Jump to content

Macara Polo


Zorro Classic
 Share

Postare recomandată

Alin ajuta-ma sa dau de volksman ,am incercat sa scriu pe topicul indicat de tine dar nu am putut,trebuie sa-ti spun ca sunt nou pe forum si nu prea stiu sa-l folosesc. Sa stii ca si mi-e tot clemele de plastic imi trebuie dar nu am gasit in Brasov nicaieri , am inteles ca nu se potrivesc de la golf o fii adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alex.

Cea mai buna si sigura modalitate de a trimite un mesaj pe forum este prin PM. Intrii pe profilul userului respectiv si dai click pe "send message", pui un titlu si scrii ce te doare. Asa aflii prin intermediul mailului personal cand cineva iti raspunde pe PM. Am inteles si eu ca s-ar potrivi cele de Golf 4 pe Polo dar nu stiu sigur. Mai bine il intrebi pe Volksman. Un set de cleme (doar cele de plastic ce sustin suportii de metal unde intra geamul) costa la el 50 RON. Daca dai click pe profilul lui (poza sau nume-user) o sa gasesti si numerele de telefon la care poate fi gasit. Omul e chiar serios si de incredere.

Sper ca te-am lamurit cat de cat. Daca mai ai intrebari trimite-mi PM.

PS. Vezi ca ai postat de 2 ori acelasi mesaj.

Toate bune!

Alin Musoaie, Sibiu

Modificat de Alin23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate pt Ibiza/Fabia/Polo nu se gasesc cleme separate sau kit de reparatie, numai macara completa care costa undeva pe la 4 mil. Am incercat si eu sa schimb numai clemele si in principiu se pot pune de G4, numai ca trebuie facute ceva adaptari. Problema apare atunci cand e stricata si rola (cazul meu) si atunci nu prea mai ai ce sa-i faci decat sa incerci sa repari rola (asta in fct de cat e de stricata) sau sa cumperi macara completa.

Numai bine si va doresc sa NU se rupa clemele!

:Driver: safe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POZE CU MASINA

post-26388-1212037055_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alin. Am luat ieri macaraua si am montat-o, totul e OK . Am facut poze cu clemele,macaraua si masina. Le postez mai jos.

post-26388-1212037241_thumb.jpg

post-26388-1212037315_thumb.jpg

post-26388-1212037337_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alte poze

post-26388-1212037526_thumb.jpg

post-26388-1212037542_thumb.jpg

post-26388-1212037564_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare Alex!

Ma bucur sincer ca ai rezolvat pana la urma. Din pacate, se pare ca nu ai fi avut alta varianta mai ieftina si mai rapida de a rezolva problema. Eu cel putin nu am reusit sa gasesc in Sibiu doar clema sau clemele care ti s-au busit. Este oricum evident ca cei care aduc piese nu au niciun interes sa ne vanda piese mici si de aceea daca pierzi sau se strica ceva de genul asta trebuie cumparat tot angrenajul, setul, kitul etc. Oricum, daca ai luat kit de reparatie macara iti mai raman si tie niste piese de rezerva. Nu se stie niciodata cand si cui ii vor trebui.

In ultima poza cele 2 cleme sunt diferite. Asa sunt la tine? Cea din stanga seamana mai degraba cu modelul de pe Golf 4 pe care l-am schimbat eu.

Alex, tu nu ai primit pana la urma cleme metalice? La Golf 4 daca as fi luat kitul reparatie as fi primit cleme metalice.

Toate bune. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alin eu nu am cumparat kit de reparatie pentru ca nu exista , am cumparat macara completa . Clemele sunt din plastic si la cea noua si sunt diferite una de cealalta la fiecare macara vine cate o clema din fiecare . M-ar interesa daca poti sa-mi pui o poza cu clema care seamana cu cea de g4 pentru ca am gasit o clema la cineva (cea din dreapta ) si daca s-ar potrivi cea din stanga de la g4 as cumpara un kit de g4 si mi-as face o macara de rezerva .Iti doresc o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau Alex.

Da' vad ca stai pe topicul asta. :icon_thumright:

In prima faza pun doua poze cu o macara si o clema care sunt facute de un prieten de-al meu la alt model de masina dar din cate am inteles sunt (aproape) identice cu cele de pe Golf 4. Vizual din cate imi amintesc sunt la fel.

Eu mai am o clema pe care am lipit-o (a ramas de la usa stanga fata pentru ca le-am schimbat pe ambele) si o sa fac cu telefonul o poza din mai multe unghiuri pentru a vedea daca exista diferente intre ele. Clema care mi-a mai ramas este pentru partea dreapta a macaralei.

Modificat de Alin23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu poze ale clemei de dreapta (se potriveste la oricare din macaralele de pe fata). Am facut o poza si la sprayul cu vaselina pe care l-am folosit pentru a unge mecanismele respective. Chiar e eficient.

Am pus pozele intr-un PDF. Sper sa se poata viziona.

