Jump to content

Cod Vin Complet


dexter
 Share

Postare recomandată

Salutare!

Daca locul acestui articol nu este aici ii rog pe moderatori sa il mute , cu scuzele de rigoare ,evident!

Chestiunea se pune in felul urmator.

Am un vw 1200din 61 ,dar avand talon si carte identitate tip vechi nu am toata seria de caroserie completa ci numai un nr de sasiu si unul de omologare RAR.

Codul VIN-ul complet m-ar ajuta sa accesez ETKA(programul de piese originale VW) si ElSA(unde se pot gasi manuale de raratie.

Ma poate ajuta cineva sa aflu VIN-ul complet?

Multumesc anticipat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 epuri la fabrica la Volksburg :offtopic:

si nu afli numai VIN-ul

Modificat de ultimul venit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce este codul asta? si la ce foloseste mai exact? si cum il obtii de la WOB si ce iti mai dau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 epuri la fabrica la Volksburg :lol:

si nu afli numai VIN-ul

m-ai facut curios

cum se afla si ce altceva mai afli

fii mai explicit

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

To get an official VW Birth Certificate, VW requires a payment of 35 Euro (or the equivalent in US dollars - Exchange rate calculator) by credit card (VISA/Mastercard only), check, or cash along with your full name, VIN (chassis) number.

Personal checks can be made out to "Stiftung AutoMuseum Volkswagen"

You can mail credit card details or a check to:

Stiftung AutoMuseum Volkswagen

Brieffach 1003

Frau Neefe

Dieselstrasse 35

D-38436 Wolfsburg Germany

To fax your request with credit card info, use this international phone #:

011 49 53 61 5 20 10

To transfer the money to their bank account:

Volksbank Wolfsburg

Bank number: 269 910 66

Account number: 811 840 000

Care of: Stiftung AutoMuseum Volkswagen

Keyword: "Urkunde"

The easiest way may be to pay by credit card online:

Go to the VW museum website:

http://automuseum.volkswagen.de/

Click on "kontakte"

or click here - http://automuseum.volkswagen.de/urkunden.html

English translation of the above form:

http://64.233.179.104/translate_c?hl=en&am...e/urkunden.html

Fill out their feedback form with your mailing info.

Enter the following in the contact form:

Name on your credit card

Credit card number

Type of card (VISA, etc.)

Credit card expiration date

Your name

Mailing address

Message stating your VIN (chassis) number and a request for the birth certificate

You will get an A4 (approx. 8.5"x11") letter that has:

Build date

Delivery date

Delivery Destination

Original colors and upholstery

Optional extras (M-codes)

Note: The museum no longer provides the engine number on the certificate but if you provide your engine number in your request, they will verify if it is the original engine.

Sample letter from my 1963 Squareback:

http://www.thesamba.com/vw/scrapbook/63variant/letter.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dexter cred ca dorea sa afle VIN number-ul adica seria masinii in formatul modern gen: WVWZZZ1JZ1W4xxxxxxx. La masinile noi in functie de aceasta serie se poate afla tipul masinii, echiparea, culoarea, fabrica si piesele cu PN specifice sau nu pt aceasta serie. Pt 1961 din pacate nu se poate asta, seria este cea simpla formata numai din cifre si aflata pe tunel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....Message stating your VIN (chassis) number and a request for the birth certificate ....

Pai omul exact asta vrea sa afle, nu?

Seria de caroserie nu-ti foloseste la nimic, doar aia de sasiu, daca mecanica e cea originala a sasiului. Daca-i si caroseria originala, cu atit mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca cei de la fabrica iti scriu in acel certificat culoarea cu care a iesit masina din fabrica. da? nu culoarea actuala (in cazul in care le-o comunici tu)....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca iti trec culoarea originala ca asta-i ideea, nu? Ar fi tare ca in certificatul emis de Wolfsburg sa-ti treaca la culoare: "vopsit de gica 07.03.08 roz bombom cu picatele" . Pt trecut modificarile aduse se foloseste Cartea de Identitate a masini unde RAR-ul trece noul motor, culoare, dimensiune roti etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe certificat se scriu culoarea/dotarile/etc. originale cu care a iesit masina din fabrica.

Acum in ceea ce priveste codul VIN, la broasca nu e asa ceva, este doar seria de sasiu. Eu am avut ocazia acum multi ani sa comand in Germania direct de la VW Vofsburg piese originale, ce mi-au cerut a fost numai seria de sasiu si cu asta au cautat in baza de date.

Din cate stiu eu in ultimele versiuni de ETKA nu mai apare broasca, VW a infiintat o divizie speciala pentru masini clasice (exista un articol intreg in "Kafer Revue" de anul acesta referitor la noua divizie) http://www.vw-classic.net/ si aici au si un catalog on-line cu piese si codurile corespunzatoare, nu sunt sigur dar referintele sunt tot seriile de sasiu (in catalogul german Fahrgestell-Nr = Numar Sasiu).

