Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Nu ai de ce umbla la reglaj...se vede in poza ca este tasat si nu ai ce sa i faci decat unul din dezmembrari si cam asta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e ciudat ca am facut testul cu foaia de hartie si se trage foarte greu - daca mu etansa nu trebuia sa iasa usor? ma gandesc la o reglare "spre fata"?

de la dezmembrari nu cred ca mai are sens - gasesc in cel mai bun caz doar putin mai nou decat al meu... o sa ma uit de nou...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mie mi se pare ca chederul nu e introdus pe buza metalica in partea de jos, sau e rupt. In orice caz,nu pare ceva in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este introdus pe buza - sta cat de teapan se poate si rupt nu e. am verificat in seara asta. pare ca sta oleaca "aplatizat" insa nu am reusit sa ii schimb cumva pozitia. 

gand de miez de noapte - daca l-as scoate si roti 180 de grade - sus sa devina jos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El deja are facuta o forma ca sa zic asa...nu ai sanse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 9 ore, mad_kat a scris:

este introdus pe buza - sta cat de teapan se poate si rupt nu e. am verificat in seara asta. pare ca sta oleaca "aplatizat" insa nu am reusit sa ii schimb cumva pozitia. 

gand de miez de noapte - daca l-as scoate si roti 180 de grade - sus sa devina jos?

Poti incerca , ca nu ai nimic de pierdut. Si ar trebui sa mearga sa il poti roti, doar ca acolo unde e deja format dupa o curbura, sa il indrepti sau sa il indoi cum trebuie mai intai. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Da, cred ca e apa acolo unde mi se parea ca e rupt :).

Poti incerca sa dai chederul cu vaselina siliconica si sa inchizi portbagajul sa vezi daca calca pe toata suprafata, inspectand amprenta lasata pe portbagaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este chederul nasol acolo jos, intra apa doar cand bagi cu presiune la spalatorie. cand ploua, apa se prelinge si nu o ia in sus, nu?

pe la stopuri zici ca nu intra...as demonta chederul si ornamentul ala din spate, vezi ce e sub ele.

acele tuburi cu fire din lateral balama sunt ok?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e partea ciudata - apa ajunge acolo cand ploua. Chederul are doua "praguri" - cel exterior pe care calca capacul de portbagaj, si cel interior la care teoretic nu ar trebui sa ajunga niciodata apa. Mie imi ajunge apa doar in partea de jos intre cele doua - deci trece de cel exterior. Probabil pe la "colt" ...  Adica si pe lateral si pe jos prinde bine dar unde isi face schimbarea de directie nu...

Ma mira ca nu a rezolvat nimic reglajul din tampoane, si apasarea mai tare a capacului de portbagaj pe cheder...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reglajul din tampoane isi face efect numai daca reglezi si inchiderea (in special, se regleaza cuiul de pe sasiu) in asa fel incat sa stranga mai tare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai analizat situatia - chederul este foarte "aplatizat" - si avand in vedere ca nou OEM am gasit la 420ron... i will take the furtun way. Am masurat si intra nici prea lejer nici prea fortat un furtun de 8mm diametru exterior. Incerc asta intai.

Va tin la curent.

@Muale - burduful de fire este ok - nu intra apa prin el, si am si verificat, sub stopuri este perfect uscat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înainte sa intubezi pacientul, resetează reglajul portbagajului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa-l sa intubeze si dupaia sa faca reglajul. Altfel, o sa il faca de doua ori. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederul este prea copt sa poata fi intubat - se rupe f usor... 

asa ca sambata l-am scos si rotit 180 de grade (adica ce era la luneta a ajuns jos la incuietoare si viceversa)

am dat jos si stopurile (care erau destul de slab prinse, piulitele se desfaceau la mana) si am pus silicon negru. lasat sa se aeriseasca pana duminica dupa-amiaza, cand a inceput o rapaiala de 30 minute, in urma careia aparent nu am mai intrat nici un pic de apa. 

urmarim totusi, ar fi fain sa fi scapat doar cu atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La mine problema ar fi cumva invers. Nu ploua in masina dar retine umezeala iar dupa 1 luna de stat si cu toate ploile astea uitati ce am prin masina. Cred eu ca e mucegai ori ceva soi de panza de gandac. Totusi la ce umezeala se simte tind sa cred ca e mucegai :(

 

ce as putea sa verific? De ce poate retine umezeala. Zilele trecute am observat ca se facuse condens in masina iar la celalalte masini parcate nu

 

de unde sa incep sa cercetez. Habar nu am ce poate fi infundat sau opturat ori invers. Ceva idei?

