Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

Azi am fost la reprezentanta si mi-au facut programare pentru 16 iunie. Nu am probleme nici cu garantia, cu conditia sa nu fie stricata din vina mea. Mecanicii mi-au spus ca ori boltul usii ori yala si-au modificat pozitia ( vreun surub slabit ) si ca de aia nu se mai deschide. Oricum o sa vad pe 16 ce se intampla. Multumesc celor care au incercat sa ma ajute si rog moderatorii sa nu inchida inca postul pentru a putea sa postez si rezolvarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi daca ai posibilitatea sa fii de fata cand o deschide, in caz ca se mai repeta la altcineva ar fi bine de stiut orice chichita de a lor .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dimineata s-a deschis usa, fara sa-i fac nimic. Insa tot nu functioneaza bine. Am simulat mai multe inchideri si deschideri cu usa deschisa si o data se deschide, de 5-6 ori nu. O desfac zilele astea si va spun ce-am gasit in ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e bulita vreo parghie de la incuietoare,are joc si nu actioneaza mereu....bine ca s-a deschis inainte sa faci tu prapad acolo. Acum e simplu, dai tapiteria jos si vezi de ce nu actioneaza mereu.O posibilitate ar fi si actuatorul respectiv sa fie bolnav

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

gata, am rezolvat-o!

In germania, caci PBN nu au fost in stare ( in prima faza am ratat programarea, din vina mea trebuie sa recunosc, apoi au urmat alte 2 sapt. de asteptare, apoi mi-au facut resoftarea modulului confort daca zic bine, apoi au inceput aburelile si m-au programat peste alte 2 sapt. ca nu stiau ce sa faca. Si findca tot trebuia sa plec in germania cu serviciul, am plecat cu masinuta proprietate, am intrat in prima reprezentanta care mi-a iesit in cale, le-am spus problema mea, ei mi-au raspuns kain problem, mi-au desfacut usa, au bagat o tona de vaselina in ea, iar usa functioneaza acu fara nici o problema.

Iar daca sunteti curiosi, totalul facturii a fost 218 euro si a inclus reparatia usii, schimb ulei, filtru ulei, aer si motorina.

Si totul s-a facut pe loc, fara programare.

La noi cind?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ne-om muta in Germania toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bibi91: aceeasi problema o am si eu cu usa dreapta fata.Se deschide cand vrea ea, iar cand masina sta cateva zile ma chinui 5-6 ore pana o conving sa se deschida. te rog, daca iti mai amintesti, ce au desfacut baietii de la service:fata interioara sau exterioara a usii? ce anume au gresat?

Multumesc.

P.S. Ce tip de vaselina se preteaza pentru aceste mecanisme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit in comert vaselina alba, grafitata sau siliconica toate la spray. Care e mai buna pentru ungerea incuietorii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate in timp din cauza prafului si lipsa oricarei solutii de lubrifiere gen vaselina se poate bloca mecanismul interior si chiar daca modulul de deschidere al portierei functioneaza partea mecanica care inchide propriu zis masina nu raspunde la comanda.

era interesant de vazut daca intervenea situatia pe partea soferului daca asculta mecanismul cheia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca s a rezolvat.Am fost la PBV si le am cerut niste vaselina pentru incuietoare, am uns cat am putut si acum merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Al naibii usa dreapta fata nu se mai deschide! nici din cheie nici din interior.celelalte trei usi inca nu au probleme.

cand deschid din cheie se aude un click dublu...

