Jump to content

Apa In Golf/Bora


Adi_UZI
 Share

Postare recomandată

Salutare la toată lumea.

Îmi intră apă în dreapta față... cantitate considerabilă și începe să mă dispere...
Accept orice sugesti...

20180309_151410.jpg

20180309_151416.jpg

20180309_151419.jpg

Modificat de guppster
dreapta, nu stânga
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In zona carcasei filtrului de polen ai verificat inclusiv filtrul sa nu fie umed...acolo este chiar sub aeroterma si din alta parte nu are de unde veni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am desfacut tot sub ștergătoare, curățat, confecționat garnituri din silicon sanitar... azi a plouat, dar puțin, pare să fie uscat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

plouă în continuare... pot scoate apa din mașină cu paharul...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi de la 0:50 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acolo am siliconizat și înainte... mai blindez, altă soluție n-am :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema similara am avut si eu si am schimbat acea garnitura si nu mai am problema.

Dc nu mergi pe un test "live"?portierele le ai montate?

Mergi cu un amic la o spalatorie pe jeton,unul sta in masina si unul da cu jet si vezi exact pe unde intra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am testat, se vede doar că se prelinge pe toată partea dreaptă, nu văd efectiv să curgă pe undeva, pe toată lațimea de la pasager se prelinge

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@guppster

In primul rand ai uitat sa ne spui daca ai trapa sau nu, ca daca ai trapa este alta poveste.

de obicei mai intra pe la cablurile care intra de la motor in masina, doar ca apa este la sofer poti sa pui si acolo silicon macar sa fi sigur ca nu intra, cine stie cum se prelinge pe sub bord si iti ajunge la pasager.

ai verificat pragul din dreapta de la usa? daca este ud sau nu?

Mai poti verifica garnitura neagra care face contact intre usa si caroserie poate e deteriorata si iti inta pe acolo

 

2121.jpg

Modificat de matthew4u
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nimenialtu333

Salut. Am un golf 4, cand ploua mai tare, gasesc mocheta din stanga spate uda. Stie cineva pe unde ar putea apa sa intre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este discutata deja dar trebuie sa rasfoiesti topicul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Intru si eu in club...intrebarea mea este alta...

Ce rol au doapele acelea negre?Nu ar trebui sa iasa apa prin ele? :))

large.20180317_140226.jpg.ad3e3433d64c25a23e90f556358a49ea.jpg

LE. Am vazut ca multi au scos mocheta afara sa se usuce mai bine...lucru pe care intentionez sa il fac si eu...problema este...exista un DIY cum se scoate mocheta?

Ce trebuie demontat in fata...ca spatele...mijlocul...este clar...dar in fata nu m-am prins...

Stiu ca se demonteaza pragurile...pasajul cu frana de mana...footrestul...si mai departe?trebuie cumva si torpedoul?

Modificat de Laurentiu_LWR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dopurile sunt "in caz ca ai apa" pe acolo se scurge,se scot,se elimina apa si se pun la loc.Ele in sine nu au orificiu pt scurgere singura in caz de inundatie in masina :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Laurentiu_LWR, toate plasticele de jos pleacă, torpedoul nu trebuie dat jos, este un suport de bord metalic în față care încurcă, eu am tăiat mocheta/pasla să o scot, nu văd sensul să demontez tot și e invizibil (deasupra centralei airbag).

Nu am trapă, mai trebuie să blindez la plenum, pe la filtrul de polen nu mai intră, mulțumesc de pont.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Laurentiu, da-o cu foen-ul pe pozitie. Nu stiu daca merita bataia aia de cap ca sa usuci un cuadrant din 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Am scos cam 5 L de apa din ea....merita din plin dat totu afara si pus la urcat...

Restu operatiunilor sunt vrajeala...

large.20180318_132424.jpg.62c7d411b0b219a19cbc79a4b18da3df.jpglarge.20180318_125204.jpg.3a13359a7cafbf104599877ec9e6523e.jpglarge.20180318_132038.jpg.00222568ac00d91de58a4d4728da896c.jpglarge.20180318_151301.jpg.980529905c7a448a793ca8c69006a6b4.jpglarge.20180318_140931.jpg.15e1a771c5305723d625923f9fd6d443.jpglarge.20180317_143417.jpg.b7018e20160751b59c08d89077bc5eb1.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

Va cer si eu ajutorul cu apa din golf, ma dispera. Am pe partea soferului si in fata dar si in spate ( golf 4 coupe)

In fata la sofer e decent, e doar umed :)) insa in spate, pluteste covoru..

Am verificat cu apa pe usa, pe la geam, nu intra pe acolo...stalpu l am desfacut si e uscat..

Pe unde mama ei poate intra? Ce sa i mai desfac ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@DRV21, ai citit topicul asta? Sunt 32 de pagini, crede-ma ca nu e e=mc patrat sa aflii pe unde curge apa. Daca citeai, aflai pe unde poate sa mai intre apa.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan locked şi unlocked this topic
Laurentiu_LWR

Dupa cum se vede pe pagina anterioara am avut si eu probleme cu apa.

