Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Incearca odata chestia asta si spune-ne cum a decurs. Au mai fost cativa colegi care au facut asta si din 4 locuri doar intr-un singur loc voiau sa accepte produsele aduse de proprietar. Si e oarecum normal, deoarece probabil sunt oameni care vin cu ulei care nu respecta norma, sau daca apar defectiuni ulterioare sa nu fie din alte motive.

La noi se foloseste Castrol sau Mobil in reprezentanta. Pretul per litru daca bine retin era 80-120ron/litru.  Daca masina nu mai e in garantie poti pune orice, oriunde. Poti sa suni la Avia, Brady,  PBN sau altii sa intrebi. Afara in reprezentanta VAG se mai foloseste Shell.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@valyemil81 poti sa duci tu orice piesa vrei sau consumabil ,iti trece tot in cartea service no problem dar cu mentiunea ''piese aduse de client'' iar daca ai o problema de garantie pe viitor si poate iti crapa motorul de ex cu toate ca este defect de fabricatie poate iti spune "pai din cauza pieselor tale o crapat te descurci cu furnizorul tau de piese ca noi ne spalam pe maini" ia spune ce faci atunci ? Daca pretul este o problema pt tine atunci evita total reprezentanta si iti asumi tu tot ce deriva din asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman @GTD Promit ca o sa ma duc cu uleiul meu cu norma corecta 504/507 chiar daca o sa-l schimb la 10k. Iar la filtrele OEM sunt mai ieftine in piata decat la reprezentata.

A nu ma intelege gresit cineva ca sunt un gica contra. Mai ramane sa ma hotarasc daca uleiul o sa fie Ravenol sau LiquiMolly. Mai am timp pana la revizie sa ma hotarasc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat un Golf 7 1.4 tsi  cod motor CMBA din Germania si vreau sa ii fac schimbul de ulei.

Masina are 124K , ei au folosit 5w30 cu service variabil la 30k.

Ce cantitate de ulei am nevoie si ce ulei recomandati pt meleagurile noastre? fac cam 10K pe an si vreau sa il schimb la 10k.

Modificat de Ccrys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3.8 litri, ulei mobil 1 esp 5w30, Valvoline 5w30, ravenol 5w30 să aibă norma 507.00 .

Filtre mahle nu mann.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am eu in motor de vreo 2k. Inca nu mi-a consumat deloc si cu mai multe concluzii pot veni peste alte cateva luni. Sa speram ca e ceva serios! Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/27/2018 at 9:33 AM, deenman said:

 

Filtre mahle nu mann.

eu prefer clar mann la filtru de aer si cel de polen. la cel de ulei ma mai gandesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
emanoeladrian

Salutare dragi colegi,

Trebuie sa fac un schimb de ulei in Germania si nu stiu pe care sa-l cumpar.

Liqui Moly este singurul de la raft Made in Germany si cel mai ieftin.

Castrol Edge Titanium FST  este Made in EU si impreuna cu Moly respecta standardul VW 504.00/507.00

Castrol Magnatec nu respecta standardul VW si este made in EU (mai mult ca sigur Belgia).

Toate uleiurile sunt disponibile la Bauhouse (sper ca am scris corect).

Masina mea este un Passat din 2010 cu motor CR cod CBAB.

Multumesc pentru parerile voastre anticipat.

3 uleiuri.jpg

3 cu 1.jpg

3 cu 2.jpg

3 cu 3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liqui Moly cu norma specifica pt motorul tau

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emanoeladrian

Bun,

 

Mai am o varianta atasata, specificatii VW 504.00/507.00 dar nu stiu unde este facut ? Se comanda din Germania deci ulei OK. Acelasi pret cu Liqui Moly. (www.ato24.de)

Motul.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este facut in Italia, e foarte bun. cauta Motul Specific 507.00, ala e facut in Franta ,daca te pasioneaza unde e fabricat.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

emanoeladrian

Am ales Motul ! L-am comandat deja . Revin cu pareri dupa schimbul de ulei. 

Sa auzim de bine si drumuri bune .

Adrian

Modificat de lupo_bv
Eliminat off topic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Ce ulei merge pe un 2.0 Tsi, cod cczb de pe un passat b7 2012? Vechiul proprietar mi-a spus ca a bagat 5w50 valvoline.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul recomandat de producator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adică respectat codul pt ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut stiu lucru asta, dar nu stiu sigur ce norma sa aiba uleiul. Dupa cat am citit 504 ar merge pt benzina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ! va rog o recomandare pentru un amic , revizie la un golf 6 de 140cp, 2009 cod motor CBAB, ce tip de ulei recomandati (norma ?)si ce marca de filtre.

Eu am un passat cc face lift 2012 cod motor  CFGB  ce ulei recomadati eu as vrea sa pun Valvoline sau sa merg pe original  special plus VW, iar la filtru de motorina vreau purflux, este ok ?

Multumesc

Modificat de floryn_80
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa  Valvoline, pune pe original, filtrele mai bune sunt Mahle, e posibil in cutia de Purflux sa gasesti Mahle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice producător de ulei are o rubrică ,,oil finder". Acolo îți spune ce ulei să folosești pentru mașina ta. Te duci la uleiul respectiv și vezi ce aprobări are și așa afli norma necesară mașinii tale.

Alegerea unui producător sau altul ține de gusturi, buget, disponibilitate. Foarte important este să alegi un producător cu o rețea de distribuție bine pusă la punct care să înlăture posibilitatea de a cumpăra un ulei falsificat. Ar trebui evitați producătorii care nu își produc uleiul în fabricile proprii apelând la diverși alți producători (făcut de firma X pentru celebra firmă Y), uleiurile rebranduite (marii distribuitori de piese auto își fac mărci proprii de ulei de motor dar nu le produc ei) . Dacă uleiul a fost produs într-o fabrică a producătorului, indiferent cum îl chemă și cumpărat dintr-o rețea de încredere, nu ar trebui să fie surprize. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/16/2018 at 9:32 PM, calin.g said:

Lasa  Valvoline, pune pe original, filtrele mai bune sunt Mahle, e posibil in cutia de Purflux sa gasesti Mahle.

niciodata nu o sa gasesti Mahle in cutie de Purflux... Sogefi si Mahle nu coopereaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La uleiul valvoline 5w50 zice ca e compatibil A3/B4 deci e ok pentru norma 504 sau 502? Multumesc

Modificat de ovidiu94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

George Dimoiu

C3 respectă normele dar mai bine pui ulei omologat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok atunci cum se coreleaza ACEA cu norma scrisa in carte de producator?

categoria A - motoare pe benzina

ACEA A/B- motoare pe benzina si motoare diesel usoare

ACEA A3- cea mai buna calitate in raport cu temperatura si oxidarea

ACEA A3/B4- uleiuri de calitate superioara foarte stabile folosite la motoare pe benzina foarte performante si diesel cu injectie directa de productie recenta.

Am gasit astea pe net.

la uleiuri nu prea gasesti norma pe site sau bidon numai indicele de performanta ACEA.

Modificat de ovidiu94
incomplet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!