Jump to content

Golf Vs Polo


yoadrian25
 Share

Postare recomandată

salutare, sunt nou pe acest forum si sunt in cautarea unei masini, si cum nu am mai mult de 4000e, am apelat la experienta cunoscatorilor in a recomanda ceva! ideea e urmatoarea: vreau o masina de oras, preferabil vw (am eu o boala pe ele) si in 4000e am de ales intre polo 2000-2001 sau golf 1995-1996. metionez ca vreau sa folosesc masina pt mers zilnc la servici si in weekend iesiri de aprox200-250km, la polo e problema cu motorizarea cam micuta zic eu si spatiul ceva mai mic, in schimb am avantaj la ani si consum, iar golf e mai puternic, mai mult spatiu dar mai veche cu aprox 5 ani. accept recomandari si intre diesel si benzina! alta varianta ar fi passat din 93/94, intrucat sunt masini mai vechi, nu prea vreau sa ma rupa nici la piese, ce ziceti? va multumesc anticipat si va doresc multi km fara probleme!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege polo daca zici ca e mai mult de mers in oras si ar fi de generatie mai noua fata de golf, diesel nu stiu daca gasesti la banii aia, si despre benzinare cauta unul de 1.4 e cel mai ''sprinten'' fata de 1.2 sau 1.0, dar sa nu te astepti la cine stie ce performante la cel de 1.4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca ar mai fi sa plusez in plus un maxim 1500 euro la polo diesel ar fi mai ok? ma refer si la rezistenta motorului in timp, ca daca tot e sa ma bag, mai bine incerc sa fac un efort si sa fie mai calumea, asa ar fi intre 2001 diesel sau 203 benzina, deci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Ambele masini au motoare Diesel fiabile, fara probleme mari de exploatare (exceptiile fac regula, insa!). Un Polo cu 1.4 diesel este ok, puterea fiind suficienta pentru machineta.

Insa spatiul (la H-back) este mai mic decat la Golf.

Daca esti singur sau ai familie mica (fara copii) un Polo din generatia 1999 si dupa (deci 6N2) este o alegere foarte buna, mai ales la bugetul afisat de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ms de informatii si recomandari, m-am hotarat 100%diesel, mai ales dupa ce am mai citit si topicul diesel vs benzina, plus ce mai stiam si eu, zic diesel e alegerea cea mai bune, de mers nu vom merge decat 2 pers, max3 , asa ca ramane sa ved intre un polo mai nou sau golf mai batran, dar cred ca polo, ms de sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu

cumpara masina mai noua chiar daca e mai mica

o masina de 10-12 ani e deja cam expusa la uzuri de toate felurile...

iar daca nu esti vitezist, ia un SDI in loc de TDI

e mult mai fiabil si nu are moarte...plus ca uiti sa mai treci pe la pompa

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

La bugetul respectviv noua iti iei o Dacie, mister! Si una cheala rau! Sau o Tata, de 2500 USD. Sau Matiz.

Fara nici o gluma!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FABIAn RuSu
cumpara masina mai noua chiar daca e mai mica

Zorro> daca la postul meu faceai referire era vorba de un comparativ....e adevarat ca nu am scris "mai noua decat...", dar credeam ca se subintelege....just read it carefully :icon_thumright:

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Sorry, ai dreptate. Ora tarzie e de vina.

Dar ca si nuanta, ideea este sa se hotarasca asupra modelului initial si apoi sa se uite la vechime (daca diferentele sunt de 1 - 2 ani). Masinile astea (Golf IV si Polo 6N2) sunt masini fiabile, din aceiasi generatie. Mai relevant poate fi numarul de km, dupa mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, te uiti la nr de km, dar nu poti sti 100% ca-s reali,, asa ca....poate mai bine dupa ani, ma gandeam si la golf ca e in 4 pistoane si sta altfel pe drum , e mai lata, dar chiar nu stiu, voi ce masina ati lua pana in 4500-500 euro? care sa reziste in timp, ca o iau pe credit, solenta 2005 poate intra in discutie? de preferat diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, te uiti la nr de km, dar nu poti sti 100% ca-s reali,, asa ca....poate mai bine dupa ani, ma gandeam si la golf ca e in 4 pistoane si sta altfel pe drum , e mai lata, dar chiar nu stiu, voi ce masina ati lua pana in 4500-500 euro? care sa reziste in timp, ca o iau pe credit, solenta 2005 poate intra in discutie? de preferat diesel

ps: care-i diferenta intre SDI si TDI? din cate stiu TDI e turbo diesel, dar SDI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SDI nu e Turbo :icon_thumright:

Poti sa afli mai multe si de aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ia un Polo daca nu ai mare nevoie de spatiu. o sa-ti pastrezi cat de cat investitia caci e o masina mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ibiza 2000 - 2001 motor 1,4 benzina, poti gasi si sdi in banii astia

am luat io acu' 2 saptamani cu 5000 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu te sfatuies sa te orientezi spre o masina mai noua. In concluzie un golf '95-'96 nu prea merita cand ai alterantiva un polo 2001...Sunt ambele volkswagen ambele masini foarte fiabile.

Golf '96:

Ca plusuri: Spatiul ; stabilitate buna

Ca minusuri: tehnologie depasita; uzura tehnica si morala este mai pronuntata; anul...(cel mai mare minus)

Polo 2001:

Ca plusuri: Consumul mult mai mic decat in cazul golfului(are caroseria mai mica si cred ca te intereseaza si consumul daca mergi cu ea la serviciu); Anul mai bun; costuri de intretinere ceva mai mici; este masina de oras(te strecori mai repede)

Ca minusuri: sa nu te astepti ca masina sa aiba valente sportive si nici o viteza maxima foarte mare; este o masina incomoda mai ales in spate;

My opinion: Go with the Polo :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te gandi ca daca alegi un motor mic pe Polo vei avea consum mic.

Atunci cand e submotorizata consuma mai mult. Nu ma refer la SDi care au 60/64Cp, ci la benzinarele 1.0 de 50CP.

Totusi Polo nu e asa de usoara cum pare la prima vedere.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru 4000 de euro nu vei gasi Polo din 2000-2001 in stare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!