In cazul meu problema a fost din cauza scurgerilor care s-au infundat si se umplea sub stergatoare intrand o buna parte din apa in masina pe la cutia aceea de legatura a cablajului dintre motor si interior...

Am curatat bine zona si am pus o garnitura de mastic.

Desi nu credeam...am probat si apa intrata prin fata ajunge si in spate...

large.20180401_124730.jpg.8b4738bef7254c737b97d403b39b67ac.jpglarge.20180401_124035.jpg.b47e5a90cacb527f1a4fc91c15180119.jpglarge.20180401_125809.jpg.672a449ef9c99789ef4708a894f3e4b1.jpglarge.20180401_131803.jpg.184aba69db2b0192562640397f447c93.jpglarge.20180401_122657.jpg.3e374238b52a0efa0aba4c4b5efbee68.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
florynbadescu

Am scos si eu vreo 3 litri de apa cu carpa din golf si inca mai este. Am rezolvat sper cu silicon transparent la fata de usa sofer si sub stergatoare la cutia aia alba (asa e la mine) si la capacul ei. Am apa doar la sofer. Ca si concluzii>> 

1. cutia de sub bord era f.b. prinsa si am dat silicon doar pe linga cadrul ei (nu am putut demonta decat capacul - dupa care am desfacut cele 2 piulite de 6 ), garnitura la capacul cutiei era ok dar totusi am pus silicon si acolo.

2. suportul filtrului de polen era, la fel ca si cutia foarte bine prins si nu l-am putut scoate (dupa ce am desfacut cele 2 piulite de 6 evident) asa ca aici nu am dat silicon

3. recomandare pentru cei carora nu le ies bratele stergatoarelor din suporti>> bateti usor din lateral in brate in locul unde se prind pe caneluri (eu am lovit cu un patent intr-o tija de supapa si au sarit foarte usor)

4. daca tot desfaceti acolo gresati cu vaselina ceramica sau pe cupru sau de care aveti ansamblul stergatoare (pe care oricum l-ati scos ca sa aveti acces la acea cutie) si curatati cu spray de contacte pinii mufelor de la ECU 

Inca mai caut solutii sa usuc pisla aia groasa de dedesupt si sa o igienizez cu ceva sa nu mai miroasa. Daca aveti ceva sfaturi pentru asta astept pareri. Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Este aspirator cu filtrare in apa (de spalat covoare, canapele) chiar de uz privat, nu neaparat profesional. Cu ala tragi apa din pasla, apoi lasi masina la soare cu geamurile intredeschise.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Singura solutie este sa scoti pasla afara si sa aspiri apa sau sa o lasi la uscat...acum s-a mai incalzit afara si se usuca mai repede...

Dar fara sa o demontezi nu ai sanse...pentru ca pasla are un strat de linoleum sa zicem asa...si nu ai cum sa tragi apa prin el...

20180318_151301.jpg.bad1fbe679234a2e562d0356d9c96840.jpg20180318_132424.jpg.96badfcb4b1e6d973f506d776fcfa4a5.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

techmaster34

Buna colegi de suferinta.Am văzut dimineata când am plecat cu masina ca am picături de apa in dreapta spate înăuntru.Desi masina a fost parcata pe plan inclinat spre partea soferului.Acum cred ca a intrat apa pe la bara de pe plafon ,cred ca sunt de vina ca am pus de câteva ori canistra de 30l de motorina ca sa alimentez si sa fi stricat garnitura.Sau sa fi intrat pe la antena care are o garnitura de cauciuc care este cred si ea invechita.Cum se demontează plafonul sa vad in acea zona daca este umed?

Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe partea de antena,demontezi lateralele de plastic din portbagaj (suportii pe care sta masuta de la haion),apoi garnitura de la usi cu plasticele negre (de langa bancheta-sezut)

Pe urma dai jos suportul/reglajul de la centurile de siguranta ca sa poti demonta lateralele din spate.sunt capsate sus si jos prinse in 2 suruburi. 

E important sa tii minte operatia facuta ca sa sti pasii de urmat la montare,relativ nu e nimic complicat si nu necesita scule speciale.

Gasesti video/poze destule pe net legat de operatiune.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

M-a lovit si pe mine...

De vreun an incepuse sa miroasa si sa fie umezeala in masina - mai ales in portbagaj - dupa fiecare ploaie mai sanatoasa.

Acum s-a agravat - dupa zilele astea de ploaie este uda mocheta, si in spatiul de roata rezerva - insa nu chiar balta. Ieri am gasit o posibila cauza - am gasit putina apa in cheder - a se vedea poza - in partea de jos stanga. Am zis evrika si am reglat tampoanele de jos ale portbagajului, sa se inchida mai strans pe cheder. Rezultatul insa a fost parca mai rau - poza fiind de azi...

Ce se poate face - nu imi dau seama cum se mai poate cobora portbagajul mai mult decat din tampoanele alea (si oricum acum e un pic sub linia aripilor) - sau este prea strans?

La stopuri si la voleti este uscat - deci problema pare a veni de la chederul asta...

Help :(IMG_20180710_201311_HDR.thumb.jpg.7acf61d08d370ba8c6c29e0debfaea4e.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!