Jump to content

Problema Ulei Motor


iulius473
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare. De ce pe multe uleiuri pe care scrie pentru benzina apare pe langa norma 501.01 sau 502.00 care sunt pentru benzina si norma 505.00 (care e pt diesel) din moment ce pe bidon scrie clar destinatia - pentru benzinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ....Revin cu o rezolvare si o intrebare ....sunt la al 5-lea schimb de ulei de cand am luat masina....la 2 schimburi am folosit tratament ptr motor...consumul de ulei a scazut de la 2,5litri la schimb la 1,1litru...mentionez k schimb numai la 8000km....si schimbul de ulei l-am facut numai cu Aral 10W40...(masina nu a vazut alta marca de ulei)....

Intrebarea este urmatoarea...Daca schimb marca de ulei (cu unul mai de performanta cum se spune si mai scump) va mai scadea consumul de ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde si de ulei dar si de masina, de ex eu am pus primele doua schimburi Mobil1 si de la schimb la schimb(schimb la 10.000km) am completat si 1l lucru ce m-a speriat enorm cu toate ca masina mea fiind din `94 e normal sa mai consume dar nici in halul asta.La sfatul unui prieten am pus Castrol Magnetic tot aceeasi norma 10w40 si de at il schimb la 12.000km si de la schimb la schimb imi papa cam 350-400grame pe timp de vara iar pe timp de iarna nu completez deloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms de raspuns....Poi stai bine cu 400 de grame consum de ulei la 10-12 000..km...Eu am schimbat numai la 8000km si papa la greu...in special iarna....eu fac un schimb primavara februarie -martie si unul in noiembrie -decembrie...de aici concluzia k a consumat ulei iarna mai mult decat vara.

Pe Castrol cred k voi merge si eu dar nici de Mobil 1 nu m-as feri insa mai tin cont si de parerea mecanicului....el are o Skoda si foloseste numai Castrol si numai asta recomanda....Mai am putin pana la 8000...mai ma informez....poate mai sunt si alte marci bune....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai verificat sa nu iti si piarda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pierdut nu pierde deloc,singurul loc vizibil unde se vede ulei este locul unde se prinde suportul filtrului de ulei pe motor,sterg 1 data pe saptamana .....doar se impregneaza in jurul suportului insa aceea nu este o pierdere,,,,

Dar am desfacut burduful de la filtrul de aer si acolo in galeria de admisie am gasit un strat de 1cm de ulei cu funigine.....cred k pe acolo se duce uleiul meu...sad3.gif

Modificat de konstantynus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: - Mie de la schimb la schimb 10-12k km imi scade uleiul pe joja de la limita maxima la un pic mai sus de jumatate dintre min si max...si nu completez nimic.

Modificat de PMG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut si eu schimbul de ulei la al meu golf ! Am bagat Liqui moly 10w40 cu bisulfat de molibden, am auzit ca este mai bun , inainte bagam tot liqui moly dar 10 w40 simplu si a consumat cam 6-700 de grame la un schimb de 10k. Mai foloseste cineva acest tip de ulei ? Ceva pareri despre el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am pus si eu acelasi ulei si pot spune ca este mai bun decat aralul de azi probat pe masina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare.exact cat ulei trebuie intr-un motor de 1.6 abu 75 cai.stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine motorul nu papa ulei...in schimb il varsa...e ud incepand de la capacul ala superior de pe chiulasa(la tacheti)pana pe burta...la baia de ulei....nici nu stiu de unde sa incep sa remediez problema....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu tot cu filtru eu pun cam 3.30 ~ 3.40 litri de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa incepi cu o garnitura de capac culbutori daca zici ca pe acolo iti scapa. Tocmai ce mi-am cumparat una si a fost 43 de lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si apoi cu un semering dintre distributie si axul cu came.

Pana una alta, spala motorul bine de tot si vezi exact pe unde curge sa nu schimbi aiurea piese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul a fost spalat acum o luna...iar acum este la fel ca inainte...astept sa se incalzeasca un pic si incep sa o pun la punct...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare.exact cat ulei trebuie intr-un motor de 1.6 abu 75 cai.stima

Din manual:

3.4L cu schimbarea filtrului, 3.0 L daca nu schimbi si filtrul.

post-60834-0-66687900-1300634509_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna.am si eu o problema. am un golf3, 1.9 diesel din 95. am facut schimbul de ulei acum cateva zile si azi cand m-am uitat la masina am descoperit ca motorul are ulei pe el,si dedesubtul masinei aveam o pata de ulei. am citit pe aici ca la motor de 1.9 trebuie pus 3.8L cu tot cu filtru, problema e ca individul care mi-a scimbat uleiul a pus 4.5L. poate fi de la asta? si am verificat si nivelul uleiului si e destul de scazut. ce sa fac? de la ce poate fi? si ce e mai important, pot merge cu ea maine asa cum e ea,cu uleiul scazut vreo 100 de km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 km ? poi daca deja esti pe minus si abia ai facut schimbu eu zic sa te uiti pe undeti curge...te risti sa faci motoru in loc sa verifici de unde e problema ? eu zic ca nu merita ... inainte ati curgea , pierdea ? sa faci schimbu ? vezi poate nu tia strans ala bine surubu de dedesupt. ti la schimbat sau tot pe ala la pus ?

Modificat de sonnic53
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salutare.

La schimbarea unei garnituri pentru baia de ulei este nevoie de silicon?

Din cate tin minte pentru motorul meu este nevoie de 4,3 l corect?4,3( + filtru)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce recomandati aral sau castrol? Daca acuma masina merge pe castrol si vreau sa il schimb cu aral trebuie sa spal motoru cu vreo solutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ! Doamne fereste ...

Eu folosesc Mobil 5W 40 iarna si Mobil 10W 40 vara

Nu am absolut nicio problema. Masina merge impecabil.

Uleiul il schimb la 9000 km maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am schimat uleiul la golf, iar din neatentia mea si a vanzatorului, am primit filtru pentru motor de 1.6.Este mai mic decat cel de1.8(cam 3/4 din cel de 1.8) .Are vreo importanta majora datorita faptului ca diferenta cantitatii de ulei intre 1.6 si 1.8 este mica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are vreo importanta,si eu de obicei pun filtru mare si la ultimul schimb nu avea filtru mare mann si am luat filtru mic si masina se comporta la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si debitul filtrat conteaza (filtru mic, de bit mic). Riscul este sa fie afectat fluxul de ulei si ca atare ungerea motrului sa fie deficitara, Iar impuritatile din uleiul nefiltrat odata ajunse in zone cu frecare pot duce la uzura prematura.

Daca va respectati masina, puneti filtrul recomandat de producator..

Am si eu o intrebare. De ce pe multe uleiuri pe care scrie pentru benzina apare pe langa norma 501.01 sau 502.00 care sunt pentru benzina si norma 505.00 (care e pt diesel) din moment ce pe bidon scrie clar destinatia - pentru benzinare.

Pentru ca acelasi ulei poate fi vandut in alt bidon pe care scrie ca e bentru diesel. E un truc comercial.

Dar e foarte bine ca e trecuta si norma de diesel/benzina, poate ai nevoie de ulei urgent undeva pe drum si gasesti doar din ala. Macar stii ca e buna.

Modificat de hiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!