tenisune in plafoniera si verifica si sigurantele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigurantele intai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce siguranta sa verific ?

Modificat de dradragos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

dafuq: postul 14, ce coincindeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema rezolvata era arsa siguranta 15 (7,5) din stanga bordului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara

Am luat un golf 4 1.6 16v, 2002, van

Problema este, cu plafoniera spate (portbagaj) care nu se aprinde, celalte merg bine. Are firele la locul lor. Nu merge nici buzzerul Acela care se aude cand uit farurile aprinse sau altceva. Sigurantele sunt in regula.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buzer - se verifica intai sa functioneze acesta - ori cu VCDS-ul se face test pe ceasuri, sau mergi cu frana de mana trasa doi dinti... si in 50m trebuie sa inceapa sa te avertizeze

 

legat de lumina din portbagaj - in cele mai multe cazuri, este vorba de switch portbagaj defect - se da jos yala, se inlocuieste switchul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am doua benzi de leduri ( cate 3 leduri pe banda ) cele acoperite cu silicon ptr exterior, acestea vreau sa le montez la pedalier si sa se aprinda la deschiderea usii , exact cum e lampa usii si plafoniera centrala .De unde pot face cea mai apropiata legatura ?Mentionez ca benzile au pe capete terminale prin clipsare cu fir  .Ma intereseaza in mod special pe partea soferului . Prima varianta ar fi lampa usii dar este f greu de tracur cu cablajul prin stalp , mansont etc , plus ca trebuie demontata si fata de usa c macara si tot ce mai e pe acolo .

Cu stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pillar stanga sofer - stalpul de la picioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin ....pilar ????? Te rog frumos dezvolta putin .Nu sunt profesionist , am ceva cunostinte dar atat nimic mai mult .

Sa inteleg ca trebuie sa ma leg in mufa aceea rotunda care trece prin stalp si duce spre mansonul de cauciuc ( cel dintre usa si stalp )

Cu scuzele de riguare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai mufa rotunda... doar dreptunghiulare - pillar = capacul care vine pe mufe, la picior stanga sofer.

 

altfel, poti deface placile de sub bord sofer si te legi direct la modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zice de cele rotunde, s-o referi la G3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum vad semnatura.... posibil.

 

Florin - daca vb de G4, ti-am scris mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt fericit, am lumina de la portbagaj.

Dupa verificarea ialei pe alt van am constatat ca este bun.

Am desfacut tapiteria din stanga portbagajului, langa spatial de depozitare, si am constatat ca mufa era terminate, toate contactele oxidate/rupte.

Am prelungit si lipit firele.

Mai ramane usa de la sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum vad semnatura.... posibil.

 

Florin - daca vb de G4, ti-am scris mai sus

Da este vb despre golf 4 florin !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, la picioare sofer - in stanga - sau in modulul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,tuturor! Am o problema la plafoniera,la masina din semnatura... Problema consta in faptul ca,aceasta cat si becurile laterale din spate,nu se mai aprind in momentul in care dezarmez inchiderea centralizata,cu toate ca acestea au comutatorul pe deschis... Se aprind in momentul in care deschid,oricare din portiere sau haionul si se inchid imediat ce am inchis portierele sau haionul... Un sfat,mi-ar fi de mare ajutor... Multumesc,anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verificat modulul confort, lipiturile de pe placa de baza

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ieri, am facut asta, cu ajutorul lui MRC.A dat modulul confort jos si a refacut lipiturile de pe placa acestuia, dar fara succes. Problema persista...

Modificat de liviu-lfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

s-a probat cu alt modul confort ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e drept,asta nu am facut... Va trebui sa fac rost de unul si in momentul in care il voi avea si voi avea si ceva timp liber,il voi contacta pe MRC pentru a ma ajuta sa fac asta... Multmesc pentru promptitudine si sfaturi,Florine!  :icon_thumleft:

Modificat de liviu-lfi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am reusit sa fac rost de un alt modul confort,pentru a verifica,in schimb,astazi am observat ca plafoniera mea, a avut momente in care s-a comportat normal...dupa care a revenit la aceleasi simptome,de care am vorbit in posturile anterioare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o problema cu plafoniera... am incercat sa fac cea mai simpla verificare in urma sfaturilor gasite pe forum.

Masina este un Golf 5.

Nu se aprinde in momentul in care oricare din cele 4 usi sunt deschise.

Martorul in bord se aprinde la toate portierele dar lumina nu.

La portbagaj si in torpedou se aprinde.

In plafoniera functioneaza toate becurile in momentul in care este actionata manual pe on.

Astazi am dat-o jos sa curat cei doi pini care ating circuitul manual, desi am vazut ca erau destul de curati, dar tot nu funtioneaza daca deschid portierele.

Ce as mai putea sa fac ? Vad ca e posibil sa fie de la swich.

Sa fie de la el ? ce as mai putea verifica inainte sa ajung la el ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca martorul din bord se aprinde la fiecare usa deschisa - problema nu este de la switch usa - ci plafoniera, cablaj, etc.

 

trebuie sa te apuci de verificari, sa vezi daca iti vine tensiune in mufa plafonierei, cand deschizi usa... sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!