Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Laurentiu_LWR

Si la mine intra apa...si astea sunt urmele...

Eu suspectez chederele...sau usa are nevoie de reglaj sa stranga mai bine chederele...sau   am mai vazut pe unii ca bagau furtun siliconic in cheder sa fie mai dur...

20160812_130343.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceiasi problema la usa din fata si am gasit 2 vinovati...primul a fost chederul fetei de tabla(era mancata acea guma si pe alocuri facuta praf chiar jos) iar a doua garnitura boxei mancata(asta in caz ca ai boxe montate...) daca dai fata de usa jos sigur ai sa vezi pe unde curge...daca usa sta bine aliniata si chedere sunt ok ochiometric poti incerca si varianta descrisa de mine ca la toamna cand or veni ploile sa nu stai cu ligheanu in masina...-_- 21jtzl3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Sunt posesorul unui VW Bora din 2002, iar astazi am constatat ca in urma ploilor din ultima perioada, mocheta pasagerului din spatele soferului este plina cu apa. Masina nu are trapa. 

Imi puteti da niste idei ce ar trebui sa verific sa rezolv problema?

Multumesc.

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desfunda gaurile de scurgere....si scoate apa de acolo ca iti poti arde calculatorul de cofort (daca este sub scaunul soferului ca la Passat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este, la Golf 4 este sus, in Bord.

Nu cred ca este de la scurgeri - mai repede intra pe langa fata de usa de metal si usa.... si se prelinge pe prag, in interiorul masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut aceiasi problema , imediat dupa ce am desfacut fata de usa ( cea de tabla ) ptr schimbarea macaralei . Dupa ,am desfacut iarasi fata de usa am curatat in partea de jos pana la tabla( cordonul de guma ) , am cumparat silicon de acela negru pentru acoperisuri si am etanseizat totul . De atunci nu mai am probleme .  Apa se scurgea pe la peria( unde gliseaza ) geamului . Eu sa fiu sigur pe unde curge , am desfacut fata de usa , am stat in masina si alta persona de afara spropea cu furtunul pe geam , curgea apa in fata de usa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si cu silicon sanitar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AQUA de la bison, din ala cu care se fac acvariile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aqua de la Bison e pistol cu apa, Dow Corning 881 asta ce cel mai bun si tot cu asta se fac / lipesc acvariile bune (exista si pe alb, dar NU cred ca te coafeaza)

https://www.aquadec.ro/produs/silicon-acvarii-dow-corning-881-negru/2964

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat si eu cu silicon si da tine excelent dar daca mai ai nevoie sa umbli acolo plangi sa desfaci...nu este o reparatie facuta ca la carte ci doar de moment si dat cu silicon doar cu fata de tabla pusa(daca dai si intre la viitoarea demontare o deformezi garantat si mai si rupi ceva pe langa).Eu am mai recomandat pe un topic ceva testat de mine(si deja are 1 an cu ploi abundente dar fara infiltratii plus ca am desfacut fata de usa vara asta de m am saturat...) dar se pare ca respectivul si a schimbat masina si nu mai pot pune linkul...).29bhlbr.jpg el este dublu dar nu are avea rost sa l pun asa...se curata vechiul cordon de mastic uscat(se curata bine pana la tabla...se poate folosi si benzina) apoi se lasa la uscat si se lipeste in final acest cheder care este 2 lei metrul liniar(proprietati foarte mari de lipire adica foarte adeziv si cauciucat destul de bine pentru a etansa cativa ani buni...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tot incerc sa imi imaginez ce spuneti voi aici...

Adica...intra apa usa in asa hal incat sa ajunga pe fata de usa...si sa si iasa prin acea garnitura? :o adica macaraua si broasca..."baltesc" in apa?

Eu am probleme cu stanga spate...dupa cum se vede si in cateva posturi mai sus...nu am boxe pe spate...gaurile lor fiind astupate de un material...

Eu am rupt acel material sa vad daca am fire trase...si nu l-am mai lipit...

Conform celor spuse de voi...pe acolo imi intra mie apa?:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este plina ca un acvariu.... ci se prelinge/infiltreaza apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. AM si eu o problema cu apa in masina. Dupa ploile din ultima perioada, am gasit bancheta spate, uda. Daca ma asez pe ea, o sa am chiloti uzi :)))
Si nu imi dau seama de unde ar veni apa. La picioare e uscat. Prima data a fost pe partea dreapta, dar acum e si pe stanga. Am observat ca e ud si undeva prin portbagaj, in stanga sub mocheta. Dar si chederul de la usa stanga, la imbinatura e umed parca.
De unde ar putea veni?
Multumesc.

