Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Eu zic ca nu..mai ales ca ambele sunt de provenienta "UE" :D deci nimic sigur; probabil Turcia. Sincer sa fiu si pe mine a cam inceput sa ma enerveze suprematia asta brusca a Castrol-ului; peste tot ne este bagat pe gat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Castrolul e pe contract cu Porsche, de aia...

Daca maine le face Mobil 1 discount, sa vezi ca ne schimba uleiul fortat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Daca te uiti pe codul de bare poti sa identifici foarte usor tara de provenienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E acelasi lucru. Edge Professional OE este denumirea folosita pentru ce se comercializeaza catre retelele de service-uri autorizate, iar Castrol Edge Longlife III e denumirea pt comercializarea catre distribuitori, aftermarket, piata de larg consum mai pe scurt.

Multumesc de lamuriri. Sa inteleg ca nu ar fi o problema daca completez cu Edge LL III (mi-a mai ramas 1L) peste ce se pune la revizie Professional OE, ambele avand 5w30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiind acelasi ulei, doar cu ambalaj diferit normal ca e in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pt masina din semnatura e ok LIqui Moly Top Tec 4200 5w30 . ? a mai folosit cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte bun,mai ales ca sezonul rece se aproapie.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt masina din semnatura as vrea sa renunt la Castrol SLX powerflow 5w-30 si sa trec pe Motul Specific 507.00 sau Liqui Moly Top Tec 4200. O recomandare daca cineva le-a folosit pe acest tip de motor(V6tdi PDF). Amandoua sunt 5w30, 507.00 si nu ma pot hotara. Parca LM este mai scump o idee dar tot pe acolo. Sincer sa fiu mai mult as inclina spre Motul dar as vrea si alta opinie.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ti-a facut probleme Castrol eu as ramane tot la el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme nu a facut dar nu este acelasi ulei ca acela cu care a venit masina (zgomot mai mare) pt CR nici nu se auzea motorul la relanti (in masina) cu uleiul original, dupa prima revizie cu Castrol SLX Powerflow (daca ala o fi in motor) clar este mai zgomotoasa la relanti plus accelerare. Acuma sunt iesit din garantie si pot sa pun ce ulei vreau eu la a doua revizie, as vrea un ulei mai de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti merge linistit pe Motul, eu am avut Ravenol un ulei bun dar ii cam placea motorului ,a halit putin peste 1L in 10k km.

De 5k km am Motul 5W30 ,la fel de silentios in ralanti ca Ravenolul, plus ca inca-l mai am in baia de ulei, pana acu n-am completat.

Pentru V6 n-ai nevoie de un ulei ceva mai special si mai scump ??? Avea un prieten un V6 pe Audi si stiu ca baga acu vreo 4-5 ani un ulei ceva mai scump, nu stiu marca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul de prima umplere e unic :D N-o sa mai ai parte de ceva similar de la prima revizie incolo...probabil ce ai acum este Castrol Edge Professional OE 5w30 (fostul Powerflow SLX). Sunt diferente intre loturi. Eu am avut parte si de uleiuri bune la anumite revizii dar si de unele mai putin bune..in general cand am bagat din ala de la butoi fost ok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu o sa testez liqui Moly , nu am auzit lucruri negative despre el . am vazut ca are termen de functionare 2 ani . desi e ceva mai scump cred ca merita . tot mai multe pareri negative despre castrol .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura chestie cu Liqui Moly e ca se discuta ca nu prea ar fi 100% sintetice...Chiar si la cele care sunt listate de ei pe site ca sintetice nu apare "100% sintetic" ci doar "tehnologie de sinteza". Ma rog..nu stiu cat de mult conteaza treaba asta la calitatea uleiului respectiv atata timp cat lumea e multumita de el...

Hiro, cred ca tu ai putea sa ne lamuresti care e treaba cu LM.

Castrol..daca ai ghinionul sa nimeresti vreun lot dubios...zici ca mergi cu RO3 sau cum naiba se numea ala romanesc..

Alea pe care le au reprezentantele la butoaiele alea mari mi se par cele mai sigure dpdv al provenientei.

