Jump to content

Accident In Afara Drumului Public


Raf
 Share

Postare recomandată

Prietena mea a zgariat masina de un gard in incinta unui spital. Cum se rezolva asa o situatie?

1. La Politie: din cate stiu codul rutier se aplica numai pe drumuri publice. Daca este asa cine imi da autorizatie de reparatie?

2. Casco: Acopera asigurarea (Allianz cred) asemenea situatie?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti pot spune ref la pct 1, dar la 2 stiu ca se acopera de catre CASCO. Sa o iau altfel...ai casa cu curte si facand manevre, o lovesti de un copac (sau stalp sau ce ai tu pe acolo)... CASCO nu te despagubeste ca nu e drum public?

P.S. Ca sfat, poti oricand sa spui ca a fost "lovita in parcare"...evident daca nu au existat daune la gardul respectiv sau alte probleme. Asta ca sa eviti dsicutiile inutile despre "drumurile publice" sau nu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skorrida Red

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=40565&hl=

Aici s-a mai discutat o problema asemanatoare. Autorizatie de reparatie iti da politia, desigur. Ca sa o repari pe banii tai. La asigurare poti apela numai daca la intrarea in spatiul respectiv e un anunt de genul "In acest spatiu se aplica regulamentul de circulatie pe drumurile publice" (anunturi de genul asta sunt la intrarile in parcarile supermarketurilor, in unele parcari publice cu plata, in unele curti - dar nu in toate).

LE: Sfatul lui Rapier e calea cea mai buna de urmat , desi nu cea mai "ortodoxa"... :)

Modificat de Skorrida Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu contrazic ce spune Skorrida, dar eu nu am vazut in parcarea de la Cora (nici Pantelimon, nici Lujerului), un semn de genul asta (sau indicator), cum ca se aplica Regulamentul de Circulatie, etc. NU zic ca nu exista, doar ca in atatia ani nu am vazut unul (exista semne de circulatie ref la viteza, prioritate, etc. dar atat). Totusi, CASCO te despagubeste sigur, am avut astfel de incidente si s-au rezolvat fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de link, insa nu prea m-am lamurit. Rezolvarea cu "parcarea" o cunosc, insa nu as vrea sa apelez la ea.

Sa inteleg ca la politie daca declar ca a fost in afara dr publice, imi vor elibera aut reparatie fara sa-i intereseze conjunctura.

ref la casco vad ca deja sunt 2 pareri, o sa citesc cu atentie contractul, insa poate ne lamureste cineva care a trecut prin asta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parcarile adiacente drumurilor publice (gen supermarket) deschise publicului larg sunt considerate drumuri publice.

O curte privata nu mai e drum public.

Preferabil ar fi sa nu te complici in declaratii, mai bine declari un loc cunoscut si notoriu ca fiind drum public. Deci nu zici de gardul unui spital ci de gardul de pe o strada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La politie poti obtine si proces verbal necesar la compania de asigurare, dar trebuie sa le duci o adeverinta, adresa (sau cum vor cei de la spital s-o intituleze) din care sa rezulte ca accidentul s-a produs in incinta unitatii lor, ca sau produs sau nu pagube la patrimoniul institutiei lor si in care sa mai fie specificat daca se aplica alte reguli diferite de legislatia rutiera in domeniu. Avantajul in astfel de cazuri este ca nu ar trebui sa primesti puncte de penalizare si de amenda.

Este necesara aceasta hartie pt ca legea cere cateva conditii ca un eveniment sa fie considerat accident de circulatie, iar una dintre ele este ca acesta sa se fi produs pe un drum public. In cazul unor drumuri care nu sunt deschise circulatiei publice, tot legea spune ca administratorul stabileste regulile de deplasare pe acel sector de drum.

Compania de asigurari trebuie sa te despagubeasca deoarece nu toate daunele ce pot fi produse unui vehicul provin dintr-un accident de circulatie. Ca de exemplu cazurile in care se sparg parbrizele masinilor si sunt despagubite de asigurarea CASCO, ele nu sunt accidente de circulatie pt ca una din conditiie pe care trebuie sa le indeplineasca un eveniment pt a putea fi considerat accident de circulatie este ca producerea lui sa aiba la baza incalcarea unei reguli de circulatie, iar in cazul pietrelor ce sar in parbriz nu se incalca nicio regula de circulatie.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema sta in felul urmator: Obtii de la spital o adresa catre politie prin care sa descrie evenimentul si in baza ei iti da avizul de reparatie.In felul asta nici nu iei amenda.Si la Casco (daca ai) in baza hartiei de la politie ti-ai reparat masina.Simplu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Skorrida Red

In unele asigurari casco "Avarierea autovehiculului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe mine m-a deranjat o poarta pe care nu a deschiso un nene la timp...ieseam din curtea unei institutii...rezultat : casco mi-a schimbat bara si aripa iar RCA le-a cumparat alta poarta :P deci asigurarea a acoperit tot ( si CASCO si RCA).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pt sfaturi, inteleg ca nu este o problema cu Casco, o sa intreb si la Politie(sper sa nimeresc pe cineva intelegator) :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se despagubeste fara probleme, stai linistit, in afara drumurilor publice se refera mai mult la mersul pe camp sau prin paduri, chiar si asa, daca proprietar e o firma de leasing, aceasta poate avea derogare de la excluderea respectiva deoarece isi negociaza contractele altfel cu compania de asigurari.

