Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

teoretic 5w-40 este mai vascos la cald, deci ar trebuie sa fie mai potrivit. 5w-30 este mai subtire la cald.

 

Daca nu ar fi norma, cel mai bun ar fi 5w-50 sau 10w-60, pentru motoare solicitate.  Desi personal cred ca si astea 2 corespund dpdv al protectie pentru TDI-PD

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am inteles ca 5w 40 ar fi pentru motoarele cu km mai multi...peste 250k,tu ce crezi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi. am citit postarile dar tot nu m-am dumirit... am folosit Castrol 10W40 si se comporta binisor dar la recomandarea unui prieten la ultima schimbare am bagat Aral Hight Tronic 5W40 pentru masina din semnatura cu 195k km si il cam papa. as vrea sa-l schimb dar dupa ce am citit pe aici Castrol ar cam lasa de dorit. Ce-mi recomandati (producator, norma si ce cantitate mai exact intra in motor? 3.7 L? corectati-ma daca gresesc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E complet gresti sa treci la o masina pe benzina cu multi km de la un ulei mai gros la unul subtire. Prietenul tau te-a sfatuit gresit.

 

Cel mai bine ar fi sa treci inapoi pe Castrolul 10W40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am fost sa-mi iau niste piese de la un dealer VW , mi-a facut cu ochiul un ulei Castrol Edge Professional 5w30 , acoperea norma 502.00 , am inteles ca doar la ei se gaseste destul de scum ( 75 ron / 1 L ), eu am acum Texaco Havoline 5w40 , am avut si Castrol Magnatec 5w40 si Mobil super 3000 5w40  insa pe asta il manca grav , mai papa si acum putin , insa mai am si pierderi din cate am vazut , am 150.500 km pe bord , in Germania am vazut ca ii bagau  Castrol SLX 5w30 longlife , il schmbau odata la 30.000 sau la 2 ani , oare uleiurile astea din comert nu sunt la fel de aditivate ca cele din DE , de unde diferenta asta de calitate ? sa trec la acest Castrol Edge Prof ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pana acum ai mers pe 5w40 nu stiu daca e o idee buna sa treci la 5w30 mai ales daca spui ca in anumite cazuri char si pe 5w40 ti-l mai papa. Oricum, nu te gandi ca un long life il vei putea schimba la 30.000 in Romania. Tot la 15.000  va trebui sa il schimbi, deci diferenta de bani nu prea se justifica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu oricum la 10.000 il schimb,dar ma gandeam sa mai rasfat motorul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deoarece,un moderator binevoitor mi-a inchis topicul,intreb si aici ce ulei imi recomandati pt un PASSAT B7 2.0 TDI BLUEMOTION ?

De unde si cu cat?

Nu ulei de la reprezentanta !

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Modificat de Zaino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca acel moderator a vazut ca incalci niste reguli ale forumului...  anume sa nu deschizi topic nou, pentru o problema care s-a discutat pe alte 10 topic-uri.

 

eu iti recomand aria comerciantilor, unde vei gasi marci consacrate si preturi de bun simt. Marca uleiului esteo chestiune de gust. Eu recomand Liqui Moly, Castrol si Ravenol. toate cu 507.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba sta in felul urmator ! Moderatorul a inchis topicul pt ca nu are un B7 ! Din contra, m-a trimis pe topicul B6(masina ce o detine si el. Ce sa caut eu acolo daca eu nu detin acea masina?

Nu s-a mai discutat schimbarea uleiului la B7, BEEEEE SAPTE !!!!!!!!!!!

Ramanem on topic si daca nu aveti nimic constructiv de spus in legatura cu subiectul,va rog abtineti-va. Multumesc anticipat si astept pareri PERTINENTE de la cei ce detin aceasta motorizare !

Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Modificat de Zaino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am impresia ca ai o problema. sau poate nu intelegi ca B6 foloseste acelasi ulei ca B7.   De prin 2004, tot 5w-30 cu norma 507.00 se foloseste la motoarele diesel VW, indiferent ca sunt b5.5, b6, b7, sau ca e audi sau skoda sau seat. 

