Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

ala rupt nu etanseaza, apa intra pe altundeva (posibil de la bara plafon) ?

din ce vad si chederul geamului fix este cam copt.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a da, acolo e ceva surub, si pe acolo patrunde, bine zis. E copt si acela - se poate schimba? Deci potriveste de la hatchbac la variant? Am gasit la 50Lei perechea SH in apropierea orasului.

Modificat de ionuț A.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am scos pasla de sub mocheta ca sa o usuc si am vazut acele doape din podea. Cum e mai bine sa le las asa sau sa le dau niste silicon peste?

Modificat de mazicristi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le-am lasat cum sunt, dar daca iti sunt rupte sau nu le ai, siliconeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut. Am si eu o mica problema. Atunci cand ploua,gasesc apa in portbagajul Golfului (4). Nu este multa,dar este un pic. Pe unde ar trebui sa verific? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la garniturile farurilor daca ai hatch(garnituri imbatranite au majoritatea modelelor)...nu conteaza ca este trimul stang sau drept...amandoua date jos apoi curatate si uscate garniturile(ai sa cureti si marginile caroseriei unde vin bagate inapoi)sigur ai sa gasesti ceva verde din cauza umezelii...iei un tub de silicon transparent(10 lei costa) aplici la imbinarea garniturii intai apoi pe toata marginea unde etanseaza pe caroserie(deci eu intai am etansat imbinarea garniturii apoi am pus garnitura pe trim, imediat pe toata marginea si apoi l am aplicat pe caroserie(nu dati cu silicon pe , partea cu trimul pentru ca nu area rost ...nu se infiltreaza apa pe acolo ci ea intra la imbinarea garniturii cu , caroseria)o parte din apa de pe cupola curge chiar pe marginile portbagajului de unde si apa...Grija mare la trimul de pe partea soferului ca mai are un surub cam ascuns de ochii lumii(dai jos trusa si ce mai ai pe acolo, desfaci alea 2 suruburi si dai mocheta intr o parte ca fara nu se poate altfel...iar celalalt are ca un fel de nuca in varf...ii desfaci suruburile(de 8 e parca) si apoi tragi prin rotire usurel in laterala masinii.Doar trimul de pe partea stanga avea infiltratii iar celalalt doar garnitura plina de apa si am decis ca amandoua sa fie rezolvate...pun o poza sa ti faci o idee pe unde ploua poate ai aceiasi problema...

2v1qe7d.jpg

Modificat de sdR+
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! Sunt posesor nou de VW Bora 1.9 tdi 130 cp 6 trepte. Am achiziționat mașină sapt trecuta, dar cu ploile de săptămâna asta am găsit mocheta pasager fata-spate leoarca. Drept urmare am cautat pe forum și am găsit diverse modalități de infiltrare a apei în mașină. M-am apucat sa verific  și am găsit filtru de polen ud și o gaura lângă el. Va rog sa îmi confirmați dacă este de acolo și dacă este normala gaura aia acolo. Mulțumesc 

946.jpg

Modificat de EML
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaura aia e normal sa fie acolo in schimb vezi sa nu-ti sie fisurat plasticul de sub stergatoare, ca filtrul nu are voie sa fie ud.

Gaura aia e normal sa fie acolo in schimb vezi sa nu-ti sie fisurat plasticul de sub stergatoare, ca filtrul nu are voie sa fie ud.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc de răspuns.  Plasticul de sub ștergătoare este crepat și are lipsa capacul de la filtru.. o sa caut sa cumpar altul. Mai am 2 intrebari:

1.Plasticul de sub ștergătoare trebuie lipit cu ceva de parbriz ? 

2. Se poate sa se fi scurs apa prin filtru și sa ajungă în aeroterma și de acolo sa se fi scurs în mașină? 

Mulțumesc. 

Modificat de EML
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. nu e lipit, intra pe un canal de plastic la baza parbrizului

2. exact ;)

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am schimbat plasticul și filtru de polen. Sper sa se fi remediat problema.Filtru de asemenea a fost ud. Am fost la o spălătorie și am tras cu un aspirator toată apa din mocheta, sau aproape toată.  Nu pot sa cred câta apa s-a putut aduna .... :(  

Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zdaiseama, odata am fost si eu prost inspirat sa las cateva zile fara sertarul ala de plastic demontabil(cand schimbi filtrul) si a venit o ploaie...nasol moment. Am stat cu foenul in masina vreo ora :D

zdaiseama, odata am fost si eu prost inspirat sa las cateva zile fara sertarul ala de plastic demontabil(cand schimbi filtrul) si a venit o ploaie...nasol moment. Am stat cu foenul in masina vreo ora :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ! astazi m-am trezit cu o surpriza !!!!