Modificat de Busky24
Date suplimentare
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi intra pe la fata de usa(acolo a mai umblat cineva de a legat modulul aftermarket de inchidere centralizata si a rupt acel cordon)am schimbat cu chederul pozat mai sus dar tot aveam un fir de apa care trecea peste pragul de plastic si uda mocheta din fata(apoi am vazut ca , curgea pe la garnitura boxei care este scoapta(acum nici eu nu am boxe in spate dar apa nu am vazut...semn ca , cordonul de mastic este singurul vinovat la tine)fiind nituita nici nu m am atins de ea ci am dat cu silicon pe fata intre plastic si tabla(bineinteles silicon transparent si dat elegant chiar daca nu se vede...)501fg1.jpg2qi8nxs.jpg

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau mai poti face ceva...
-Reglezi cuiul (in care intra brosca) de pe stalpil usii mai in interior.
si sau
-Deschizi usa, lasi geamul jos, bagi o carpa/prosop  intre usa si stalp, semiinchizi usa pana la contactul cu carpa/prosop si apesi pe rama superioara a usii si asa usa se va presa mai bine la inchidere pe chedere.

Mai multe aici: 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar nu are treaba una cu alta fara suparare...nu ai ce umbla acolo doar daca portierele nu sunt aliniate , adica mai afara decat trebuie(in caz ca chederul este rupt il schimbi)nu exista sa faci asemenea chestii ca sa strici apoi si broasca care trebuie trantita mai tare la inchidere respectiv tras de ea mai mult decat trebuie la deschidere(fortezi multe alte subansambluri si nu merita plus ca nu o sa mai ai portiere aliniate...).Stiu ca am spus ceva offtopic dar a trebuit sa clarific...iar faza cu carpa merge pe la usile casei cand ai curent ori la geamurile de lemn(deja sunt ironic dar la faza cu prosopul era sa ma rostorn cu scaunul..)Inca odata imi cer scuze de offtopic si tie ''mariuscbn'' daca crezi ca te am jignit cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sdR+ NU e deajanj tata...daca NU te pricepi, e bine sa stai in banca ta si sa lasi pe altii sa o faca.
Insa asta e solutia ieftina atunci cand iti ploua in masina si ai chederele intregi.
Sa spuna @Borisake cate usi a rezolvat cu metoda de sus....eu personal l-am vazut de 2 ori!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand iti ploua in masina si ai chederele intregi ori sunt scoapte(nelubrifiate cu ceva ulei siliconic adica tratate in timp)ori acea masina a fost ''carpita'' si tabla care calca in dreptul chederelor nu mai ''calca''...atata timp cat portierele se aliniaza cu , caroseria nu ai ce regla din cui si punct(ceea ce mai fac unii sunt carpeli de moment inestetice si ineficiente pe termen lung).Cea mai buna metoda de a vedea daca ploua pe la fata de usa este fara ea pusa pe timp de ploaie sau intr o spalatorie...imediat sa vede firul sau firele de apa daca vin de la chederul usii ori de la poza exemplificata mai sus.Explic in speranta ca cineva intelege ceea ce vreau sa , spun si il poate ajuta sa si rezolve problemele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine imi spune si mie cum desfac plasticul de la prag si cel de pe stalpul din mijloc al masinii?vreau sa trag fire in usa din spate pentru boxe si ma intereseaza sa stiu daca sunt anumite clipsuri care se pot rupe daca trag cumva mai tare de ele.e vorba de o Bora

Modificat de Mitzvah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele scaunului de la pasager(pe locul din dreapta spate) am constatat ca atat covorasul cat si mocheta, unde e locul pentru picioare sunt ude. Mentionez ca usile din spate sau pe bancheta  nu prea sunt folosite, nu am avut probleme de genul asta la masina. Plafonul, stalpul masini sunt uscate, bancheta la fel, in portbagaj nimic, in jurul locului cu pricina uscat, doar acolo jos. Pe unde ar fi putut sa intre apa, in ultimele zile au fost ploi la mine in oras de peste 48 de ore non-stop. Unde as putea merge sa verific sau sa repar aceasta problema, pt ca deja temperaturile sunt in scadere si o sa fie un miros de umezeala pt ca nu reuseste sa se usuce. Pe sub mocheta trec furtunasele de la stergator? sau exista vreo scurgere pe la portiera? sau prag masina?

111.jpg

20161018_094009.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am gasit ceva apa pe presurile din spate in ultima vreme...parerea mea e ca sunt chederele de la prag vechi sau prea moi...apa pare sa intre de la portiera pe pragul de plastic al masinii si dupaia curge pe pres mocheta...

20161013_111420.jpg

20161013_114700.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca era sa ti bage apa pe la cheder baga prin laterale si se scurgea la baza...sigur se prelinge pe la fata de usa(poti desface cele 2 torx si cracanezi nitel ca sa vezi)...te uiti atent intre ea si tabla usii(zic tabla usii si ma refer la usa in sine)...daca ai acolo apa este cordonul de mastic al fetei de tabla rupt sau scopt...posibil si garnitura boxei scoapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!