Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

nu exista maruhama W-888

modelul se cheama maruhama W-8889 si nu are benzi selectabile.

am mers in masina cu o cunostiinta care detine acest model si alarmele false sunt foarte multe.radare nu am prins ca sa-mi fac o idee si despre detectie.

pare foarte fragil si iti lasa impresia de chinezarie ieftina.

exista un model maruhama cu terminatia 888 si anume CH-888 care e varful de gama. acest model are benzi selectabile. pretul de ~ 800 ron il descalifica. la banii astia iti cumperi linistit un bel rx65.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sory! da am mancat un 9 din coada detectorului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maruhama e aproape 9 milioane, rx 65 e si ala vreo 7,5-8 milioane, ma intreb daca nu exista vreun whistler de vreo 4 milioane la care sa se poata dezactiva selectiv banda x si alte benzi, sa ramai doar cu k si laser, asa, ca pentru romania.

Daca maruhama si rx65 detecteaza de la 1,5 km,sa zicem, un semnal radar, o fi bun si un whistler care detecteaza de la 800 m, cu conditia sa nu mergi cu 150kmh in sate.

intrebarea mea este, prin urmare : stiti vreun whistler sa aiba benzi selectabile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi whistler 1793

http://www.sigmanet.ro/Whistler-DE-1793--id3169

are benzi selectabile, dar parea ca ma anunta mai tarziu la benzinarii si era destul de tacut in rest. Am crezut ca e mai slab decat pro 58 care ma anunta la toate rahaturile de detectoare. :icon_cool: Deh nu cunosteam prea multe in privinta detectoarelor atunci si am renuntat la el in favoarea lui pro58 :( Nu apucasem insa sa il verific pe un radar adevarat. Acum nu prea se mai gaseste.

Si acum ma gandesc daca am facut bine si l-am schimbat cu pro 58!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modelul whistler XTR 425 are benzi selectabile on/off (toate inclusiv K).

eu nu iti recomand acest model si whister in general.

acum un an am zis sa fac un upgadre la belul meu mai vechi si sa cumpar un detector mai performant si care sa aiba si banda KU.

am mers pe whister XTR 425. motivele principale au fost prezenta bandei KU si benzile selectabile plus ca pe forumuri am intalnit multe review-uri pozitive.

prima impresie: dezamagire; mult vestita banda KU (unul din motivele principale pt care am optat pt acest detector) era practic inutilizabila in oras. primeai alarme false in continuu , chiar si cu detectorul bagat in torpedou si alimentat primeam alarme false; nu exagerez cu nimic.

am lasat doar banda K on dar si asa alarmele false primite sunt foarte multe. in primul rand trebuie sa stii ca acest model si anume xtr 425 da alarme false in K la intalnirea cu detectoare cobra(nu vreau sa generalizez dar toate modelele whistler cred ca au aceiasi problema doar sunt construite pe platforme comune).

detectia nu o contest, este foarte buna dar filtrarea alarmelor false este jalnica. te zapaceste si nu mai stii cand este radar si cand alarma falsa. alarmele false atingeau deseori nivel maxim.

am "reusit" in 3 saptamani sa-mi iau o amenda pt radar cu acest detector pe bord. fapt pt care am si scapat de el imediat si am revenit la bel.

am vrut sa fac un upgrade insa facusem un downgrade.

multi sunt incantati de acest model. totusi cred ca pt majoritatea xtr 425 a fost primul detector si nu au avut alt reper de comparatie.

iti recomand bel 940 sau 955; diferenta dintre cele 2 modele este de ~ 50 ron

bel 955 are in plus fata de 940 optiunea pt inchiderea bandei X (City NoX). la bel 940 poti doar sa scazi sensibilitatea benzii X (City LoX).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xtr 425 da alarme false in K la intalnirea cu detectoare cobra(nu vreau sa generalizez dar toate modelele whistler cred ca au aceiasi problema doar sunt construite pe platforme comune)

Confirm. Daca nu ar exista cobrele care scapa armonici la greu ar duce-o bine si whistlerul. Ce e tare e ca pe ambalaj scrie " VG-2 imunitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mai spus aceleasi lucruri despre whistler-e, si nu m-a crezut nimeni :)

Whistler nu mai cumpar NICIODATA!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca le mai fac fata alarmelor false de la detectoare ca sunt in banda Ka si pana la nivel 3/9. De as putea sa opresc si banda Ka ar fi mult mai liniste in masina!

