Jump to content

Colantare, Airbrush, Body-painting.....


spartaans
 Share

Postare recomandată

Deci poti face cu autocolant la exterior urmatoarele:

> Sa imbraci in autocolant toata masina sau doar cateva elemente ( capota plafon ...)

> Sa pui pe ea tribale, flacari, litere chinesesti,dungi transversale, animale, decale (firme cu care ai masina tunata), etc --- practic orice model se poate face... O sa explic procedura mai pe larg.

> Sa pui autocolant printabil , imagini.

Diferenta dintre cel printabil si cel taiat la cutter plotter este ca cel taiat dupa grafica la cutter plotter are o singura culoare (eventual mai multe culori daca conbini grafica din mai multe materiale, in schimb cel printabil poate sa aiba si efecte de umbra... de trecere dintr-o culoare in alta... etc.

Asemanarea dintre ele este ca amandoua sunt pt outdor... adica rezistente la conditiile mete, climei Central Europene. La -40, + 80 grade C fara variatii bruste.

Atentie: unele firme care pun autocolant printabil pe masina, ne avand printer pe outdor (e mai scump) folosesc print pt indor (care se ia cu apa) pe care il lamineaza cu o folie transparenta pt a il proteja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Lucrezi in domeniu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucrezi in domeniu?

Da

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alte detalii in afara de da macar pe pm se ocupa cu ce? firma sau numele ... adresa ceva....asta daca nu te deranjaza sa aflam si noi ac doar suntm din craiova :screwy:

daca voi ati colantat cheviurile stiu :D

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shiro: vino cu mai multe detali dc lucrezi cu asa ceva, eventual preturi, pareri dupa, de cand asteptam pe cineva in domeniu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nairolf1982 lucreaza in asa ceva si chiar se pricepe baiatul,are si rabdare.Mi-a facut mie la masina consola si a lucrat-o foarte curat si bine.Eu am fost multumit si il recomand :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shiro: vino cu mai multe detali dc lucrezi cu asa ceva, eventual preturi, pareri dupa, de cand asteptam pe cineva in domeniu...

Daca lucrezi in domeniu ... de ce te faci ca nu sti?

Nu iti pot zice preturi pt ca nu vreau sa fac reclama... propabil ca sti si tu asta ... vad ca tu ai deschis thread-ul.

Daca vreti sa stiti ceva anume intrebati pe PM si eu o sa va raspund tot acolo.

"pareri dupa" il legatura cu ce? Fii mai explicit, nu am cum sa iti raspund la intrebari generale... :rolleyes:

Modificat de Shiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de toate imi cer scuze pt ca am fost scump la vorba. Intr-adevar eu am deschis thread-ul pt ca sunt interesat sa imi fac ceva la masina, eu unul sunt de parere ca masina pe care o am eu trebuie sa fie cu ceva diferita fata de celelalte surori ale ei (aici ma refer la exterior--->>mai exact la vopsea).

Cat despre colantare sau aerograf crede-ma Shiro ca nu ma pricep deloc, era vorba tot de tine mai sus, cand a zis baiatul acela, mi-ar placea sa fac asa ceva, iti dai seama ca nu mai intrebam pe aici in stanga si dreapta ce e mai bine pt o masina, colantare sau vopsire.

Ideea e ca e bine ca apar oameni si care lucreaza in domeniu si sunt mai avizati sa dea niste sfaturi, fata de noi ceilalti care vorbim doar din ce am mai citit pe ici-colo. Am sa iti trimit niste poze pe privat sa imi dai niste sfaturi, astept sa imi dc sa poate???

PS:am niste idei legate de masina mea si as vrea si sfatul tau...

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. :D

Te ajut cu tot ce pot... intrebati si va raspund.

Daca cineva vrea alte detalii ce nu le pot spune aici, imi poate trimite un private sau ma poate contacta pe mess sau la telefon.

Modificat de Shiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci cu autocolant se poate face in principiu orice.

Daca vrei sa iti pui o imagine atunci poti pune autocolant printabil.

Cum se porcedeaza:

Se alege o imagine de rezolutie mare;

Se printeaza imaginea (se poate printa pe alb sau pe transparent. Daca se printeaza pe alb atunci se va decupa imaginea pe contur - daca nu cuprinde tot elementul ce urmeaza a fi colantat (ca exemplu e poza cu siglele Chevrolet care vor trebui decupate daca masina nu e alba). Daca se printeaza pe transparent nu va mai fi nevoie sa se decupeze imaginea, insa culoarea masinii influenteaza grafica (adica daca tu ai maisna galbena si grafica ta are ceva rosu, se va vedea portoaliu.);

Se aplica pe masina.

