Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

marius1982.11

are 4, dintre care 2 duc cel putin la hatchback in spatele barii spate

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

Neprimind un  raspuns pentru locatie furtun evacuare condens ac, am continuat "sapaturile"  pe net si am gasit urmatorul tutorial ,in cazul in care mai este cineva interesat http://forums.vwvortex.com/showthread.php?3238949-DIY-Checking-A-C-Evap-Drains-and-A-C-Performance-Testing .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Multumesc marius1982.11 ca m-ai elucidat atunci sigur celelalte 2 gauri sunt infundate deoarece eu cu trapa deschisa de tot nu vad decat gaurile din fata. Daca m-ar ajuta cineva cu niste poze unde sa le caut si sub bara ce bine ar fi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms, sper in week end sa ii dau de cap si sa rezolva odata pt todeauna problema cu apa pe la trapa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua , am si eu o problema cu golful meu , imi intra apa in stanga spate , am dat bancheta jos , am scos mocheta sa vad pe unde se infiltreaza , am descoperit cumva cumva , apa se prelinge pe cheder prin interior si coboara pe cheder pana jos , trece pe langa bacheta (nu se uda bancheta , plafon , stalp , nimic ) si se opreste pe podea, nu inteleg cum ajunge in interior , am scos o data chederul , l-am siliconat bine si tot curge , precizez ca apa se prelinge de sus pe cheder , chederul arata foarte bine , am stat in masina cand ploua , m-am uitat si apa nu intra prin zona aia dintre cheder si portiera , ca sa vad pe unde curge a trebuit sa desfac toata plasticaraia , masina are trapa , astept parerile dumvoastra 

Modificat de RazvanAVR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@RazvanAVR Ia dai cu banda (scotch) pe trapa vezi daca iti mai intra apa. Poate ai furtunul de scurgere fisurat sau infundat. Eu am aceeasi problema ca si tine dar imi intra apa in fata la sofer. Momentan stau cu trapa "bandajata" , pana o sa imi fac timp si pentru ea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiAnd27

Buna dimineata am o poblema cu masina mea  cand ploua tare afara , gasesc apa sub pedale. Nu reusesc sa sa-mi dau seama pe unde se infiltreaza . Aveti vreo parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

pe la fata de usa metalica e prima idee sau pe la patul de cabluri care intre sub setrgatoare a 2-a idee.

da jos fata de usa de plastic si vezi daca se vad urme de scurgeri de apa sub ea (gen murdarie+calcar)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiAnd27

Am inteles dar nu ma pricep sa le desfac.

Am incercat sa aflu cat de cat  si am vazut ca pe suportul unde tii picioru se simpte putin umed in acea zona .

Modificat de AndreiAnd27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Atunci da, vine de la capcul prin care trec cablurile prin caroserie in general. Are o garnitura de burete. Trebuie dat jos plasticul de sub stergatoare ca sa ai acces.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiAnd27

Bun bun , pot improviza ceva  sau trb sa cumpar garnitura respectiva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

POti improviza cu silicon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiAnd27

ok multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

matthew4u multumesc de sfat , astept sa se opreasca ploaia apoi te anunt daca rezolv ceva , de o zi ploua torential fara oprire si acum am o prelata pusa pe masina 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AndreiAnd27

Cum as putea desface acea parte de la stergatoare  ma poti ajuta cumva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te mai poti uita si aicia http://vwforum.ro/topic/122155-leon-1m-18t/?page=1 eu am dat cu silicon si nu prea mi se pare ceva facut profi apoi a trebuit sa redesfac si am pus ce ai sa vezi in acel link...am dat 8 sau 10 lei pe acel cheder si mai ramane pentru inca o usa ca este dublu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AndreiAnd27 uite filmuletul aici , dar ai grija mare ca poti rupe grila (cum a patit si asta in filmulet)sau fisura parbrizul. Cand bagi grila inapoi sa dai pe marginea aia de plastic de intra in cant cu niste vasilina sau ulei sa intre bine si sa stergi praful de acolo sa nu existe vro impuritate ceva ca ti-ai fisurat parbrizul. MAre grija

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Imi cer scuze ca postez acum , am rezolvat problema cu apa , gura de scurgere care face legatura cu furtunul de la trapa era infundata , s-a rezolvat relativ usor , am bagat o sarma pe acea gura pana cand a iesit afara am repetat lucrul asta de 2-3 ori si acum nu mai intra apa , trebuie sa fac acelasi lucru si in partea din dreapta , bine ca e numai atat 

