Jump to content

Senzor Lumini Aprinse


smariansilviu
 Share

Postare recomandată

......astazi cu luminile stinse senzorul buzzzzz...aveam pozitiile aprinse doar pe stanga...

Daca opresti motorul si lasi maneta de semnalizare cuplata pe stanga sau pe dreapta, atunci, se vor aprinde luminile de pozitie pe partea respectiva, iar la deschiderea usii soferului se va auzi buzzer-ul. Asta nu e o problema, se numeste lumina de parcare.

Modificat de hazin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Al Bundy

    6

  • Cybe00

    5

  • smariansilviu

    5

  • dan 48

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare sunt putin offtopic si imi cer scuze..eu nu am probleme cu buzzerul ci cu senzorul portiera deschisa...cel pentru portbagaj se aprinde in bord ..e posibil sa nu am pentru portiere....si numai pentru portbagaj?..masina este polo 2004 1.2 12V comfortline.multumesc !! sarbatori fericite si La multi ani!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa am si eu. in bord nici nu ai led pentru portiera deschisa. si am tot comfortline...

Modificat de Michael_9N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
codringolf4

....pana la urma cum se rezolva problema daca nu se aude nici un sunet care sa te atentioneze atuci cand scoti cheia din contact si ai uitat pozitia aprinsa , si nu se mai aprind nici lampile din portiere si nici plafoniera? Ce trebuie schimbat(daca trebuie schimbat)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai doua variante:ori e buzzer-ul ars ori trebuie schimbat switch-ul.ca sa vezi daca ai buzzerul ars,pune contactul,si deschide usa soferului.daca se aprinde plafoniera si martorul de bord(daca ai)inseamna ca e ars buzzer-ul.daca nu se aprinde nici plafoniera,trebuie schimbat switch-ul din broasca de la sofer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

codringolf4

Deci am ajuns la concluzia ca trebuie schimbat switch-ul din broasca de la sofer si de la usa din dreapta. Cum se face aceasta "operatie" ? pot sa o fac eu personal in fata blocului :D sau trebuie dusa la un service?si mai exact unde se alfla switch-ul, trebuie sa demontez fata de la usa? Ms colegu' :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Scz ca postez in aria Polo dar pentru golf IV nu am gasit acest tip de topic deschis (rog un moderator cu scuzele de rigoare sa-mi mute post-ul in alt topic mai potrivit daca acesta exista) In seara asta am obs ca atunci cand deschid usa din dreapta fata nu se mai aprind luminile .. m-am dat jos .. si am inceput sa verific .. am impins cu degetul in locasul unde se inchide usa si luminile s-au aprins .. am mai miscat de el ... s-au stins .. apoi l-am dus iar in pozitia unde ramaneau aprinse .. am inchis usa .. si cand o deschid .. surpriza luminile raman stinse .. o fi vreun arc care tine plasticul acela in pozitia perfecta astfel incat sa simta senzorul ca este usa deschisa ? ca ma gandesc ca ala s-o fi stricat din moment ce merge daca misc de el. In partea soferului parca revine intr-o pozitie cand deschid usa si daca incerc sa misc de el tot trage spre acea pozitie. Ce e de facut ?

Modificat de Sergiu.B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

boogyF1clasic

Pentru " Sergiu. B "

si eu am avut problema asta cu intrerupatoarele de la usi , le-am curatat dar degeaba se uzeaza contactele din interior pana la urma am cumparat altele

Se corodeaza contactele si se uzeaza sistemul lor de culisare sunt din plastic, daca se crapa si cauciucul acela de protectie intra apa si praf,care nu prea ajuta la buna functionare a nici unui mecanism.

Poti sa incerci sa le dai jos si sa le cureti cu un spray de contact apoi sa folosesti WD 40 pentru ungere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x o sa incerc sa le curat in weekend :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu un golf 3 si nu stiu unde se afla[ buzzerul ] cred ca este ars si vreau sal schimb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
Senzorul care avertizeaza ca ai uitat luminile aprinse nu mai functioneaza, a mai patit cineva asta si daca da ce se poate face?

Salutare, am si io o mica problema, nu imi arata ca portiera este deschisa si nu ma anunta cand las farurile aprinse, faze e ca uneori functioneaza, cred ca e vreun contact imperfect. Ma puteti ajuta si pe mine ce sa verific sau sa inlocuiesc. Merci frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut... stie cineva cam cat costa sa schimbi switchul de la portiera stanga? ba merge ba nu merge problema cea mai grava e ca switchul da semnal ca portiera e deschisa si nu se incuie masina, trebuie sa stausa o giugiulesc ca sa se incuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pana acum 2 saptamani daca uitam luminile aprinse sau semnalizarea, cand coboram din masina auzeam un piuit care ma avertiza ca am lasat luminile sau semnalizarea aspinse. insa de cateva zile nu mai aud acel piuit. ma poate ajuta cineva care a mai intalnit aceeasi problema sau ce este de facut ?????????

Multumesc anticipat !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Switch din broasca de usa stanga defect, cauta pe forum dupa switch usa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

NU au nimic a face sigurantele cu buzerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

si pana la urma nu stie nimeni unde este buzzerul si cum se schimba? :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzerul este in ceasurile de bord. DAR esti sigur ca e dus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. sunt foarte sigur.

singura varianta sa nu fie dus e sa fie vre`un buton de mute pe undeva :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci demonteaza ceasurile de bord, scoate-le din carcasa si pe spatele lor o sa gasesti buzerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Buna, aceeasi problema am si eu, buzzerul e gata. Intrebarea e pentru cei care si au schimbat sau stiu exact ce trebuie, sa mi spuna si mie  (pls) un cod de produs sau niste caracteristici pentru a-l inlocui/ ce sa caut mai exact.

E tare aiurea, risti sa uiti farurile aprinse... veselie mare cand te trezesti cu batreria stoarsa....:)

 

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esti sigur ca e buzerul si nu switchul de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, aceeasi problema am si eu, buzzerul e gata. Intrebarea e pentru cei care si au schimbat sau stiu exact ce trebuie, sa mi spuna si mie  (pls) un cod de produs sau niste caracteristici pentru a-l inlocui/ ce sa caut mai exact.

E tare aiurea, risti sa uiti farurile aprinse... veselie mare cand te trezesti cu batreria stoarsa.... :)

 

 

multumesc

 

fa un test pe ceasuri cu VCDS si vezi daca merge buzzerul. Daca nu ai VCDS, trage cativa dinti frana de mana si mergi 50m. Vezi daca te avertizeaza - daca nu, atunci este buzzerul de vina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la un service, asa am aflat ca buzzerul e si stau in dubii sa l schimb la reprezentanta sau sa incerc ceva second de pe net, desi vad ca in mare numai cu tot cu ceasuri se poate lua de pe net.

 

Am si o intrebare suplimentara,problema  poate fi influentata si de butucul usii soferului, de curand a suferit o reparatie..

Mentionez ca plafoniera merge normal.

 

 

multumesc

Modificat de Cybe00
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buzer schimbat la reprezentanta? Cred ca glumesti..... Acolo schimba ceasurile cu totul.

Mergi la un electronist care sa ti-l schimbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oki multumesc frumos.

 

daca si-a mai schimbat cineva buzzerul si detine date tehnice sunt binevenite, in ziua de azi trebuie sa fi informat pentru ca te poti astepta la orice ...:)

 

thx again

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!