Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Bun...si care ar fi cea mai buna recomandare??

Sa merg tot pe 0W20 original VW sau sa caut altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0w20 original VW e produs de Shell in momentul asta.

Daca vrei 0w20 poti pune si Mobil1, Ravenol, Castrol.

 

Daca schimbi uleiul la putini km, 5w30 e mai ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ''strecurat'' recent doua uleiuri 0w20 ce imi ramasesera de pe la revizii.

Concluzii ochiometrice : la scurgere VW 0w20 se trage ''ca apa'' in schimb ce Motul x-clean 0w20 cu toate ca se vede subtire, curge ca mierea.Pai rolul principal era ungerea,nu?

Am avut un presentiment rau cand am vazut ca Shell si-a bagat coada si la VW, dupa ce stiam ca uleiul BMW e tot al lor si nu am fost incantat deloc de el.

Nu cred ca o sa mai folosesc ulei VW la urmatoarele schimburi cu toate ca pretul il face foarte atractiv.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

58 minutes ago, akon said:

la scurgere

Asta nu arata ca un ulei este bun sau nu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut! A testat cineva noua formula de la fuchs titan c3 xtl 5w30, bidonul negru? Am vazut ca e la 200 lei 5 litri si ma gandeam daca e ok fata de un ravenol vmp usvo 5w30 pentru un audi a4 b8 2.0 tdi 170 cai 2011 dpf on, cu 286k km. Schimbul il fac la 10k, si parcurg cam 1000 km pe luna (700 in afara + autostrada) . 

Sunt multumit de vmp usvo, nu urca mai mult de 105 grade chiar si la viteze mari constate pe autostrada dar la pretul de 330 lei avand in vedere ca-l tin doar 10k in motor, ma gandeam ca poate fuchs e pe aproape sau poate mai bun?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mai ieftin și mai bun decât Rivanol.

Eu sunt fan Fuchs, am prins și noul bidon anul trecut, dar acum am trecut de curiozitate la Yacco și mi se pare chiar mai bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca schimbi uleiul la 10k km cam toate din gama mediu+ sunt bune! Probleme sa isi faca cei care lasa un ulei 25-30k km - acolo nici unul nu mai e bun, deja si-a pierdut proprietatile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt curios cum isi dau unii oameni seama ca dupa ce baga un ulei e mai bun decat altul :D

Cand ai uleiul fresh in motor e clar ca e tipla, merge frumos motorul si doar sa fie apa de ploaie sa dea semne urate.

Ascultati motorul si ziceti "da domne, e ce trebuie!" ? :)) 

Va uitati la temperaturi ulei in anumite conditii EXACTE de mers ca si cu cel vechi, ca sa faceti o comparatie corecta?

Dupa 5000-10000 km parcursi cu acel ulei, trimiteti mostre de ulei nou / uzat catre laboratoare pentru analiza, sa vada cat si-a pierdut din proprietatile benefice, cat de contaminat este, cat de aditivat sau real "full syntetic" este? 

Analizati fisele tehnice si faceti comparatii, stiti ce urmariti pentru motorul, uzura si stilul vostru de mers?

 

Eu am inceput sa bag in masina mea daily uleiul MyProject 5w40 din Kaufland, adica asta: https://www.mitan-daten.de/index.php/de/produkte-de/motorenoele-de/pkw-motorenoele-de/alpine-rsl-5w-40-de .

Evident dupa ureche pare top of the top la pretul de 99 lei 5L, legenda taximetristilor spune ca ei baga numai d'asta si au sute de mii de km cu loganurile lor.

 

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legenda spune ca nici Loganul nu mai e ce-a fost, recte 1.4/1.6 mpi, ca sa tina sute de mii de km cu uleiuri de supermarket.

Nu m-am uitat la o fisa pentru MyProject, poate o fi suficient sa nu crape motorul in 10.000 de km, dar nu cred ca ai pune uleiul asta la o masina de care iti pasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@halamadrid ai linkul mai sus pentru "uleiul de supermarket" are si fise tehnice atasate in josul paginii, sa ne dam cu parerea suntem toti buni :) 

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca e mai bun decat multe de pe piata si asta din cauza ca mai mult ca sigur nu e contrafacut :)

Uleiul Kaufland are origine germana Mitan / Alpine.

image.png.838ed4c858e29315b4beb4f17210519f.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

''Toate uleiurile sunt contrafacute, exceptand ce cumpar eu''. Urmeaza ''schimbul de ulei la maximum 5000km, daca iti iubesti masina''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferente poti sesiza intre uleiuri, dar sunt chestii empirice personale... cum ca motorul poate e mai zgomotos sau nu, poate tine temperatura mai jos, poate consuma mai mult ulei sau nu, poate regenereaza mai des sau nu, eu de exemplu am putut sa-mi "dau cu parerea" ca opinie personala, si overall, la capitolele care ma interesau, am ramas pe Motul Specific 504/507 5W30. Mi se pare cel mai echilibrat pentru masina mea. Si eu oricum schimb uleiul la 10k km, deci banuiesc ca-si "face treaba" :lol: 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, dercos said:

''Toate uleiurile sunt contrafacute, exceptand ce cumpar eu''. Urmeaza ''schimbul de ulei la maximum 5000km, daca iti iubesti masina''.

