Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Cam devreme cu laudele, orice ulei nou schimbat tempereaza zgomotele, vorbim dupa 5-6000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

235 mii pe castrol...de 10 mii valvoline..masina zboara nu se aude nimic zici ca este benzina!

Modificat de MariusPD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sa mai tempereze, Castrolul de când îl puneam și până îl schimbam zgomotul era la fel de la început... Până acum nu am avut așa motor silențios, doar am schimbat a 4-a oara uleiul și cunosc zgomotul motorului. Acum trage sesizabil mai lin, deci diferența este mare intre ele.

Modificat de rkn_alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@PauLLB Desfă eticheta și vei vedea că scrie și în Română. Rusia este o piață foarte importantă pentru Rowe, poți găsi multe păreri despre el pe oil-club.ru . Un prieten mi-a adus un bidon de Addinol cumpărat din Germania și scrie și în Română și Rusă. Nu cred că își permit să personalizeze etichetele pentru fiecare piață în parte.

Cât privește firmele mici nu cred că își permit să dea rateuri pentru că pierd imediat clienții și șansele să iasă de pe piață sunt foarte mari. Un gigant chiar dacă dă rateuri, are buget pentru reclame, are rețea de distribuție pusă la punct, își revine, dar un producător mic dispare. Din acest motiv cred că ar trebui să dați mai multe șanse celor mici, este puțin probabil să vă dezamăgească.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , tocmai ce mi-am schimbat masina cu o Octavia 1.6TDI 110cp , 2014 si as vrea sa-i fac schimbul de ulei....

Pe ce ulei imi recomandati sa merg pe Valvoline 5W30 extreme XL sau Ravenol VMP 5W30 ? am vazut aici ca sunt clasificate ca fiind printre cele mai bune ....

Sau altceva daca imi puteti recomanda ...?!

Multumesc de ajutor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blaguta B Oricare din ele. Dacă ai timp mai mult sau vrei să aprofundezi recomand oil-club.de

Modificat de Trofin Liviu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal, am vazut ca se merge si pe 0W-30 , din ce am citit e recomandat pentru vreme rece , motorul se aude mai putin....

a bagat cineva , daca se poate ceva pareri ,se simte intr-un fel mai ok motorul?

Sunt in dubii nu stiu ce sa aleg intre Ravenol VMP SAE 5w-30 https://www.emag.ro/ulei-motor-ravenol-vmp-5w30-5l-ravvmp5w305l/pd/DJL45YBBM/?X-Search-Id=4ac20d9efe2f655083e7&X-Product-Id=16995316&X-Search-Page=1&X-Search-Position=1&X-Search-Action=view (am cautat Ravenol VSW SAE 0W-30 ,dar nu am gasit ) sau Ulei motor OE VAG VW, Audi, Seat, Skoda, LongLife III (https://www.emag.ro/ulei-motor-oe-vag-vw-audi-seat-skoda-longlife-iii-vw-504-00-vw-507-00-5w30-5l-g052195m4-5l/pd/DNK9B2BBM/)

Toate au normele ok 50400 si 50700

Ce ma indrumati sa aleg ?cel de la 'VAG vw oil' se pare e facut de castrol daca nu ma insel ...!! Ravenol este nemtesc si chiar mai ieftin putin deca cel de 'VW -VAG' ..!!!

Mulumesc !