10047BF6-3F6A-44F2-ACCC-64308D028EDD.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vai e dezastru acolo.Verifica scurgerile de sub parbriz c,analele de la chedere rusi si partea de scurgere condens aer conditionat,poate nici geamurile nu se închid bine.Nu stiu pe unde iese aerul din masina sa zic o gura de evacuare exhaustare ca poate fi s de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Wow...cum arata...aerisirile le gasesti sub bara spate...pe lateral...ai umblat de curand pe acolo?

Tind sa cred ca totusi ai ceva apa in masina si trebuie in primul rand sa o scoti si sa usuci interiorul bine de tot....

La fel si la mine cand aveam apa transpira luneta spate pe interior si dupa ce am rezolvat cu apa nu mai are nici un stres...indiferent ca in aceeasi zi ploua si sunt 40grade...

Poti incerca sa pui si un dezumidificator in masina...daca tot zici ca mai mult stationeaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incep prin a aspira calumea masina, apoi mai vad, o sa iau ceva antimucegai, asta daca e mucegai dar altceva nu cred ca poate fi

Deobicei masina nu stationeaza, in ultimii 5 ani de cand o am mai mult de o saptamana, foarte rar, nu a stationat, acum a fost un caz special 

Eu ma gandesc la ceva infundat, o sa iau la puricat sa vad ce rezolv

Modificat de Catalinescul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Mocheta sigur nu e uda? Apa aia trebuie sa intre de undeva, pare mucegai ce ai in poze(nu e ok pt respiratie). Acum a trecut sezonul ploilor (cel putin in tm). Las-o cu geamurile lasate putin in soare, se usca ea de la sine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,detin si eu un golf 4 si tot intampin o problema la el.Tot gasesc apa sub presul de la sofer si nu stiu de unde.Mentionez ca masina are trapa am desfundat toate orificiile prin care ar trebui sa treaca apa ca sa se scurga am desfacut si contraaripile poate poate o intra si pe acolo ,avea acolo niste noroi dar nu cred ca pe acolo intra.Am tot pipait mocheta si nu se vede pe unde ar intra ca nu este ud nici pe la pedale nici pe langa prag nici pe langa coama din mijloc,doar ma trezesc cu balta cam in mijlocul spatiului la picioare.Mai am un dubiu si nu am vazut deocamdata scurgerea de la aerul conditionat,am ridicat masina m-am bagat pe sub ea asa cum am putut si nu am vazut evacuarea de condens,se poate sa fie de la aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la clima nu deoarece ai avea apa pe la pasager. Vezi sa nu fie pe la fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Si mie imi curge apa pe la pedale, stanga pe la ambreiaj, oare de la ce poate sa fie? Am poze atasate.

Pozele: Click!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

verifica sa nu fie infundate scurgerile din compartimentul stergatoarelor. Posibil sa intre pe langa capacul de la mufele intermediare, mai ales daca se strange apa acolo -deci, jos stergatoarele, plasticul cu grila si curata/desfunda scurgerile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mariusbarnut

Buna tuturor,  detin un golf g4 2006 si e problema cu apa in masina, inainte sa ma apuc sa cumpar (cheder )ma gandeam sa intreb. In ultimile 2 zile cu ploaie torentiala (am facut lac in zona (sofer si in spatele soferului ). Dupa multe galeti cu apa aruncate am depistat , apa imi intra pe la cheder pe la (partea superioara), am realiniat portierele care erau usor deplasate, problema persita. Chederul e intr-o stare fff buna, nu copt nu rupt etc...condiderati ca un cheder nou rezolva problema  ?

Va multumesc !

g4.jpg

Modificat de mariusbarnut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as crede sa rezolvi problema cu un cheder nou...usile sa inteleg ca le ai aliniat din carligul broastei ala cromat sau si din balamale?Poate a fost cumva avariata si nu calca bine pe cheder.Mai rar sa intre apa pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!