Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Publicat (modificat)

Salutare.

După 17 de LM top Tec 4600 ori 4200 astăzi am ales alt brand și anume shell helix ultra ect 0w30 c2/c3, am zis sa incerc și altceva sa nu mor prost.

Precizez că la fiecare schimb de ulei bag engine flush iar în ulei nou adăugăm ceratec ori mos2 respectând  dozajul dat de producător. L-a schimbul actual am umplut decat cu ulei de motor să văd dacă chiar este diferențe cu sau fara.

Șoc, motor mai zgomotos(relanti și în turație)a crescut consumul de 44mpg la 39.7mpg, motorul sa încălzește mai repede, trage un pic mai greu. Maine o sa scot 150ml de ulei din motor și o să adaug 150ml mos2 și o să revin cu păreri.

Nu vreau sa fac reclamă acestor 2 aditivi anti frecarea, doar am descris experiența trăită.

Mulțumesc.

 

Modificat de djt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce "dozaj dat de producator"??? Ca producatorul masinii nu recomanda aditiv in ulei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Add 5 % (50 ml per 1 l of oil) to motor oil Mos2 și La ceratec am impresia că este 6%.

Apropo, producătorul mașinii zice multe ca și popa.

 

Modificat de djt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, djt said:

Salutare.

După 17 de LM top Tec 4600 ori 4200 astăzi am ales alt brand și anume shell helix ultra ect 0w30 c2/c3, am zis sa incerc și altceva sa nu mor prost.

Precizez că la fiecare schimb de ulei bag engine flush iar în ulei nou adăugăm ceratec ori mos2 respectând  dozajul dat de producător. L-a schimbul actual am umplut decat cu ulei de motor să văd dacă chiar este diferențe cu sau fara.

Șoc, motor mai zgomotos(relanti și în turație)a crescut consumul de 44mpg la 39.7mpg, motorul sa încălzește mai repede, trage un pic mai greu. Maine o sa scot 150ml de ulei din motor și o să adaug 150ml mos2 și o să revin cu păreri.

Nu vreau sa fac reclamă acestor 2 aditivi anti frecarea, doar am descris experiența trăită.

Mulțumesc.

 

La unele te cred, dar la faptul ca trage mai greu, ti se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/1/2024 at 12:19 AM, djt said:

 în ulei nou adăugăm ceratec ori mos2 respectând  dozajul dat de producător.

 

Atentie ,pentru cei care au nevoie de ulei LL,ambii aditivi modifica atat vascozitatea la rece si cald dar si cenusa,uleiul merge spre un full saps

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merita vazut si clipul de aici

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Potiuni magice ….daca nu fac nimic fac mai mult rau .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce parere aveți de uleiul original 0w30, fabricat de Shell pentru motorizarile  VW?Este ok?Există ceva mai bun, nu neapărat sa fie mai ieftin ci mai calitativ, ca și compoziție?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este arie dedicata acestui tip de ulei,gasesti acolo informatii necesate,iar cel mai calitativ este acela pe care-l vei" schimba cat mai des".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!