am apa la presuri,astazi cand m-am urcat in masina am simtit un miros de umezeala,de apa dinaia de ploaie. a plouat in ultimele zile destul de mult (Arad).

bun,am apa doar la presurile din fata. la sofer si la pasager. in spate nu,in portbagaj nu.

am ridicat presurile,si am apasat cu palma pe mocheta aia si e plin cu apa ... (poze mai jos)

am vericat si am simtit un pic de umezeala deasupra la pedela de ambreiaj dar in partea stanga,

am vorbit cu un prieten si mi-a spus ca e posibil ca mi s-a infundat scurgerea de apa. (mentionez ca am trapa.) (Golf 5)

ce as putea sa fac ? cum sa o curat ? ....

20160220_165652.jpg
 

20160220_165728.jpg
 

20160220_165758.jpg
 

20160220_165809.jpg
 

Modificat de 92nbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa cauti pe la cei care au masina ca a ta...aici este aria GOLF 4 & BORA...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Laurentiu_LWR said:

Ai putea sa cauti pe la cei care au masina ca a ta...aici este aria GOLF 4 & BORA...

Salut,da stiu ca este aria "GOLF 4 & BORA" din pacate nu am gasit topicul asta  la Golf 5 & Jetta. 

si am considerat ca sa scriu aici,poate poate stie cineva ceva,orice sfat este binevenit.

Multumesc de intelegere ! :)

Modificat de 92nbk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce te retine sa deschizi un topic nou?sa aveti si voi acolo un topic pe tema asta?

LE. Nu este  nevoie...trebuie doar sa cauti mai cu atentie...

Uite ca exista deja...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, am gasit si eu o balta de apa in portbagaj in partea stanga. am verificat ce era de verificat dupa ce am citit forulul. Am un Golf 4 hatch.

Acum intrebarea: este posibil sa intre apa pe la antena de pe plafon? Se pare ca am pierdut acea garnitura care era acolo, dupa ce am fost la spalatorie. de acolo se poate prelinge apa in portbagaj, fara sa ude tapiteria de pe lateralul portbagajului? multumesc

am uitat sa precizez ca nu am stergator sau pompa pulverizator la luneta.

Modificat de Razvan 17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu prea pe la haion, ala are scurgere. Posibil pe la antena, dar ar trebui sa fie patat si plafonul. Ramane pe la stopuri(triple) sau gurile de depresurizare/aerisire din sparele barei spate sau barele de pe plafon daca ai variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Dupa cele citite in acest topic si ceva verificari am ajuns la concluzia ca furtunul de evacuare condens de la AC este infundat.Problema este ca nu reusesc sa-l localizez  (am citit ca este undeva intre cutia de viteze si roata de la pasager).Va rog sa ma ajutati daca se poate cu o poza , desen ,eventual explicatii mai exacte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, azi am desfacut mocheta din portbagaj ca sa am acces la coltul unde se strangea apa si am turnat apa pe masina. Am observat ca se scurge pe langa aerisirea de sub bara spate. Am dat jos si stopul state stanga, sa fiu sigur ca garnitura e ok si am mai turnat apa , pe canalul de scurgete de danga bara. Concluzia: e de la aerisirea laterala. am incercat sa o scot afara, dar nu am reusit din potrbagaj. Oare se poate numai daca dau jos bara? Oare gasesc sa cumpar una noua? Sau as putea rezolva cu silicon ? 

Golf MK4 apa.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

se poate cu silicon, dar trebuie sa dai jos bara, are niste cleme acel capac.

Iti spun sincer: acolo se pare ca s-a mai umblat si nu miroase a treaba bine facuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..ai dreptate Marius, asa se pare, gazarea aia de grund nu prea este de fabrica. Colegul Razvan- demonteaza cat mai repede acolo si etanseaza ca este in defavoarea masinii sa mai balteasca apa acolo avand in vedere ca se vede clar ca s-a intervenit pe tinichigerie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat silicon, dar vreau sa incerc din interior. nu tare as vrea sa dau bara jos. merci de sfaturi. am sa revin cu urmari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care ma poate ajuta si pe mine cu niste poze de la gaurile de scurgere de la trapa (bora break). Acum o am cu banda adeziva pe ea si nu imi mai intra apa in masina. Am vazut cele 2 gauri din fata sus la trapa si in usi dar intrebarea mea este are doau 2 gauri?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!