Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Ce ulei cunoasteti cu specificatia 10W40 vw 502.00?Ma-r interesa marca/model,multumesc anticipat pentru ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

502.00 este o norma pe care o acopera doar uleiuri din gama 5w40 , 5w30 sau 0w40 .   Nu exista ulei 10w40 sa respecte aceasta norma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare...uleiul  5w30   catrol long lifi este ok, ce ziceti? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este ok, poti incerca Motul cred ca asemanator la pret tot 5w30 cu 504/507 care e defapt long life 3, sunt 2 variante Specific si XClean+

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar putea sa-mi zica cineva care este diferenta intre Castrol Magnatec si Edge ? Din cate vad ambele sunt full synthetic. EDGE este preferat daca trag de masina mai mult/mai tare ?

Momentan folosesc Castrol Magnatec 5w-40 si ma intrebam daca are rost sa trec la varianta Edge sau sa continui cu Magnatec sau sa trec pe altceva mai bun, diferenta de pret nu este exagerata.

 

Pot sa zic ca sunt multumit de acest ulei insa nu am facut prea multe experimente ca sa ma pot pronunta care este mai bun si care nu, singura trecere am facut-o de la Mobile 10w40 la Castrol Magnatec 5w-40 si diferentele au fost destul de mari. La consumul de ulei stau foarte bine zic eu, undeva la 250-300ml la 10.000km daca bine am vazut, masina are 165.000km.

 

Multumesc.

 

// Am gasit cum ca Magnatec nu ar fi Full Synthetic dupa standardele nemtilor si doar prin restul europei este trecut asa, iar Edge ar fi Full Syntethic fara vrajeli de marketing si etc. Poate confirma cineva ?

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici Edge si nici Magnatec nu sunt full sintetice si nici macar sintetice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si atunci de ce scrie pe ele Full Syntethic ? Are legatura cu procesul de fabricare ?

Pana la urma ce sa aleg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la valvoline am vazut un full sintetic interesant din noua gama xtreme....este valvoline synpower xtreme xl III C3 care este 5w30 (507.00/504.00)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca in cazul meu 5w-30 ar fi o alegere poatrivita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, a venit momentul sa schimb uleiul , am de ales intre Castrol Edge 5w30 , Mobil 1 Esp Formul 5w30 si Ravenol VMP 5w30 . 2.0 TDI CR 81 Kw cu DPF . Toate uleiurile enumerate de mine respecta norma 507. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mobil 1-ul. iar castrol doar adus de mos craciun personal din germania . :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dragos-Ionut. La noi 80% din serviceuri si utilizatori nu stiu altceva decat mobil1 si castrol.  Inclusiv utilizatorii cu masini scumpe care si-ar permite pentru masinile lor uleiuri cu adevarat premium de genul Redline, Royal Purple, Motul tot Castrol si Mobil  made in EU folosesc.

    Citeste in topicul Rheinol sau Motul si vezi parerile oamenilor care au trecut de la Castrol si Mobil.  

 

  Eu ti-as recomanda Rheinol schimbat la 10 000km  mai ales ca e mai eftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi , eu vroiam sa merg pe Ravenol dar cred ca o sa folosesc Mobil 1 , din pacate nu am timp sa fac comenzi pentru altceva gen Motul sau Rheinol, la mine in oras ni gasesc asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce foloseste PORSCHE ca marca  recomandat   pt motoarele sale  Mobil 1  -ma gandesc ca la o masina superpremium  de peste 70000 EUR... in orice tara UE..    nu recomanda tipuri si marci uleiuri proaste... pt motoare cu  dpf..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dragos-ionut

 

Valvoline SynPower-Xtreme-XL-III-C3-SAE-5W-30 (507.00) singurul ulei la pret decent care este Fully Synthetic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit un ultimele zile de mi-a venit rau despre uleiuri, pana la urma trec de la Castrol Magnatec 5w40(Made in UE) la Liqui Moly Top Tec 4100 5w40 (Germany), maine imi ajunge si dupa ce fac cateva ture revin cu impresii.

Desi parerile sunt impartite am inteles ca este mai bun la acel Magnatesc de la Castrol.

Dupa 10.000km uleiul pe joja este la jumate (ma refer la zona hasurata), deci daca bine stiu consumul este undeva de 500ml, sa ma corecteze cineva daca stie mai exact. Momentan am decis ca nu are rost sa trec pe 5w30.

 

Am facut alegere buna cu Liqui Moly in detrimentul lui Castrol sau ba ? 

Modificat de neohq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ Dragos-ionut

 

Valvoline SynPower-Xtreme-XL-III-C3-SAE-5W-30 (507.00) singurul ulei la pret decent care este Fully Synthetic

 

daca scrie pe eticheta ca si la celelalte e clar.

un bid de 4 litri de valvoline extreme costa 150 lei exact ca si castrol edge sau mobil1.

valvoline nu prea mai face uleiuri sintetice de mult timp, iar formulele le schimba odata la 2 ani la fel ca ceilalti.

de asta unii se intorc si unii merg numai pe castrol sau mobil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline SynPower-Xtreme-XL-III-C3-SAE-5W-30 (507.00)   - pare mai bun decat Castrol sau Mobil1.

Nu inteleg de ce spuneti ca nu este full sintetic, in conditiile in care Castrol sau Mobil1 (5w30 ambele)  sigur nu sunt.

 

PS:

Pe site-urile din Germania, Valvoline SynPower este anuntat ca fiind full sintetic  (stiu ca m-am uitat odata).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am gasit Castrol Proffesional Long Life III 5w30 cu sigla VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MOBIL1  5W30 ESP FORMULA.-- FISA

 

Viscosity Index 164

HTHS   3.58
Pour Point, ºC  -45
Flash Point, ºC 254
 

CAUTI ulei ce pleaca cam de aici

 

flash pointul nu mai mic de 254

Hths nu mai mic de 3.58

Pour pointul nu mai sus de -45

Index de vascozitate nu mai mic de 164

 

Sa vezi chin si JALE IN ZEMURILE cu etichete frumoase si baze slabe ca performanta... cu FP mic sub 250  si PP  intre 35-40  grd   

95% nu dau HTHS acolo e teapa mare si tb ascuns...

Cand le dai mail si intrebi spun respecta normele mai mare sau egal cu 3.5..    Dar cu cat mai mare DACA INTREBI .... liniste... 

 

Nu mai vorbim ca ff putini publica rezultatul testului de uzura pe cama OM646LA care este cel mai concludent  in performanta la impiedicarea uzurii.

Modificat de nec100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nec, pai nu prea gasesti ulei cu fisa asemanatoare (evident, in afara de cele din state)..

Mobil 1 ESP Formula l-am folosit fiind foarte multumit la Audi (2.7 TDI-CR, Euro4), unde se cerea norma 507.00

 

Insa, ce ne facem cu celelalte masini, unde se cere 505.01?! Sunteti siguri ca 50700 acopera 50501?? Ma refer in special la TDI-PD Euro3, se poate merge pe acest Mobil1 ESP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nec100 la ravenol nu se specifica hths nici la vmo nici la vpd iar FP e de 225 respectiv 220. Asta inseamna ca e mai slab ca acel mobil1? Eu m-am uitat la 5w40...regulile in aceasta categorie se schimba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!