Modificat de Cowboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma batea gandul si de Ravenol dar eu zic ca nu este in liga cu Motul/LM, desi este un ulei bun. Acuma cu Motul mai este o chestie: pretul...variaza per litru intre 50 si 75 de RON si asa devii paranoic cu privire la originea lui. LM are pretul cam la fel la toate magazinele online pe care m-am uitat. toni d tu de unde l-ai luat Motul 5w30?

Referitor la Castrol ce am acuma in masina este sigur din butoi Castrol sLX Powerfliw (reprezentanta) , iar castrol Edge 5w30 din comert nu as pune decat daca ar fi singuru ulei 5w30 din lume. Am pus la fosta masina (O2) si la al doilea schimb a fost singura data cand am vazut becul de ulei aprins si am bagat intre revizii juma de litru in motor. (asta in conditiile cand verificam cel putin lunar joja).

Modificat de Xenomorf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura chestie cu Liqui Moly e ca se discuta ca nu prea ar fi 100% sintetice...Chiar si la cele care sunt listate de ei pe site ca sintetice nu apare "100% sintetic" ci doar "tehnologie de sinteza". Ma rog..nu stiu cat de mult conteaza treaba asta la calitatea uleiului respectiv atata timp cat lumea e multumita de el...

Liqui Moly are 4 categorii de uleiuri:

- Fully Synthetic

- Synthetic Technology

- Part Synthetic

- Mineral Based

Mai clar de atat nu cred ca se poate. Este totusi un producator german si nu-si permite sa scrie 100% synthetic pe uleiuri HC. Synthoil este gama lor de uleiuri 100% sintetice. Toptec-urile sunt hidrocracate.

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liqui Moly are 4 categorii de uleiuri:

- Fully Synthetic

- Synthetic Technology

- Part Synthetic

- Mineral Based

Mai clar de atat nu cred ca se poate. Este totusi un producator german si nu-si permite sa scrie 100% synthetic pe uleiuri HC. Synthoil este gama lor de uleiuri 100% sintetice. Toptec-urile sunt hidrocracate.

Deci inseamna ca Toptec 4200 nu este full sintetic? Ce am inteles este ca hidrocracate inseamna ulei mineral rafinat puternic sau in amestec cu ulei de sinteza. Iar Motul Specific 507.00 este 100% sintetic. Deci inseamna mai bun. In sfarsit cred ca m-am lamurit si merg pe Motul. Multumesc

Modificat de Xenomorf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare tuturor, de ceva timp (aprox 3sapt) am achizitionat un vw polo din 1999 motor 1.4 8v 60CP cod motor APQ. Ideea e ca vreau sa ii schimb uleiul si nu stiu ce sa bag, am de ales intre Liqui Moly 10w40 Mos2, Liqui Moly Super Leichtlauf 10 W-40 sau Motul turbolight 10w40. Eu tind sa bag LM cu Mos2 dar nu este certificat vw 500 501 sau 502...si nu stiu ce sa fac, motul este certificat 500 iar liqui moly Super Leichtlauf 10 W-40 este certificat vw 500, 501, 505.Masina are 189000km. Va Multumesc.

P.s. conteaza atat de mult normele vw 500 501 502? ce reprezinta ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normele conteaza cel mai mult! Degeaba e ulei de top daca nu respecta norma ceruta pt motorul tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru benzinarele vechi nu cred ca este chiar asa importanta norma. VW 500.00 si 502.00 sunt niste norme vechi si sunt respectate cam de orice ulei mai de doamne ajuta.

Daca compari A3-04/B4-04 (pe care le are LM MOS2) cu VW500.00 as vezi ca primele sunt superioare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Singura chestie cu Liqui Moly e ca se discuta ca nu prea ar fi 100% sintetice... Alea pe care le au reprezentantele la butoaiele alea mari mi se par cele mai sigure dpdv al provenientei.