Am avut ocazia sa consult si microfilme originale VW cu piese de broasca, din nou referinta era seria de sasiu.

Intr-o versiune mai veche de ETKA am gasit piesele de broasca cautand dupa model.

De la http://www.volkswagen-automuseum.de/urkunden.html se poate obtine si certificatul

Modificat de Bobo1300
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragilor VIN inseamna Vehicle Identification Number, adica seria de sasiu. Daca ai acte pe masina nu prea vad cum naiba nu ai VIN complet???????

Ca nu il gaseste ETKA nici nu ma indoiesc. Cat de rentabil crezi tu ca mai este acum pentru VW sa faca piese sau cataloage cu piese cand pute netul de magazine si producatori aftermarket????????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am zis altceva? ca nu inteleg ....... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu iti spuneam neparat tie ci celor care bat campi si mai ales initiatorului postului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica io am batut campii cu VIN, greseala mea, ma gandeam la "plastice" :P

Despre cataloage cu piese si piese trebuie sa te contrazic, de la VW Classic Parts poti lua piese NOS si daca nu au, aftermarket. Nu bat campii, eu am achizitionat un carburator NOS in cutia originala de la ei..... pretul a fost pe masura, nesimtit de mare, dar pentru mine a meritat.

Si ;) : cine vrea chei originale brute, nu copii, tot aici se gasesc, pretul este 8-9EUR + transport cam cat este o cheie bruta italieneasca pe la noi. Am auzit ca ar putea sa faca si chei daca le-ai pierdut pe toate, dar nu stiu nimic sigur.

Modificat de Bobo1300
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@jan : astea da chei :icon_cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) stiam e ca jan e om serios. vad ca a ramas la fel :icon_cool: .

LE: si jan nici macar nu e offtopic. daca mie cineva imi zice ca bb king sau jeff back nu sunt tehnici eu nu mai zic nimic. pana si mr slowhand e tehnic asa ca... :salut:

Modificat de sergiup
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai omul exact asta vrea sa afle, nu?

Seria de caroserie nu-ti foloseste la nimic, doar aia de sasiu, daca mecanica e cea originala a sasiului. Daca-i si caroseria originala, cu atit mai bine.

Pai asta am incercat sa prin in carnatul pe care l-am copiat. Ca omul vroia sa fim mai expliciti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dexter cred ca dorea sa afle VIN number-ul adica seria masinii in formatul modern gen: WVWZZZ1JZ1W4xxxxxxx. La masinile noi in functie de aceasta serie se poate afla tipul masinii, echiparea, culoarea, fabrica si piesele cu PN specifice sau nu pt aceasta serie. Pt 1961 din pacate nu se poate asta, seria este cea simpla formata numai din cifre si aflata pe tunel.

multumesc bogdan.ai intele exact ce voiam imi trebuia seria sa intru in elsa sa gasesc manualele de reparatie si in etka sa vad coduri de piese.

dc spui ca nu se poate pt auto e vechi inclinsa iti dau dreptate pt ca in ci am trecut nr de sasiu si un nr de omologare dat de rat

multumesc pt informatii

sa inteleg ca cei de la fabrica iti scriu in acel certificat culoarea cu care a iesit masina din fabrica. da? nu culoarea actuala (in cazul in care le-o comunici tu)....

pai ei dau in certificat culoarea originala

dc masina a avut mai multi propietari aiai nu au de unde sa stie ce idei le-a venit astora sa schimbe culoarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-o crezi tu! Astia stiu tot, ca d-aia sint nemti. Ma rog, turci, ce-or mai fi p-acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu iti spuneam neparat tie ci celor care bat campi si mai ales initiatorului postului.

nu bat campii

io am decat nr se sasiu iar versiunea asta de etka pe care o folosesc nu recunoste vin-ul

apropos dc ai citit postul lui bogdan io voaim vin-ul in format modern de 17digiti nu 6 cat are acu

dc nu nu se poate e alta poveste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca imi racesc gura aiurea. Pe "Classic Parts Center" este un catalog on-line cu piese. Se poate cauta dupa cod, dupa numele pisei, catalogul iti spune si daca piesa se mai poate furniza sau este E.O.L , poti sa le scrii un mail sa le dai un fax, bani sa ai ....

Dar oricum e inutil... conteaza prea putin parerea unui "tampit" care bate campii si cumpara piese scumpe ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca imi racesc gura aiurea. Pe "Classic Parts Center" este un catalog on-line cu piese. Se poate cauta dupa cod, dupa numele pisei, catalogul iti spune si daca piesa se mai poate furniza sau este E.O.L , poti sa le scrii un mail sa le dai un fax, bani sa ai ....

Dar oricum e inutil... conteaza prea putin parerea unui "tampit" care bate campii si cumpara piese scumpe ....

multum,esc mult pt implicare

am vazut catalogul de piese la adresa care ai pus-o in post-ul tau

raman dator cu o berica :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!