Poze_clema_dreapta_spray.pdf

Modificat de Alin23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alin clema din poza cu sprayul este de g4 ? Dupa cum o vad eu seamana cu una din clemele mele foarte tare nu am vazut pozele cu macaraua si clemele prietenului tau de care ziceai in primul mes.Spune-mi si mie de unde ai luat sprayul acela cu vaselina si la ce l-ai folosit,ai uns toate piesele mobile de la macara? Este m-ai bun sprayul decat vaselina ?Ce pret are? O zi buna in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alex.

Clema din poza este chiar de Golf 4 si este clema ce mi-a mai ramas mie de la macara de pe usa stanga fata sofer. Eu am comandat un set de la Volksman, le-am schimbat pe ambele si asta mi-a ramas. Retine insa ca este clema ce se potriveste pe partea dreapta a macaralei. La macaraua de pe usa dreapta fata pasager am o clema fisurata si as fi vrut s-o inlocuiesc cu asta dar este cea de stanga si, cum nu s-a putut, am pastrat-o de rezerva.

Sprayul este cu vaselina si l-am cumparat de la un magazin de piese auto cu 19 RON. Am uns toate piesele de pe macara care sunt mobile si unde exista frecare. Bineinteles ca pot fi unse cu succes si alte mecanisme de pe masina asa cum am facut si eu. Ti-am spus ca e eficient. Un prieten de-al meu zicea ca a folosit cu succes un spray cu vaselina de la Yacco. Sunt o gramada de variante oricum.

Pozele nu le-ai putut vedea pentru ca ultimele mele 2 posturi au fost la un interval de timp scurt si nu ma lasa sa uploadez. Se considera ca depasesc limita maxima de 550 k si am considerat ca sunt mai importante pentru tine pozele din PDF.

Mai pun o data pozele respective. Fii atent ca acea macara si implicit acele cleme nu sunt de pe VW dar seamana cu acestea si principiul e acelasi.

post-16206-1212137330_thumb.jpg

post-16206-1212137340_thumb.jpg

Modificat de Alin23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si pe mine m-ar interesa .. dar ptr passat am probleme cu macarau de la sofer fata .. mi s-a rupt o clema .. si nu gasesc .. am fost la un amic care avea dar avea de partea dreapta ghinionu meu .. si am tot cautat un kit ceva de reparatie dar nimik .. si o macara e 4 mil :lol: .. o sa fac o poza la piesa .. aveti idee se potriveste de la altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alin cred ca aceea clema postata de tine se potriveste la ce am eu nevoie daca o vinzi as fi interesat .O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Pana la urma, clemele de G4 se potrivesc si pe macaralele pentru POLO ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
si pe mine m-ar interesa .. dar ptr passat am probleme cu macarau de la sofer fata .. mi s-a rupt o clema .. si nu gasesc .. am fost la un amic care avea dar avea de partea dreapta ghinionu meu .. si am tot cautat un kit ceva de reparatie dar nimik .. si o macara e 4 mil :vaidecapulmeu: .. o sa fac o poza la piesa .. aveti idee se potriveste de la altceva?

Salut! ai reparat geamul la passat ? te pot ajuta eu cu o reparatie la macaraua ta ... Eu ma ocup cu asa ceva ,am cleme cabluri tot ce vrei ...

Salut Alin cred ca aceea clema postata de tine se potriveste la ce am eu nevoie daca o vinzi as fi interesat .O zi buna.

Salut nu se potrivesc ... Spune-mi ce an este masina si poate te ajut eu ,ma ocup cu asa ceva ma gasesti aici -->http://www.anunturirapide.ro/anunturi-gratuite/1628954-MACARALE+AUTO+ELECTRICE+SI+MANUALE+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin B.: Eu am polo 6n2 in 2 usi, din 2001 cu confort (ala care-ti ridica singur geamurile). Ce se poate face sa repar macaraua pe dreapta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Caut si eu o macara electrica second vw Polo variant clasic 2001 fata dreapta, cu seriile din imagine (nu imi trebuie musai si motorasul, ca merge al meu). Nu e compatibila cu una de la polo berlina. :(

post-18650-1255715513_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caut si eu o macara electrica second vw Polo variant clasic 2001 fata dreapta, cu seriile din imagine (nu imi trebuie musai si motorasul, ca merge al meu). Nu e compatibila cu una de la polo berlina. blah_.gif Nu stiu eu ce s-a stricat exact la ea dar e posibil sa aiba uzuri multiple.

post-18650-1255717680_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Off...daca gaseam eu topicul asta la momentul potrivit :blah_:....dar e bine ca stiu acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

salut! am o problema cu macaraua electrica fata dr la un vw polo din 95 motor 1.6, 75cp, 55kw nu imi mai coboara geamul decat 2cm, la un moment dat s-a auzis o pocnitura in portiera si de atunci problema. trebuie sa schimb macaraua, care e cam scumpa ori pot gasi un chit reparatie??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!