Daca vrei sa pui o grafica de genu tribal sau deacal (firme cunoscute), linii distorsionate sau alte modele personalizate:

Se face grafica pe calculator vectoriala (deunde si ideea ca se poate crea orice* model atata timp cat nu este foarte distorsionat ... adica nu poti taia material cat firu de par de subtire... deci sunt totusi niste limite, grafica trebuie sa fie mai compacta);

Se taie materialul dupa grafica pe outline si pe inline la un aparat numit cutter-plotter (deunde si ideea ca grafica trebuie facuta vectoriala: pt a putea fi recunoscuta de aparat - sunt unele aparate care recunosc si BMP -uri).

Se ia matertialul taiat... se decojeste (se indeparteaza materialul care nu face parte din grafica) si i se aplica o folie de transfer (fiind sparta grafica nu se poate pune element cu element ... cum se vede in poza cu VW NEW Beetel .. sau imaginativa ca ar trebui sa puneti un text... nu stai sa il pui litera cu litera..)

Folia de transfer e ca un scoci care are adezivul mai slab decat al autocolantului dar destul de puternic pt al dezlipi de pe coala.

Se pune transferul cu autocolantul pe masina apoi se dezlipeste transferul si ramane autocolantul (cum erau tatuajele alea care le castigai la guma.. puneai pe mana apoi udai si apoi dezlipeai foaia si ramanaea modelul pe mana :vaidecapulmeu:).

Cam astea sunt etapele... daca nu ati inteles ceva sau vreti vreun detaliu in plus ma intrebati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello,

Prietena mea a vazut la mare un fiat cinque cento la mare pe plaja la h2o care avea niste stelute foarte misto pe el, erau autocolant. Eh..acum vrea si ea asa. O sa caut poze sa va arat despre ce e vorba. Intrebarea e..exista prin bucuresti cineva care sa poata face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CEva de genul asta ar vrea, poate nu asa de multe stelute dar ceva de gen poza de mai jos

post-7148-1217409219_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shiro: dc vin pana in Craiova, imi faci tu ce vreau?? ma poti ajuta??

Despre asa ceva e vorba?? astept raspuns...

post-11256-1217876757_thumb.jpg

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun si eu o intrebare umila fata de ce minunatii vad pe aici. O merge sa vopesesc eu bara din spate sau sa merg la un atelier specializat? Ce metoda recomandati, spray sau vopsea clasica? Atasez poza. As vrea sa o vopsesc in aceeasi culoare ca restul caroseriei, gri carbon.

post-542-1218110287_thumb.jpg

Modificat de Ovidiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la o vopsitorie specializata, nu merge cu spary sau alte tampenii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Shiro: dc vin pana in Craiova, imi faci tu ce vreau?? ma poti ajuta??

Despre asa ceva e vorba?? astept raspuns...

Ai PM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In ultima perioada vad tot mai multe masini colantate si arata destul de bine si pe deasupra mai si protejeaza la pietre si alte fenomene. Vreau sa pun si eu autocolant la masina din semnatura pe plafon si pe capota dar masina fiind negru perlat nu stiu ce culori ar merge bine cu negru. Un prieten mi-a recomandat folie argintie, eu as merge pe varianta carbon look, voi ce culori credeti ca ar da bine cu negru? Daca aveti poze sunt binevenite. Daca aveam masina cu ceva spoilere as fi incercat si folie rosie sau visinie sau de ce nu orange.

Pun si o poza cu masina mea si am rugamintea daca poate vreun coleg de forum sa se joace un pic cu photoshop-ul si sa incerce diferite culori sa imi fac idee cum ar da autocolantul pe masina

post-11369-1221754322_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Shiro:m-am hotarat la airbrush....mai te ocupi??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nairolf1982 daca tot vrei si shiro nu se mai ocupa mai aveam oameni in craiova care se ocupa cu asa ceva.Sunt vreo 3 la numar daca nu cumva sau inmultit in ultima vreme.Uite pe cineva care lucreaza bine in craiova si are pe sit si cateva proiecte facute de el http://carfashion.ro/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi...dar m-am exprimat gresit e vb de ceva gen sticker, dar facut cu aerograf....asa as vrea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o capota de Golf 5 merge facuta in V un colant imitatie carbon ?! :)

Am vazut la un coleg din Focsani si arata :X / el a facut toata capota :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ceva shop sau o persoana care sa se ocupe de asa ceva prin cluj sau imprejurimi . Vreau sa fac o dunga foarte subtire pe masina intr-o culoare care sa intre in contrast . Deci daca stie cineva ceva locatii unde se face asa ceva va rog un pm sau de ce nu aici pe topic pentrut a afla si alti .

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!