 

Nu exista alt ulei mai recent pentru nava spatiala numita B7

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Se pare ca nu m-am facut inteles.
Las-o incet numa cu insultele! Reciteste ce am spus si pe viitor daca nu esti la subiect abtine-te !

Nu detii un b7, nu-mi face recomandari !

Rog un moderator sa stearga postarile off-topic. Mersi.




Sent from my iPhone 5 using Tapatalk

Modificat de Zaino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man nu trebuie sa fi asa recalcitrant, tu ai nevoie de norma 507.00 deoarece ai filtru de particule in aceasta norma gasesti doar ulei 5w30. Eu iti recomand Motul apoi Liqui Moly. O seara frumoasa 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nimeni recalcitrant,dar nu accept sa vii si sa te iei de om ca n-ai tu ce face prin casa.Mi-am exprimat foarte clar cerintele,dar unii pur si simplu nu vor sa inteleaga !

 

Mersi de sugestie,dar vreau ceva testat pe aceasta motorizare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu prea aveti incredere in parerea colegilor care nu detin B7 de ce nu studiati manualul de intretinere, gasiti tot ce va intereseaza referitor la norma de ulei folosit,apoi brandul este la alegerea dvs.Motorizarea este aproximativ aceeasi de pe B6 ultimul CR.Sau cel mai usor un tel.la reprezentantaVW, o sa aveti un raspuns avizat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vroiam un raspuns din manual il luam de acolo,dar doresc o recomandare de la cineva care a testat uleiul (si imi poate spune un furnizor in afara de reprezentanta) pe motorizarea pe care am precizat-o.B6 nu inseamna B7 indiferent de ce spun haterii. ;)

Modificat de Zaino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nici cartea tehnica si nici un raspuns al colegilor nu te lamureste testeaza tu un ulei si vino cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

POSESORI PASSAT B7 2.0 TDI BLUEMOTION ! NU B6,NU O ALTA MASINA,NU CARTE TEHNICA,NU ULEI DE LA REPREZENTANTA.punct.

 

Calitate

Pret

Furnizor

Modificat de Zaino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu aceeasi nedumerire la aceeasi masina si oscilez intre Vapsoil, Castrol si Mobil 1.

Modificat de forceturbo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nimeni agitat.Ti se pare.Doar ca ma enerveaza cand lumea nu citeste ce doresti si posteaza aiurea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal, cred ca am sa merg pe Mobil 1 prea multe povesti cu Castrol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E  un ulei prost Castrol sau de ce spui asta?

Modificat de Zaino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit ca ar fi mai probabil sa prind un Castrol contrafacut decat Mobil 1. Oricum, am Mobil 1 pe Octavia de 30k (alta norma desigur) si sunt foarte multumit nu mananca deloc din el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
... spun haterii. ;)

Considera-te suspendat. De pe telefon n-am acces dar mâine este primul lucru pe care-l voi face.

O seara buna

Sent from my GT-I9070 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Deoarece,un moderator binevoitor mi-a inchis topicul,intreb si aici ce ulei imi recomandati pt un PASSAT B7 2.0 TDI BLUEMOTION ?

 

pentru ca acel moderator a vazut ca incalci niste reguli ale forumului...  anume sa nu deschizi topic nou, pentru o problema care s-a discutat pe alte 10 topicuri.

 

Corect Andrei.

 

Treaba sta in felul urmator ! Moderatorul a inchis topicul pt ca nu are un B7 !

 

 

Penibil, nu credeam sa citesc o astfel de replica pe vwForum, vreodata!

 

 

PS: Zaino, warning si suspendare in consecinta, in primul rand pentru deschiderea unui topic fara folosirea functiei search si in al doilea rand pentru nerespectarea procedurii de reclamatii.

La urmatoarea nerespectare a regulamentului iti voi bana contului, fara drept de apel.

 

PS2: Nu voi sterge niciun post si recomand si echipei administrative sa se conformeze sa nu sterga/mute niciunul din posturile de mai sus.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!