Jump to content

Colantare, Airbrush, Body-painting.....


spartaans
 Share

Postare recomandată

Salut!

Probabil ca toata lumea a vazut filmul "The Fast and The Furious" sau a jucat NFS. Daca da, inseamna ca v-ati dat seama despre ce e vorba aici. De foarte mult timp ma pasioneaza acest subiect, dar nu am avut timpul necesar pt a ma lamuri mai bine. Nu stiu exact cum se numeste aceasta tehnica-de fapt cred ca sunt mai multe.

Colantare---am vazut pe cateva masini si erau destul de reusite, am inteles ca protejeaza si vopseaua masinii.

Pictura pe masina---diverse picturi, desene tribale, litere chinezesti.

Stiti pe cineva care face? Aveti asa ceva facut pe masina? Costa mult?

post-11256-1211466807_thumb.jpg

post-11256-1211466949_thumb.jpg

post-11256-1211467150_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In imaginea 2 este un autocolant (decal) - se gaseste la diversi furnizori.

In imaginea 3 este o capota facuta cu airbrush. Se face cu vopsea de diverse nuante de cineva priceput la desen si se aplica lac deasupra. Este o procedura de vopsire speciala care necesita multe conditii si cunostinte privind vopselurile. Sunt persoane specializate si la noi . Nu am vazut rezultate pana acum...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic (cred ;)):

Nu merita sa investesti in asa ceva, in Romania. Pentru ca risti sa iti gasesti "opera" zgariata de vreun frustrat care crede ca i-ai ocupat locul de parcare :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-ai cerut parerea privitor la deschiderea topicului, ti-am spus ca exista un coleg pe forum care face asa ceva si are chiar un topic legat de asta...nu aveam atunci timp sa caut. L-am gasit acum, este AICI. Are prezentate si ceva lucrari de ale sale acolo. Oricum, acest topic nu este de prezentare a unor servicii ci se refera in general la acest gen de modificari de aspect.

P.S. Ti-am spus sa deschizi topicul la Generale...dar ma gandesc ca ar merge la fel de bine si la Tuning, asa cum este si topicul indicat de mine mai sus. Daca crezi ca este OK sa il mutam acolo, da-mi un PM sau scrie aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt Bucuresti airbrush fac cu predilectie motociclistii, dar cu siguranta se baga si la o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Rapier: ti-am dat PM.

vap66: poate ca nu merita, dar dc e sa se intample se intampla oricum, e vorba de a-ti personaliza masina

Clodius: ma gandeam totusi la cineva care face numai masini si rareori motoare...

PS: astept sa il muti la tuning...

Petru vad ca citesti o arie larga de subiecte...Apreciez comentariile mai ales ca esti in domeniu cat de cat....

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK. L-am mutat la Tuning

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca merita...dar unde gasim asa ceva, un atelier sau niste baieti gen West Coast de la MTV...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atelier specializat pt asa ceva nu cred, dar oameni care se ocupa, dupa cum vezi in link-urile puse mai sus exista.

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Obeserv ca nu sunt persoane pasionate de aceasta personalizare unica a masinii. O sa ma interesez eu care e mai rentabila ca bani si care e mai buna pentru masina. Revin cu detalii.

Clodius: site-urile alea sunt cam slabute..am cautat pe net, dar nu prea gasesti...ma refer la ceva finut, nu flacari si alte desene cu animale.

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

revin cu o intrebare: stiti cumva dc se specifica undeva cat la suta din masina ai voie sa ii schimbi culoare sau sa o colantezi fara a fi nevoie sa ai omologare RAR?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai voie mai mult de 30% din masina sa fie alta culoare.Daca depasesti trebuie trecut in certificat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar pt al trece in certificat, banuiesc trebuie programare la RAR. Acolo poate sa apara probleme, sa nu vrea sa il treaca in certificat??

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revin cu noutati: dc depaseste 30% trebuie sa mergi la Politie in Pipera (noul sediu) de unde iei un formular operatiune de colantare sau vopsire)...