LM sigur nu este 100% sintetic, dar la fel este si Castrol-ul. In plus, la sectiunea B6 un coleg scrie ca si-a schimbat uleiul intr-o reprezentanta VW din Italia, unde i-au pus Castrol EDGE 5W30. Pe factura, insa... surpriza. Scria Pacoil EDGE 5W30. Pacoil este partenerul Castrol pe piata asiatica. Pacoil produce ulei sub licenta Castrol pentru Asia... si nu numai.

Eu am avut o experienta cam naspa cu Castrol, nu ma mai intorc la el...

Ma batea gandul si de Ravenol dar eu zic ca nu este in liga cu Motul/LM, desi este un ulei bun.

Eu as prefera Ravenol-ul

Deci inseamna ca Toptec 4200 nu este full sintetic? Ce am inteles este ca hidrocracate inseamna ulei mineral rafinat puternic sau in amestec cu ulei de sinteza. Iar Motul Specific 507.00 este 100% sintetic. Deci inseamna mai bun. In sfarsit cred ca m-am lamurit si merg pe Motul. Multumesc

TopTec 4200 este HC nu 100 % sintetic, dar de unde stii ca Motul este 100% sintetic? Mie nu prea-mi pare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici nu stiu ce sa mai cred Valentin..Si eu in ideea de a scapa de "monopolul" Castrol am incercat diverse variante...si nu pot sa spun ca am vazut cine stie ce schimbare. Motul nu cred ca mai e ce a fost odata..cel putin pe masina mea, ultimele experiente cu Motul (un Specific si un X-Clean) au fost naspa..nu mi-au mai placut sub nici o forma.. desi in urma cu ceva ani eram "indragostit" de Motul. In final ca sa nu-mi mai bat capul am zis ca raman pe ce recomanda reprezentanta...Poate nu e cea mai fericita alegere, insa m-am cam saturat sa alerg dupa uleiul "cel mai bun"...pt ca deja cred ca asta e o metafora similara cu "femeia perfecta" :D

Pana una alta atata timp cat respecta norma, nu cred ca se strica nici un motor indiferent ca merge cu Motul, LM, Aral, Castrol, Ravenol, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul este un consumabil, ca si masina .....Nu performante de racing astept de un ulei ci sa faca ce srie pe eticheta.Am renuntat de mult la fantezia cu uleiul ideal si aditivul minune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc mobil 1 5W30 esp formula si in 11.000km de la revizie, am completat cu 500ml de ulei. deci e bine zic eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu in ideea de a scapa de "monopolul" Castrol am incercat diverse variante...si nu pot sa spun ca am vazut cine stie ce schimbare. Motul nu cred ca mai e ce a fost odata..cel putin pe masina mea, ultimele experiente cu Motul (un Specific si un X-Clean) au fost naspa..nu mi-au mai placut sub nici o forma.. desi in urma cu ceva ani eram "indragostit" de Motul. In final ca sa nu-mi mai bat capul am zis ca raman pe ce recomanda reprezentanta...Poate nu e cea mai fericita alegere, insa m-am cam saturat sa alerg dupa uleiul "cel mai bun"...pt ca deja cred ca asta e o metafora similara cu "femeia perfecta" :D

Pana una alta atata timp cat respecta norma, nu cred ca se strica nici un motor indiferent ca merge cu Motul, LM, Aral, Castrol, Ravenol, etc

Motul n-am folosit niciodata, insa ce am vazut la norma 507 sunt in rand cu plutonul, adica cam slabe.

Pentru mine Castrol este cea mai dubioasa marca. Este cea mai falsificata si bp imi lasa impresia ca se simte foarte bine din confuziile clientilor. Ce am mai remarcat eu: pe EDGE 5W30 pentru EU cu eticheta in limba engleza, scrie 100 % sintetic. Pe acelasi EDGE dar cu eticheta in germana, lipseste orice referire la sintetic. Iar in specificatii scrie ca e mineral la baza. Marketing la greu sa nu-i spun altfel...

Daca as avea un PD fara DPF l-as lasa naiba de norme VW 507. Marea majoritate a uleiurilor 507 NU sunt sintetice, iar PD-ul cu axa lui cu came...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!