Jump to content

Mai Multe Nelamuri Cu A6 Pls Sfaturi


DarianM
 Share

Postare recomandată

Salut am si eu un a6 3tdi quattro din 2005 si am ceva probleme la care v-as ruga cu niste sfaturi:

1) cum pot sa retusez vopseaua ca sa nu se mai vada asa pronuntat unele ciupituri. Mentionez ca dupa retusare o sa o duc la o polisare totala la expert detailing

2) cum schimb becul de marsarier din stanga ca s-a ars.

3) comutatorul de la sofer pentru ridicare geam* pasager nu merge(adica merge sa cobor geamul dar nu sa-l si urc, mentionez ca de la usa pasagerului merge si sus si jos)

4) de unde pot sa fac rost de niste capace din alea mici pentru jantele de aliaj ca am pierdut 2.

5) si cel mai important. Cand franez mai tare se aude un huruit din spate. Cineva mi-a spus ca ar fi un disc de frana ondulat si treb schimbat. Cum aflu care e si daca e asa si cam cat ar costa un disc nou.

Merci mult astept si eu niste sfaturi pt ca nu ma pricep aceasta fiind prima mea masina din grupul VAG

O zi buna

* :P am modificat scrisesem in graba :)

Modificat de darian27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
R_a_z_v_a_n

1. http://vwforum.ro/index.php?showto...69&hl=retus

2.

3. comutator defect - contact imperfect (BTW este geam pasager nu parbriz :) )

4. ar trebui sa incerci la dealer daca sunt cele originale

5. Ar putea fi chiar placutele de frana duse. Cel mai bine mergi la un service.

BTW, ai putea sa lamuresti multe dintre neclaritati daca mergi si la intalnirile saptamanale din Bucuresti.

Vezi topicul Intalnire Saptamanala Joi, Sala Polivalenta Ora 19

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2) cum schimb becul de marsarier din stanga ca s-a ars. ACUM AM AFLAT CU NU E BEC PE STANGA :blink:

4) de unde pot sa fac rost de niste capace din alea mici pentru jantele de aliaj ca am pierdut 2. AM PRIMIT MOCA DA LA PORSCHE VEST 2

5) si cel mai important. Cand franez mai tare se aude un huruit din spate. Cineva mi-a spus ca ar fi un disc de frana ondulat si treb schimbat. Cum aflu care e si daca e asa si cam cat ar costa un disc nou. AM INLOCUIT DISCURILE SI PLACUTELE PE SPATE PLUS CAUCIUCURILE CARE ERAU PRAF SI S_A REZOLVAT :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz de dp dar am zis sa nu deschid alt topic. Am observat ca atunci cand plec de pe loc mai tare putin se aude un troncanit undeva in spate. Asta se intamplat doar daca stau pe loc nu si in mers. Si ar mai fi ceva daca stau pe loc in P(park) atunci cand apas frana se aude un tacanit la schimbatorul vitezei. Este normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scz de dp dar am zis sa nu deschid alt topic. Am observat ca atunci cand plec de pe loc mai tare putin se aude un troncanit undeva in spate. Asta se intamplat doar daca stau pe loc nu si in mers. Si ar mai fi ceva daca stau pe loc in P(park) atunci cand apas frana se aude un tacanit la schimbatorul vitezei. Este normal?

Troncanitul ... estisigur ca nu ai ceva prin portbagaj ?

Tacanit .... este normal. Provine de la o "siguranta" care nu-ti permite sa schimbi pozitia selectorului aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

troncanitul ala se aude si la mine mai nou de cateva luni.eu am un audi a4 2.5 tdi quattro.eu cred ca este ceva de la cardan.la mine al mia des se aude daca plec cu masina si e un pic de panta si plec mai in forja un pic.troncane de 3 4 ori scurt.la inceput si eu am crezut ca e din porbagaj dar nu e asa.acum mai nou troncane si dacaplec din drum intins si ma dau un pic la ea.mie imi este frica sa nu fie ceva de la cardan ca e de rau.daca afli ceva la a ta sa imi zici si mie te rog frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper sa nu fie de la cardan. in 8500 km ma duc la revizie si vad atunci. Astept alte pareri

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

desi semi offtopic, intreb si eu daca intr-adevar nu e bec de marsarier pe stanga la masina din semnatura stopuri cu leduri pe frana model 2006 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este. Am avut exact aceeasi masina si pot confirma cu mana pe inima. Fa urmatorul lucru: uita-te atent la stopul din dreapta si apoi la cel din stanga. Se vede clar unde este bec si unde nu este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!