Cunosc situatie cu un destept cu Grand Cherokee care a crezut ca are mare scula si a intrat cu ea prin lanul de grau unde in cele din urma s-a impotmolit. Tot forjand-o si incercad sa iasa s-au aprins spicele sub masina din cauza esapamentului si a ars total masina. Nu avea asigurare suplimentara la polita privind circulatia offroad. S-a despagubit? Da, dar cu aprobari de pe la Bucuresti.

Modificat de jmason
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pai ce sa mai intrebi la Politie? La cat sictir au in ei, o sa te lamureasca de nu mai poti. Nu te mai complica, prietena ta sa declare ca nu a vazut cand a efectuat manevre si a zgariat-o. El iti da proces verbal, scrie acolo, face schita accidentului si apoi te duci la asiguarare.

In afara spatiului public, nu se iau puncte, in spatiu public se iau. Asigurarea despagubeste in oricare din cazuri, deci stai linistit! Casco la al meu Polo este facut de cineva care lucreaza in asigurari la daune, chiar acum i-am zis despre cazul tau si a zis ca tre sa te despagubeasca, fara clauze gen vandalism, intemperii, ozn-uri...etc!!

Nu te mai complica cu tot felul de declaratii alambicate, declara ce s-a intampla si gata!

Eu am avut oglinda sparta de unu care a dat cu spatele in curte si nu s-a asigurat. M-am dus la politie, am declarat acolo cu el, politistul nici macar nu a coborat din birou sa se uite, asiguratorul mi-a dat anexa 2, politistul a completat-o. Dupa 2 zile aveam oglinda noua de la Serpico!

Modificat de claudiu slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se dau puncte pentru asa ceva, nu mai speria omul, o sa-i dea avertisment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi eu ce zisai? Ca nu se iau puncte in afara spatiului public si se iau cand o "comiti" in spatiul public!

Si pentru orice accident/lovitura/...etc "petrecuta" in spatiul public se ia puncte si amenda, oricat de mic si neinsemnat ar fi el..! Nimeni nu o sa iti dea avertisment!

Acum, daca politistul vrea sa complice lucrurile si mai mult (desi nu vad de ce), o sa procedeze cum a zis undeva mai sus @WNS: La politie poti obtine si proces verbal necesar la compania de asigurare, dar trebuie sa le duci o adeverinta, adresa (sau cum vor cei de la spital s-o intituleze) din care sa rezulte ca accidentul s-a produs in incinta unitatii lor, ca sau produs sau nu pagube la patrimoniul institutiei lor si in care sa mai fie specificat daca se aplica alte reguli diferite de legislatia rutiera in domeniu.

Eu sunt cam patit deoarece, acum vreo 9 ani, al batran al meu, a dat cu o dubita VW LT destul de veche intr-un pom de pe marginea bordurii in zona restaurantului Budapesta din Bucuresti (l-a furat bordura si ..poc in pom cu dreapta fata...si cu mine :icon_thumright: ...ca eram in dreapta :icon_thumright: ). Politistul de la rutiera nu ne-a dat autorizatie de reparatie, ca cica trebuia sa ne ducem la administratia strazilor din Bucuresti (era 7 seara..duminica...deci cred ca era deschis :offtopic: ) ca sa ne dea aia derogare ca nu le-am "stricat" pomul. Binenteles ca, dupa cearta ca la "urs" cu ei, ne-au dat autorizatie de reparatie, insa daca vor sa te complice....cu siguranta o s-o faca...ca doar altceva mai bun nu au de facut!

Modificat de claudiu slatina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca le distrusesei pomul, ce ? De-asta ai asigurare RCA. Platea RCA-ul tau valoarea pomului, daca ai sti cati stalpi Electrica platesc companiile de asigurari, si asta pentru avarii minore la stalpii respectivi, sa nu va inchipuiti ca ii doboara masina, sunt destule accidente in care stalpul doar se juleste si nu mai corespunde estetic. De asemeni, mari hotii sunt legate de avariile din statiile de alimentare care au niste obiecte de decor facute special pentru ei, nu se gasesc nicaieri in comert, nici nu ai de unde sa iei o oferta echivalenta. De ex. , un tomberon banal de tabla dintr-o statie Rompetrol, 250 euro ! Pistolul de la pompa de alimentare, 2500 ron, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar si in cazul in care accidentul nu s-a produs pe un drum public, esti obligat sa te prezinti in termenul de 24 h la politie pentru obtinerea autorizatiei de reparatii, in caz contrar esti doar sanctionat contraventional, fara aplicarea de puncte de penalizare sau retinerea permisului de conducere (cum se intimpla in cazul neprezentarii la politie in termenul de 24 h dupa producerea unei tamponari).

Modificat de Lex26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

ce a spus Lex26 este corect. Cat despre reparatie, asigurarea facultativa trebuie sa acopere si riscuri/dauna din afara drumurilor publice caci de aia este asigurare facultativa. Nu am auzit inca de asiguratori care sa despagubeasca doar daune dinevenimente petrecute pe drum public. Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!