Jump to content

Plafoniera - probleme


golfix
 Share

Postare recomandată

Sa stii ca m`am gandit si eu la treaba asta Al bundy din cauza consumului scazut de energie al ledurilor, modulul sa o ia razna dar la becul din mijloc din plafoniera am un bec sa ii zic asa cu 8 leduri, iar cele 2 mici din parti au cate 4 leduri bucata, inainte aveam in lateral la plafoniera cele 2 mici zic niste becuri care aveau cate 2 semedeuri, le`am schimbat ma gandeam ca este de la alea ca au consum ff redus dar degeaba, ar fi vreo rezolvare sa zicem fara sa pun acolo becuri normale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa pui becoleduri - asa zise - can bus -

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune macar 1 normal pe mijloc si vezi daca dispare problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna! Imi cer scuze daca postarea nu este chiar la subiectul care se discuta, dar are legatura tot cu plafoniera, si anume ce rol are buzzerul sau ce este montat in plafoniera fata sub grila aceea(atasez o poza). Eu am un golf 4 1.9 tdi 116cp '99. Multumesc.

plafonierak.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acolo se monteaza microfonul de la carkit OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

am incercat si cu un bec normal pe mijloc si degeaba nu se aprind, cred ca problema vin de la cele 2 din lateral

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am mai citi despre aceasta problema si sa rezolvat prin schimbarea ledurilor cu becuri normale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AlBundy stie ce zice, si eu am pus un bec incandescent in plafoniera si s-a rezolvat problema.

Eu am leduri peste (plafoniere, torpedou, usi, picioare) tot si imi palpaiau sau nu se aprindeau la deschiderea usilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema si anume ca nu se mai aprinde becul de la plafoniera din portbagaj.Am scos becul si l-am verificat pe baterie.Este ok.O perioada buna ba se aprindea cand deschideam hayonul ba nu se aprindea.Acum ....deloc.Ce poate sa fie oare? E tare greu noaptea cand bajbai prin portbagaj Multumesc anticipat pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ori switch-ul din broasca hayon ori fire fire intrerupte in unul din mansoanele care fac legatura intre hayon si caroserie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms kelule.Ai scos cumva vreoadata mansoanele respective?Eu am incercat acu si sunt tapene rau de tot.Si inca o intrebare...switch-ul in magazin ca piesa de schimb vine echipat cu tot cu fire(plus si minus)?,ca tu numai sa-i faci legatura pe masina sau fara fire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu ca switchul de la broasca de ;la portbagaj sa vina separat. LA passatul b5 da, dar la G4 nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are dreptate al bundy.switchul de la broasca de la portbagaj NU vine separat. am si eu aceeasi problema si trebuie inlocuita cu totul broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la B5 - berlina, la Variant - nu......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut

Am o problema cu luminile de la plafoniera, in sensul ca in mers nu pot sa le aprind doar cand stau pe loc cu cheia scoasa merg toate. E ceva defect sau trebuie ceva activat/dezactivat din vag com?

Am si o eroare 00953 - interior light time limit

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica cablajul de la modulul confort la plafoniera.

 

Ai probleme cumva la butucul de la usa ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina e recent cumparata, posibil lovita usa candva. O sa ma uit la usa dar cablajul nu stiu unde vine, o sa merg la electrician....Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Azi am facut o prostie,ajungand acasa am tras de plasticul de la plafoniera si sa rupt fff repede,este vorba de plasticul de la butoane.stie cineva cat costa o plafoniera originala?si un cod daca se poate pentru masina din semnatura.

 

va multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O gasesti la maxim 50 de lei prin dezmembrari(modelul fara trapa zic).

 

L.E. E rupt plasticul butonului, sau doar ti-a sarit arcul din spatele lui?

Modificat de Robotelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca vorbeste de placuta decupata, de peste butoane, ce are pictogramele.

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da aia sa rupt...si nu se poate schimba dupa cate am vazut si acuma arata urat + ca numai functioneaza plafoniera acuma doar luminile latera ale ei.va rog mult de tot niste coduri ca am gasit una pe ebay dar nu stiu daca se potriveste codul ca si ele difera(codurile si culorile) din poze nu imi pot da seama.

 

multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar crezi ca merita sa te complici cu ebay, costul transportului, timpul de asteptare si posibilitatea ca ala sa-ti trimita altceva, cand ai varianta dezmembrarilor unde poti vedea si proba ceea ce cumperi?

Nu stiu ce coduri mai astepti, cand nu ai pus vreo poza sa vedem ce culoare e. Si nu cred ca e asa greu sa desfaci 2 suruburi si sa gasesti singur codul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit codul si anume  3B0947105C,este destul de scumpa pe eaby vreo 50 euro cu tot cu transport,deci sigur la reprezentanta pretul este tot pe masura.maine o sa merg la dezmembrari sa vad daca au.am desfacuto cam greu,2 suruburi +4 cleme are 2 care se vad si 2 ascunse sub capacul butoanelor care sa rupt.multumesc de informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

50 de euro?  :tuktuk: Tu ai carkit, ca sa iti trebuiasca una cu grila pentru microfon? Altfel poti sa iti iei una simpla cu 50 de lei, cum am zis mai sus. Desi nici aia cu grila pentru microfon nu cred ca e mai scumpa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate au grila pt microfon dar nu o folosesti, are un burete sub ea in interior.

Cumpara din dezmembrari ca sa rezolvi simplu si ieftin.

Sau fa cum crezi ca e mai bine pt tine( ebay, reprezentanta vw)

Sent from Sexy Nexy 4 using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!