Jump to content

Pozitiile 4,3,2 Ale Cutiei De Viteze Tiptronic


COSMIN262000
 Share

Postare recomandată

COSMIN262000

asadar, am passat cu cutie tiptronic.

niciodata nu am folosit pozitiile 4,3,2 ale cutie.

nu stiu cadn, in ce situatie ar trebui folosite. sau sunt puse pt schimbare manuala, dar asta ar fi aberant avand tiptronic.

in afara de fostul proprietar care este la fel de priceput ca si mine nu cunosc pe nimeni cu tiptronic.

va rog sa ma invatati, poate acele pozitii imi vor fi ajutatoare candva si ma vosr scoate dintr o incurcatura.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alicumircea

pozitiile alea blocheaza cutia sa nu schimbe mai sus de 4, 3, respectiv 2. Se folosesc la frana de motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

daca vrei sa tii motorul turat intro anumita treapta de viteza, respectiv 4, 3, 2, sau conduci pe un drum deluros si/sau foarte virajat si nu doresti ca sa se tot schimbe treptele de viteza, de ex, 5-4, 4-5, blochezi in pozitia 4, si salvezi putin din asa zisa uzura a ambreiajului hidraulic.in acelasi timp o sa ai cuplul mai mare tot timpul,ne-existand punctul mort din momentul schimbarii automate a vitezei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!