Treci pe modul CITY. Daca nu ai manualul la zi, il poti cere de pe site-ul oficial.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) IRO, te rog sa citesti Regulamentul si sa postezi in topicul care trebuie. Aici se discuta despre detectoare radar si caracteristicile lor. Despre amplasarea radarelor (fixe/mobile) exista topic-uri dedicate AICI si AICI. Te rog sa le folosesti pe acelea de acum incolo. Am mutat eu de data asta postul tau unde trebuie

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maruhama CH-888 eu l-am luat de pe okazii de la un tip din Alba Iulia cu 600 ron cu transport cu tot (nou in cutie, sigilat). Deci se poate si mai ieftin de 850 cat e in magazine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da! daca vrei sa il iei la negru fara garantie si factura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita riscul - care nu cred ca este foarte mare - sa-l iau cu 30% mai ieftin (l-am putut verifica ca functioneaza inainte, n-a fost chiar orbeste). Pana la urma este un aparat japonez, electronic, eu n-am avut niciodata probleme cu vreo piesa electronica - de orice fel (cel putin in garantie). M-am riscat si sunt foarte multumit deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[OT]Trebuie sa intelegi faptul ca pe orice linie de fabricatie exista si rebuturi; in mod normal acestea sunt distruse, dar pot sa si iasa pe poarta fabricii cu angajatii, acestia sa le vanda apoi nu foarte ieftin, ca sa nu bata la ochi, nici prea scumpe, ca sa ramana 'competitivi'. Iti dau un exemplu: carburatoarele facute in Romania (cu mult timp in urma).[EOT]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treci pe modul CITY. Daca nu ai manualul la zi, il poti cere de pe site-ul oficial.

Folosesc modul city 2 (adica fara X) dar Ka nu pot dezactiva. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce mi-am montat un Bel RX75 professional si sunt ultra dezamagit si exasperat. In oras bipai la absolut orice in banda K. Merg si-l apuca, nu-s benzinarii, etc. Ce-a mai dosita usa cu senzor o simte. Mai are cineva modelu asta?

Am dat o carca de bani pe el si-mi vine sa-l calc in picioare! Si mi-au zis aia de la Code Alarm cand l-au montat ca ar fi posibil sa am surprize din astea, da am zis ca sigur se inseala..

Poate totusi nu fac eu ceva bine..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa ii scazi sensibilitatea.

daca nu reusesti foloseste-l doar afara din oras!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un coleg care are asa ceva montat pe un Subaru Forester nou. Acum e in concediu dar se intoarce luni. O sa il intreb cum se comporta la el dupa ce se intoarce. Sensibilitatea in K nu poti sa i-o scazi. Modul City are efect doar la banda X. STi Driver este singurul care modifica la modurile City si sensibilitatea in K. (You can also select conventional "Highway" and "City" modes. When driving in urban areas where annoying X-band intrusion alarms and door openers are common, City Mode can be engaged to lower X-band sensitivity and reduce X-band alerts. Full sensitivity is maintained on all other bands). Iti pot spune ca e cumva normal sa bipaie la orice. Montajul in bara il expune mai bine oricaror unde si este un detector cu sensibilitate mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se poate. Este extrem de enervant, mai ales ca am dat o tona de bani.

Si sa nu-l pot folosi in oras e o treaba fooarte nasoala (mai ales ca numa daca ciupesc acceleratia nitel ajung cu masina la 100 imediat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[OT]Trebuie sa intelegi faptul ca pe orice linie de fabricatie exista si rebuturi; in mod normal acestea sunt distruse, dar pot sa si iasa pe poarta fabricii cu angajatii, acestia sa le vanda apoi nu foarte ieftin, ca sa nu bata la ochi, nici prea scumpe, ca sa ramana 'competitivi'. Iti dau un exemplu: carburatoarele facute in Romania (cu mult timp in urma).[EOT]

Nu este chiar asa, de exemplu tu stii cat costa in Japonia detectorul CH-888? in jur de 120$.....de aici pana la 900 RON e cale lunga...si nu numai transportul si TVA-ul il fac sa ajunga la pretul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si eu azi topicul dupa o absenta de 2 saptamani. Pe pagina anterioara e o intrebare la care inca nu s-a raspuns: au aparut radare la noi, altele decat in banda K ? Eu tin active numai K, X si Laser, situatie care e naspa, daca daca am prins pe drum un alt tip de radar (Ku sau Ka).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

X si Laser de ce tii active? Toata lumea sfatuieste sa lasam doar K activ. Eventual si Ka pentru ca s-au raportat a fi unele radare in Ka, dar nu se stie nimic sigur. Poate sunt niste armonici pe care detectorul prefera sa le anunte prioritar fata de K - asa sunt setate. Deci deocamdata doar K activ si de Ka sa ne pregatim sa apara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si laser poti sa tii activ - exista un radar fix.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca e necesar sa tinem laser activ pentru radarul fix de la Sacel. De radarul asta cred ca stie toata lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti sunteti putin in urma... mai este un radar fix l savarsin arad! :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, uitasem de el. Dar pentru astea, cele mai bune sunt navigatiile, sau memoria proprie. Ca, cu detectorul, afli ca ti-a scris procesul verbal un politist de la birou, in momentul in care suna! :angry: Asa ca e practic inutil. Si astea sunt puse sa te ia tot din spate, mi se pare, asa ca e posibil sa nici nu primesti alerta de la ele cand iti citesc viteza.

In concluzie, daca raportul alarme false laser / detectia celor doua lasere fixe este mai mica decat 1, atunci poti lasa activa banda laser :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!