Jump to content

Recunoasteti piesa?


C o s m i n
 Share

Postare recomandată

Aceasta piesa de plastic este de fapt suportul pentru cric care se monteaza in partea stanga a portbagalului sub trusa medicala.. veti observa o gaurica plata in stanga.....asta doar pt cei care inca mai au cricul original al masinii.... succese

post-15288-1255892310_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Am cautat un topic despre componente motor, dar nu am gasit. As vrea sa stiu si eu ce piesa este cea din fotografia atasata de mine. Scuze de calitatea fotografie dar este luata de pe net. Este vorba de acea piesa patrata aflata sub filtru de motorina. Ce rol are ea?

post-32108-1273609563_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesa aceea nu este sub filtru de motorina ci sub filtru de ulei si are rolul de a raci uleiul de motor cu ajutorul lichidului de racire. Se mai numeste si termoflot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am si eu o problema. Zilele trecute la plecarea de pe loc mi-a cazut de sub bord, de deasupra pedalelor arcul ce il vedeti in imagine

Dupa cateva zeci de metri a cazut si aceasta piesa de plastic.

Plasticul pare ok, insa arcul pare rupt. Desi ma gandeam ca o sa cada si cealalta bucata ramasa initial la locul ei, nu s-a intamplat asta.

Am incercat sa vad de unde au cazut insa nu mi-am dat seama

Cred ca provin de la una dintre pedale, insa habar nu am. Aveti idee de unde provin, un cod pt ele sa pot achizitiona piesa?

Oricum nu se simte nicio diferenta fata de inainte, atat in ceea ce priveste forta de apasare, cat si revenirea pedalelor la pozitia initiala.

Ms anticipat

PS- e vba de masina din semnatura

post-52817-1273762127_thumb.jpg

post-52817-1273762137_thumb.jpg

post-52817-1273762147_thumb.jpg

Modificat de dr.vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LuCy_Medias

eu am un asemenea arc la blocajul volanului cand cheia nu este in contact!El preseaza tija aia pentru blocare!Ti se mai blocheaza volanul fara cheie?se mai deblocheaza?daca da inseamna ca e de prin alta parte dar asemenea arc am eu acolo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu m-am gandit ca ar putea fi de acolo

ma duc acum sa vad si revin imediat cu rezultatul

deci da, se blocheaza si se si deblocheaza normal

se pare ca nu e de acolo... sau sa vedem si alte pareri sau sugestii mai avizate

Modificat de dr.vlad
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcul ala este de la reglajul volanului!Ca sa umbli la el,trebuie sa demontezi jumatatea inferioara a bordului din partea stanga.(a volanului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor...

Cred ca este o intrebare puerila, dar daca nu stiu, nu stiu!!

La ce foloseste dispozitivul din imaginea atasata?

Multumesc frumos

post-67387-1279213294_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este un mic palasolar care vine deasupra oglinzii interioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a parut cam mic pentru a indeplini functia de parasolar, nu are nici un efect daca-l cobor.

Ma mai intrebam si pentru ce are gaura aia pe centru....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba da, are efect daca-l cobori. Iti camufleaza si spatiul dintre oglinda si tavan. Si e chiar folositor de multe ori.

Gaura respectiva e fara vreun scop anume. Asa e matrita la turnare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ziua nu e folositor cind e soare in fata si ai coborit parasolarele, atunci foloseste-l noaptea, cind stai pe loc, cu usa sau lumina aprinsa la interior si uita-te in oglinda inainte si dupa ce il cobori :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Am vazut la ce foloseste!

Multumesc pentru pont!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca parasolarul acela e singurul lucru pe care nu l-am folosit niciodata la masina. De il facea cu 1cm mai lat ii vedeam rostul. Stiu a o singura data am umblat la el si am vazut ca soarele imi intra fix prin spatul ramas intre oglinda si parasolar si l-am inchis inapoi atunci ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta piesa de plastic este de fapt suportul pentru cric care se monteaza in partea stanga a portbagalului sub trusa medicala.. veti observa o gaurica plata in stanga.....asta doar pt cei care inca mai au cricul original al masinii.... succese

Si mai exact cum se monteaza acolo, ca eu tot nu pricep. cum tine cricul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca parasolarul acela e singurul lucru pe care nu l-am folosit niciodata la masina. De il facea cu 1cm mai lat ii vedeam rostul. Stiu a o singura data am umblat la el si am vazut ca soarele imi intra fix prin spatul ramas intre oglinda si parasolar si l-am inchis inapoi atunci :)

Dupa cum spunea si DragosR, acel dispozitiv se foloseste noaptea. In momentul in care este aprinsa plafoniera (din diverse motive, poate pasagerul din dreapta consulta o harta etc.), daca acest dispozitiv nu este coborat, lumina plafonierei bate in oglinda si face ca imaginea sa fie neclara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna tuturor.Am un coleg de munca cu un Passat exact ca al meu,aceeasi motorizare, acelasi cod de motor, difera doar cutiile (a lui e automata).Cand am ridicat capota la motorului am vazut o piesa care la mine nu e pusa.Intrebarea e cea piesa e aia(tevile alea de inox) si la ce foloseste,caci la mine se vede direct turbina.Atasez fotografii sa vedeti despre ce e vb.Va multumesc

post-55955-1283406504_thumb.jpg

post-55955-1283406626_thumb.jpg

Modificat de LAURENTIU UTIU
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda...M-am lamurit.Deci e racitor de gaze pt Egr si vad ca doar pe cele cu cutii automate se pune.E interesant totusi.Multumesc de ajutor Cosmin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mi-a cazut azi o piesa de sub masina (in mers) si nu stiu de unde provine.M-am uitat si sub ea dar nu mi-am dat seama de unde ar fi putut sa cada.Apelez la ajutorul vostru poate recunoasteti piesa.Am atasat si niste fotografii iar pe una din ele apare si codul piesei.Va multumesc

post-55955-1285762613_thumb.jpg

post-55955-1285762624_thumb.jpg

post-55955-1285762636_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e aia. E o protectie de la planetara - fata, dreapta. In desen apare un pic mai mica, decat in realitate.

post-30007-1285764656_thumb.jpg

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e aia. E o protectie de la planetara - fata, dreapta. In desen apare un pic mai mica, decat in realitate.

Multumesc Florin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere :) . Sa te bagi sub masina, si sa verifici sa nu cumva sa fi ciupit burduful de la planetara (cel de langa cutia de viteze) - in cadere sa nu o fi angrenat-o planetara un pic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma uit maine sa vad.Dar cum adica sa o "angreneze"?Sa o loveasca sau ce?Ms

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!