Jump to content

Detector radar


voinea
 Share

Postare recomandată

din ce am auzit zilele astea cica CIZ-ul de Iasi e pe litoral :icon_thumright: nu stiam de ce nu mai dau ziua de el

asa ca aviz celor de la mare

Ieri dupa amiaza pe la ora 18:30 cand ma intorceam de la Iasi era in fata Liceului Agricol de la Podu Iloaiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire.

Un detector Beltronics cum are un randament mai bun: Daca este lasat pe "highway" sau pe "autoscan"?

@ Cosmin revin cu impresii: Este mai bun Beltronics 955 decat Whistler XTR 325 la distanta cu care detecteaza cand vin " din spate" .

In linie dreapta detecteaza de la o distanta mai mare, dar in curba anunta la fel de tarziu ca Whistler!

Si legat de radar fix! Daca functioneaza cel pe langa care am trecut este posibil sa primesc o bucurie acasa! Veneam din spate si in momentul in care mai aveam 10-20 m de radar fix a aparut pe display banda K pe nivelul 1. Cand am trecut prin dreptul radarului fix a aparut nivel maxim de avertizare! ( aveam in jur de 80 km/h )

M-am intors inca o data sa fac proba! ( tot asa sa vin din spatele radarului fix). Am constatat cu stupoare ca daca vin cu viteza mica nu mai mi-a detectat nimic.

Eu ce sa inteleg acel radar fix functiona sau nu?

Modificat de cilianutop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A doua oara cand ai trecut mai incetul pe langa el, nu functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ce sa inteleg acel radar fix functiona sau nu?

Cu parere de rau, cred ca tre' sa intelegi ca te-a prins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am trecut la un minut-doua! Cum adica nu functiona cand am trecut incet ? Functioneaza din cand in cand?

Si cand te ia un radar fix cum primesti amenda prin posta?

Modificat de cilianutop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: :rolleyes: Dupa cum merg lucrurile mai ramine sa fie obligatoriu sa iei la sthanga o masina de radar...sau sa-ti pui tahometru...ca prea s-au imultit detectoarele si camerele de tot felul. Se vrea sa se minimalizeze faptul ca accidentele tot mai multe ca numar ar fi doar din cauza vitezei excesive a soferilor si nu din cauza soselelor si a infrastructurii rutiere de tot plinsul, existenta. In conditia in care numarul masinilor a crescut exponential de la an la an iar drumurile au ramas mostenire de la Ceausescu..ca de nu le facea el circulam pe macadam si azi. Cum toarna citeva sute de metri de asfalt mai nou si un pic de drum mai de doamne ajuta, cum sar cu 2 -3 camere sau stau la pinda cu radarul...Pe Cluj- Turda ar putea sa faca iluminat public pe suportii camerelor ..atitea sint. Da ca la noi, la nimeni...

Pai si eu nu inteleg... ce ai vrea? sa te lase sa alergi ca nebunul pe soselele care exista?

si inca ceva: stai linistit ca daca nu era Ceausescu si comunismul in general acum aveam autostrazi prin toata Romania. Cei care ne conduc acum scoala politica tot pe vremea lui au facut si aceleasi metode le aplica. Problema e ca ii invata la fel si pe astia care vin din urma!!! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cand te ia un radar fix cum primesti amenda prin posta?

Exact. Insa timpul de asteptare poate sa ajunga pana la 6 luni. Daca in 6 luni nu ai luat la cunostinta ca ai depasit limita de viteza, poti sa dormi linistit. Si daca vine dupa acest termen, ii castigi in instanta.

In cazul tau, poate ti-a fost masurata viteza doar cand ai depasit-o. Cand era sub limita, nu te-a mai scanat asa insistent.

Dar... Doamne da sa gresesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beltronics 955 - 500 RON

sau

Beltronics 995 - 750 RON?

Intrebarea este: De ce sa dau 250 RON in plus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

995 are aproximativ aceeasi electronica de detectie ca si RX65, de aici rezultand o sensibilitate mai mare. In plus, permite dezactivarea benzilor care nu sunt utilizate, ceeace la 955 nu este posibil (poti dezactiva doar POP si SWS nu si K, Ka, Laser, X).

;) Am de asemenea rugamintea ca discutiile privitoare la amplasarea radarelor fixe/mobile si discutiile referitoare la acestea, sa se faca in topicurile corespunzatoare. AICI se discuta strict despre detectoare si diferentele intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Beltronics 955 - 500 RON

sau

Beltronics 995 - 750 RON?

Intrebarea este: De ce sa dau 250 RON in plus ?

Ii dai degeaba pur si simplu. Eu unul m-am convins ca nu e nici o diferenta extraordinara intre ce am avut si ce am acum.

Parerea mea e ca nu este adevarat ca este o diferenta masurata in ani lumina intre Beltronics si Whistler.

Mai ales intre Beltronics si Beltronics.

Modificat de cilianutop
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut ,

vreau sa va intreb daca merita sa dau banii pe un whistler 1732 ...130 de ron !!! nou .

am tot citit pe aici si vad ca majoritatea inclina spre beltronics ...

eu mi-as dorii un detector de radar .. mai mult pt oras .. prea putin ies din oras ..

multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe ei ii cred pt ca imi inspira incredere mai multa decat ceilalti care si vand detectoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-as dorii un detector de radar .. mai mult pt oras .. prea putin ies din oras ..