Asa si e pentru mersul urban. 7-8000km e bine, 5000km pentru un schimb, e si mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 hours ago, bubu182 said:

@halamadrid ai linkul mai sus pentru "uleiul de supermarket" are si fise tehnice atasate in josul paginii, sa ne dam cu parerea suntem toti buni :) 

Eu nu imi dau cu parerea, am zis doar daca voi studia fisa uleiului de supermarket daca ma va interesa vreodata.

Toti suntem subiectivi in alegeri, intr-o proportie destul de mare.

Legat de uleiul respectiv, ti-am zis doar :

 

Quote

[...}dar nu cred ca ai pune uleiul asta la o masina de care iti pasa.

Daca ai incredere ca e bun, de ce nu pui la A7?😀

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, bubu182 said:

Eu sunt curios cum isi dau unii oameni seama ca dupa ce baga un ulei e mai bun decat altul :D

Cand ai uleiul fresh in motor e clar ca e tipla, merge frumos motorul si doar sa fie apa de ploaie sa dea semne urate.

Ascultati motorul si ziceti "da domne, e ce trebuie!" ? :)) 

Va uitati la temperaturi ulei in anumite conditii EXACTE de mers ca si cu cel vechi, ca sa faceti o comparatie corecta?

Dupa 5000-10000 km parcursi cu acel ulei, trimiteti mostre de ulei nou / uzat catre laboratoare pentru analiza, sa vada cat si-a pierdut din proprietatile benefice, cat de contaminat este, cat de aditivat sau real "full syntetic" este? 

Analizati fisele tehnice si faceti comparatii, stiti ce urmariti pentru motorul, uzura si stilul vostru de mers?

 

Eu am inceput sa bag in masina mea daily uleiul MyProject 5w40 din Kaufland, adica asta: https://www.mitan-daten.de/index.php/de/produkte-de/motorenoele-de/pkw-motorenoele-de/alpine-rsl-5w-40-de .

Evident dupa ureche pare top of the top la pretul de 99 lei 5L, legenda taximetristilor spune ca ei baga numai d'asta si au sute de mii de km cu loganurile lor.

 

Au facut nemtii analize la uleiul asta, acum niste ani.. e ieftin si bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa nemti,  si  Castrol Magnatec  e ieftin si bun.

 

Oricum, la ce preturi taxeaza reprezentanta, puteam pune si RedLine 0w20 sau Motul 300V 0w20, cumparat de mine, doar ca nu au norma VW 508/509 si piscam garantia.

 

Cat timp nu fac naveta pe Stelvio, raman la Mobil1  0w20 care e decent.

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu m-am luat dupa ei si nu am stricat nimic la nici o masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@R Z F asa, si?

Il folosesti la vreuna dintre masinile tale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are aprobare pentru norma 504/507 inseamna ca se poate folosi in grupul VAG, pentru masinile care solicita aceasta norma, fara probleme :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/22/2023 at 8:45 AM, halamadrid said:

 

 

Daca ai incredere ca e bun, de ce nu pui la A7?😀

 

Asta era cea mai predictibila urmatoare intrebare... :)) 

Pentru ca masina daily este un 1.6 aspirat benzina de ~100cp iar a7 are 3.0 biturbo diesel de ~400cp - deci este complet diferit modul in care ele sunt exploatate si cum functioneaza, pe langa asta, uleiul mentionat de mine (5w40) nu indeplineste norma VW 504 507. In a7 bag ravenol vmp usvo + aditiv archoil 9100.

 

Modificat de bubu182
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SI raspunsul era predictibil.

DIn fericire pentru tine, se gaseste uleiul nemtesc in toate variantele de vascozitate. Doar ca nu il mai cumperi de la supermarket.  :)

Intrebarea ramane: ai pune la A7 ulei Alpine? :)

 

https://www.mitan-daten.de/index.php/de/produkte-de/motorenoele-de/pkw-motorenoele-de/alpine-spezial-r-5w-30-de

https://www.mitan-daten.de/index.php/de/produkte-de/motorenoele-de/pkw-motorenoele-de/alpine-longlife-iii-5w-30-de

https://www.mitan-daten.de/index.php/de/produkte-de/motorenoele-de/pkw-motorenoele-de/alpine-longlife-iii-0w-30-de

Gasesti si pe emag.

 

Quote

Pentru ca masina daily este un 1.6 aspirat benzina de ~100cp

Banuiam ca e ceva de genul, de aceea faci experimente pe ea cu uleiul,  imi inchipui ca  nu e vorba de bani de vreme ce, daca renunti la un retrofit pentru A7, ai  buget ulei fo' cin'spe-doua'jde ani  pentru 1.6.

 

 

eftin.jpg

Modificat de halamadrid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!