stie careva ceva, a mai patit cineva ast lucru?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am fost la service, au deschis usa prin spate, cred ca prin stalp, si au pus-o la loc ca nu au ce-i face. solutia? un alt modul de inchidere (oricum e o problema de mecanica, nu electronica) care costa fix 620ron fara manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu un golf 5 1.9 tdi din 2005 care are probleme la usa pasager fata plus ambele usi din spate. Inca nu am avut timp sa merg cu ea pe la reprezentanta. Practic problema este urmatoarea. Usile nu pot fi deschide din exterior ci doar din interior. Am vazut ca ar mai fi avut cineva o problema asemanaoare dar nu stiu ce sa zic. Toate 3 deodata? Tin sa precizaz ca acum 9 luni masina mea a fost foarte usor lovita in spate (s-a crapat usor bara spate in partea stanga) si atunci si-a dat drumu ca prin minune usa spate stanga. Insa acum face iar probleme. Sa fie ceva electronic? Masina are geamuri electrice fata spate si functioneaza deci nu imi prea dau seama ce a putea fi. Are cineva vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca din setarile din BC, ai acolo o optiune deschidere usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti dezvolta putin? Nu stiu unde sa caut. :D

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior! Foloseste AddReply sau FastReply! Citeste Regulamentul! Multumesc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Se refera la meniul Confort al Computerului de bord BC

Citeste Manualul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai calculator de bord mare (ala cu toate functiile), intri in "convenience" si ai acolo o optiune cu "doors open", dupa care setezi "autoclose" si "autoopen". oricum ceva in acest gen. poate e o idee naiva, dar incearca si chestia asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desi inca nu am avut timp sa umblu pe la computerul de bord dupa cum ati sugerat, astazi am constatat cu stupoare ca usa spate stanga a inceput iar sa mearga. Sunt curios cat va tine minunea. La celelalte inca nu sunt semne ca si-ar da si ele drumul. In aceste conditii, mai este valabila sugestia voastra cu computerul de bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

usa si-a revenit in felul urmator: fara sa desfac nimic, am bagat spray lubrifiant WD 40, asta in momentul in care am prins-o ca se deschide (la 50 de incercari se deschidea o data). cred ca e si o chestie de noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema cu usa dreapta fata. ca si la ceilalti se auzea un zgomot dublu la inchiderea centralizata ca si cand s-ar fi deschis si s-ar fi incuiat imediat. dupa cateva incercari am reusit sa deschid usa tinand clapeta de deschidere de la interior(usa stg. fata) trasa la maxim si am apasat butonul de inchidere/deschidere de pe usa soferului. a mers de fiecare data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:a reusit cineva sa repare,nu sa inlocuiasca,broasca?sau se poate seta,reseta,din vag com ceva?un test pe usa,pe motorase...daca s-a mai d

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum se poate remedia aceasta problema afurisita, in afara inlocuirii mecanismului? Iarasi am aceasta problema, se deschide usa o data la un milion de incercari. N-as vrea sa ramana usa blocat definitiv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ,

Acum 2 zile am scos masina din service unde s-au vopsit usa fata dreapta si usa spate stanga.Am plecat cu masina aksa si spre fericirea mea am uitat cheile de la casa.Fiind usa din dreapta cea mai apropiata am incercat sa o deschid si SURPRIZA !!!Am incercat imediat din interior si nimic...acelasi rezultat.(usa spate functiona corespunzator).M-am dus la ei si le-am explicat problema.S-au uitat la ea si mi-au dat verdictul :TELECOMANDA MASINII !!!.Dupa ce m-am dus acasa si am adus cealalta cheie sa se convinga ''nenea mecanicu'' ca nu este din telecomanda mi-au spus sa revin luni ca au terminat programu !!

Ieri dimineata am intrat in masina prin usa stanga spate (cea cu pricina cae a fost vopsita) si iarasi SURPRIZA ...s-a blocat si asta dar s-a deschis dupa cateva incercari...

Cam de unde ar fi problema tinand cont ca nu am avut niciodata probleme cu inchiderea la masina asta si cum as putea sa deschid usa din dreapta fara sa stric ceva pe acolo.....

Astept sfaturi si pareri...

Va multumesc !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credc ca atunci cand au montat usa la loc au tensionat cablul de deschidere de la manerul exterior, cel care duce in broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy - merci frumos.Acum ca am aflat cauza...cum fac sa o deschid??e foarte incomod sa ai masina cu 4 usi si sa folosesti 2.. :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!