Whsitler-ul o sa-ti scoata peri albi cu alarmele false in oras. Eu am avut. De multe ori il opream, ca nu puteam acsulta nici muzica de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un detector Cobra XRS 9430.

Imi bipaie baiatul frumos la unele benzinarii, la acele panouri informative cu radar (ma refer la cele care iti arata cu ce viteza circuli), la celebra zona de inceput a autostrazii A1.

Niciodata nu mi-a dat vreun semnal cand am trecut pe langa vreo masina de politie dotata cu radar. Circuland cu viteza regulamentara nicio problemea din partea lor.

Asta pana pe 23 iulie cand m-am ales cu permisul suspendat pentru calcarea cu 4 metri a liniei continue si +16 km/h peste viteza legala. Domnul detector nu a dat nici cel mai mic semn, de parca era oprit (daca chitaia si el ceva acum aveam permisul in buzunar).

Sa fie defect detectorul? Este inca in garantie si a fost folosit foarte rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de ultimul post...

Mi se intampla o chestie interesanta in momentul in care folosesc un... "dublu" pentru bricheta masinii.

Am un adaptor (50RON) care se introduce in bricheta si care imi da posibilitatea sa folosesc si detectorul de radar (Cobra ... ) si gps-ul, insa in momentul in care le am pe amandoua conectate, detectorul de radar nu mai suna, nu mai vorbeste, nu mai caraie... parca e MUT. Afisajul functioneaza perfect, cifrele urca c. -> 5. si coboara 5. -> c. la trecerea pe langa un radar, insa acustic nu se intampla nimic.

Daca scot gps-ul, detectorul isi revine si functioneaza si vizual si acustic fara probleme.

Care sa fie problema?

[banuiesc ca adaptorul, dar ce oare se intampla cu el, de "fura" doar sonorul detectorului?]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Camerele de la intrare si iesire sin POIENI jud CLUJ nu functioneaza inca.Azi am trecut pe acolo si nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cobrele nu sunt nemaipomenite, dar chiar atat de proaste nu sunt. Am avut 3 modele si toate s-au comportat decent. Nu la fel de bine ca Bel-urile dar totusi imi semnalizau prezenta aparatelor radar. Suspectez ori o pozitionare proasta a detectorului in masina, ceeace poate limita foarte mult detectia, ori o defectiune a acestuia. Esti din Bucuresti vad. Fa un drum pe Kiseleff si vezi daca ai semnal maxim intre Arcul de Triumf si Pta Victoriei. Este ceva acolo care emite in benzile respective (K) si am tot timpul alarma falsa pe acel tronson.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am studiat problema in ultimele saptamani (surse site-uri de reviews, forumuri RO), si acum stiu asa:

- cele mai bune detectoare: Valentine One - preturi... peste 1200 lei

- gama STI Bell - peste 1000 lei

- Bell RX 65 - in jur de 850 lei

- Bell 995 - in jur de 750 lei

- Whistler Pro 78 Revizia C (undeva la egalitate cu 995, chiar putin mai sensibil la detectie) - in jur de 500 lei

Despre oricare Cobra am vazut ca nu detecteaza nu stiu ce tip de radar (traffipax), cel cu antena la nivelul numarului... asa ca nu ar intra in discutie.

Cele cu baterie solara si cele japoneze, koreene si chinezesti cu firme mai putin cunoscute, nu sunt indicate de nimeni, iar cele ieftine, indiferent de marca, dau alarme false pana nu mai poti, si nu sunt sensibile decat dupa ce ai trecut de radar, in cele mai multe cazuri... dar nu inseamna ca posesia unui detector ieftin nu te-ar salva de amenda. Insa s-ar putea sa fie prea tarziu.

Era pe un site recomandare pentru stilul de condus si viteza fiecaruia, am retinut ca la un plus de 15-20kmh peste limita legala, sunt ok si cele mai ieftine, daca poti suporta alarmele false. oricum amenda nu e mare la viteza asta, si siguranta ta si a pietonilor sporita. Pentru cei care mergeau cu peste 30kmh peste limita, erau 995 si rx, sti si valentine one pentru...peste 100kmh in localitate...

Eu am avut bell 975, fara ,,evenimente" in ultimii 3 ani, insa am si mers prudent, avand tot timpul sa franez.

Daca voi alege, va fi Whistler-ul, ca m-am saturat de buzz-urile bell...

Pe langa detector e bine sa avem si GPS cu semnalarea radarelor fixe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si eu astfel de recomandari, in functie de stilul de condus. O mare porcarie!!! Mai ales la peste 100 in localitate ...

Dupa parerea mea, criteriile de alegere ar trebui sa tina cont de nr. de km parcursi, pe ce drumuri, buget alocat pentru investitie si foarte putin in functie de stilul de condus. Cine merge in limita legala nu are nevoie de detector.

De exemplu in zona moldovei baietii stau foarte intens, uneori la panda, mai au si traffipax-uri in doatare. Fara un detector bun e greu sa faci fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...

De exemplu in zona moldovei baietii stau foarte intens, uneori la panda, mai au si traffipax-uri in doatare. Fara un detector bun e greu sa faci fata.

intre iasi si buc. am numarat si 16 radare intr-o zi ...(saisprezece).

Modificat de msn2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!