Ce am mai auzit: ceva gen schimbare talon ---asta nu stiu sigur, o sa merg pe la Politie si sa vad cum sta treaba.

m3dobrean: uite niste exemple:

post-11256-1213902327_thumb.jpg

post-11256-1213902377_thumb.jpg

post-11256-1213902385_thumb.jpg

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista in Iasi un astfel de vopsitorie specializata pe asa ceva.Sunt destul de multe masini facute.O sa revin cu o poza a masinii sefului de acolo.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum vad si eu ca sunt doua topic-uri...am postat deja ceva la celalalt...

Dar daca tot sunt aici... nu vi se par oribile animalele aerografiate? si nu ma refer la operele penibile cu serpi sau maimute din topicul celalalt; mi se pare foarte greu sa faci sa iasa o treaba ca lumea, nici macar pe net n-am gasit mai nimic decent. La fel craniile.. daca nu le dai un efect tridimensional frumos vor parea autocolante ieftine.... permanente.

@ nairolf1982 ce vrei sa iti faci pe masina? ai ales o tema?

Un lucru care ma sacaie de ce AIRBRUSH si nu AEROGRAF?!? nu am fost niciodata mare fan Pruteanu (R.I.P.) dar parca e mai pe romaneste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai adi_golfV: airbrush pt ca at cand dai search pe google iti foloseste in aflarea rezultatelor din afara spatiului romanesc (in rest putem sa folosim si AEROGRAF---ai dreptate aici)

Tema am ales-o in mare: mai mult ca sigur nu va fi un animal (parerea mea ca nu prea merge pe masina), am vazut pe net si sincer nu m-a impresionat nici un desen cu animale de pe nici o masina...M-am gandit la ceva cu lini, dar inca nu stiu exact ce desen. Problema e ca va fi mai mult de 30%, asa ca va trebui sa ma duc pe la Politie sa va vad exact ce trebuie facut. Sapt viitoare sper sa am timp si sa va anunt ce trebuie sa faceti dc vreti sa urmati si voi aceasta cale.

PS: pana acum, cel mai mult ma tenteaza colantare si nu vopsirea...

4abc: te astept cu pozele..

Modificat de nairolf1982
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si colantul e o solutie... daca te plictisesti poti oricand sa schimbi infatisarea masinii cu mult mai putina bataie de cap

Si eu ma voi duce pe o tema cu linii, ceva tribal, dar nu stiu care va suprafata finala acoperita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ma intreb: dupa scoaterea colantului raman urme?? stiti ceva???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa o spalare cu spuma activa nu ramane nimic, pe incercate :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intreb: dupa scoaterea colantului raman urme?? stiti ceva???

Sunt mai multe tipuri de autocolant.

Daca vrei sa iti personalizezi o masina la exterior poti opta intre:

> un autocolant printabil special outdor

> un autocolant care se taie la un aparat -numit cutter-plotter - ce taie grafica pe outline, dupa grafica vectoriala.

O sa revin cu mai multe detalii si o sa va lamuresc cu toate intrebarile legate de autocolant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant topic/subiect - astept cu nerabdare niste poze cu astfel de masini

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poze cu masini colantate:

qd1p77uemwi49157fy3y_thumb.jpg7c7g25q1idztzhlpnqq_thumb.jpgp61z0q0lytptpok48wca_thumb.jpgg3oor1w2pi6emy1xdc_thumb.jpggaebavwiz4bc4f2pgetk_thumb.jpgxe0nw0tlpb9nutleyxxl_thumb.jpglgf9ud5z10i619231k0f_thumb.jpg6j3zamou3spjn3vs9t25_thumb.jpgz0x1xryoa7f1gt76fmb_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma intreb: dupa scoaterea colantului raman urme?? stiti ceva???

La indepartarea autocolantului ramane lipici ce poate fi curatat cu degresant.

Exista un degresant special de autocolant cu care se curata f usor.

Poti curata si cu benzina ... dar te chinui mai mult.

Exista si fole care nu lasa urme deloc ... dar aia nu prea se foloseste pe masini... se foloseste de exemplu la expozitii unde vrei sa faci un panou publicitar .. doar pe perioada expozitiei dupa care vrei sa il cureti. Acea folie nu lasa deloc lipici. Sau poate masinile de testdrive care urmeaza a fii vandute... dar din cate stiu eu... nu prea ii duce capul sa foloseasca astfel de material ... si se "chinuie" dupaia sa o degreseze.

Modificat de Shiro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!