Modificat de RazvanAVR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut toti baietii din forum , si la mine problema cu apa  care i-mi intra in masina    cam prin zona unde este pedala de ambreiaj, mentionez ca apa vine de sus si se prelinge in jos   , am dat jos plasticul acela  de la parbriz ,bineanteles  ca inainte am dat jos bratele stergatoarelor , asa am ajuns in zona unde este motorasul  stergatoarelor , filtru de polen , cutia care face trecerea firelor de la bord la motor  si cablul  prin care se face deschiderea capotei ,    in zona pe unde intra apa este cablul care face  deschiderea capotei si cutia  de cloare alba care face trecerea firelor de la bord la motor , am verificat garnitura  de la cablul care face deschiderea capotei  este perfecta , nu cred ca intra pe acolo,   gura de scurgere  este ok ,     am facut si proba cu apa , am astupat  gura de scurgere  si am pus apa  am astepta 30 minute sa vad daca intra apa in masina , dar nimic , totul bun , a doua zi a inceput sa ploua ,dar ce ploaie , dupa  o ora merg repede in masina ma uit sub bord in partea stanga  exact prin zona unde sand firele  acelea multe si sant si niste releee , , incepuse sa picure  apa exact de sus de unde ies firele acelea printrun colt , cum s-ar putea remedia problema  ? cutia aceea de plastic care este in compartimentul  motorasului de la stergatoare  , care face trecerea firelor de la motor la bord , se poate inlocui , se gaseste sa o cumpar ? a-r putea fi asta cauza?  sa intre pe acolo apa ?   am facut si ceva oze   sa  arat pe unde intra apa dar nu reusesc sa le pun , 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tarox In primul rand trebuie sa ne zici daca ai trapa sau nu. Daca ai verificat sub stergatoare si nu iti intra apa pe acolo iti mai poate intra si pe susu pe la barele suport. Daca crezi ca intra pe la cutia aia ia si tu un tub de silicon si dai de jur imprejur asa au facut majoritatea inclisiv eu. La mine problema a fost pe la trapa dar daca tot am desfacut la stergatoare am zis sa dau cu silicon.

Modificat de matthew4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult matthew4u ,    am gasit pe unde intra apa  pe la capacul acelei cutii , am fost la vw  sa iau toata cutia  dar surpriza , bucata care are prinderea in 2 suruburi am gasit-o  dar capacul nu se mai fabrica , asa ca am luat partea de jos  si am montat  capacul cel vechi cu silicon , sper sa nu mai piarda apa ,  mai exista si posibilitatea sa iau o alta cutie care inlocuieste cutia veche  ,dar este o bucata unica si trebuie sa scoti toate firele din acele mufe sa le fagi prin  burduful de cauciuc , este mult de munca si tre sa ai o unealta speciala sa scoti acele picioruse din mufe  , daca vad ca mai pierde apa o sa iau cutia care inlocuieste vechiul model ,  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tarox Daca ai dat bine cu silicon nu o sa iti mai intre stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru cei care au problema cu apa in masina din cauza trapei si nu au idee cum sa curet scurgerile (cum a fost si cazul meu), explic ca un om care nu are nici cea mai mica legatura cu mecanica sau ceva de genul. Cu frica in san am reusit , am scos din usile din fata acel cauciuc "tuguiat" (care facuse ca o pojghita de nisip intarit) apoi am deschis trapa iar prin gaurile de scurge am bagat o sarma mai flexibila si cam cat un creion de groasa si am impins pana a iesit. Apoi jos la usa la capatul sarmei am introdus acel cauciuc astfel incat sa il pot ghida pe tevuta care vine de la trapa si ramane in spatele tablei. Am impins de cauciuc pana am simtit ca a intrat pe teava si apoi l-am bagat la loc in rama usii. Poate altii au facut mai bine cu toate ca am tot citit cum sa fac sa curat acel canal de scurgere (daca nu scoti cauciucul ala si il cureti bine as sansa ca destul de repede sa se infunde)dar eu asa am reusit sa fac mai ales ca acel cauciuc tuguiat e foarte complicat sa il bagi pe teava daca nu ai acea sarma de ghidare. In sf dupa ceva vreme de stat cu banda adeziva pe trapa ma bucur si eu de ea.:D

P.S. Mai acum vro 2 zile a venit si proba trapei  (vijelia din Bucuresti care a indundat metroul) si a trecut cu brio nici picatura de apa in masina.

Modificat de matthew4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am observat si eu apa in stanga spate apa sub covorasul de cauciuc. Se pare ca prima data apare in partea stanga a covorasului si se extinde. Pe unde ar putea ajunge apa? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!