5a562a3ddda4e_normeulei.thumb.jpg.86bca9fa0d27eeddb13e3bc4501e5c05.jpg

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am inteles , furnizorul a scos din productie produsul Vapsoil ...asa mi-au zis toti furnizori de piese , cand intrau sa verifice la producator ...ca nu se mai produce ....!!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegi benzinari ! La multi ani tuturor ! Se apropie vremea schimbului de ulei , eu il fac in jurul a 10.000 km deoarece masinuta mea e cam batrana si sufera putin si de ,, inima ,, ! Asadar ce sfat imi dati pentru un ulei bun pentru ea la urmatorul schimb ? Pana acum am folosit Mobil Super 3000 - 5W40 ! Motorul este un AXP 1.4 16V cu 210.000 km la bord . Observ ca de la o vreme incepe sa imi consume ulei , intre aceste doua schimburi am bagat suplimentar in jur de 4 bidonase de 1 litru la cei aproape 10.000 km facuti ce pare cam mult comparativ cu anii din urma cand bagam max. un bidon de 1 litru la tot atatia km parcursi !  Sanatate , viata lunga ......drumuri line , bani in punga !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Blaguta B VMP de la Ravenol are niște valori foarte bune la rece, este un ulei excelent cu destui fani. Era suficient să citești mai multe pagini în urmă, găsești pe net analize pentru el care sunt excelente.

@Ioan Mobil 3000 are mai multe variante pentru mai multe aprobări, posibil să fie vreuna incompatibilă. Am un prieten cu un motor ca al tău și de câteva schimburi s-a mutat pe Total Quartz 5w40 și spune că este super ok. Ia și tu producătorii care îți sunt accesibili, intră pe oil finder-urile de pe site-urile lor, vezi ce recomandă pentru mașina ta, vezi fișele tehnice apoi și caută un ulei care are vâscozitatea la cald mai ridicată. Poate reușești să găsești un ulei care să se consume mai puțin. Este greu să faci recomandări mai ales în situații ca a ta, nu ai nici o garanție că va avea efectul scontat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt o persoana total atehnica atunci cand e vorba de site-uri si chestii din astea de-ale calculatoarelor , de aia intrebam aici despre uleiuri . Din ;;80 pana acum am mers tot timpul pe mana mecanicului de service care imi facea schimbul . Mai precis , ce zicea el ca e bun aia puneam , mergeam pe incredere , insa acum mecanicii adevarati s-au cam imputinat deci consider bine pentru mine sa mai consult si alte pareri a altor oameni posesori de mk4 cu motor ca al meu . Din experientele lor consider ca pot invata multe ! Multumiri pentru sfaturi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa 5 mii km cu valvoline nu am deloc pierdere la ulei si arata in acest fel... ma declar multumit pana acum...

20180117_120033.jpg

20180117_120146.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1.9bls +dpf, stau si ma gandesc intebs ce sa ii torn Nu stiu daca sa raman la Castrol cu care merge de cand a facut-o mama-sa, ori sa il schimb.

Are +190000km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina are 180.000km.. si de la ultimul schimb cu valvoline au trecut 5000 km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

29 minute în urmă, flavyus1987 a scris:

Eu am 1.9bls +dpf, stau si ma gandesc intebs ce sa ii torn Nu stiu daca sa raman la Castrol cu care merge de cand a facut-o mama-sa, ori sa il schimb.

Are +190000km.

1.9 BLS + DPF si eu. Ce Castrol ai in ea? Eu momentan am Liqui Moly LL III dar n-am de gand sa tin uleiul mai mult de 10.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5w30 507.00 LL.

Are exact 10.300km si se prezinta foarte bine.il tin maxim pe joja.

Motor cald, astept 10min dupa care pun pana la maxim.

Cred ca a halit 0.7L cel mult.nu ma sfiesc sa o spun.

In 2-3 zile face anul si xere schimb.urla pe bord de o luna.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E long life poti sa-l mai duci pana in primavara, tine pana la 2 ani sau 15k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 17.01.2018 at 14:25, arisch a scris:

1.9 BLS + DPF si eu. Ce Castrol ai in ea? Eu momentan am Liqui Moly LL III dar n-am de gand sa tin uleiul mai mult de 10.000.

Eu am un motor similar şi de trei schimburi folosesc RAVENOL WMP 5W-30.De fiecare dată l-am schimbat la 15 000.Motorul se comportă excellent.RECOMAND!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat și eu azi uleiul după 6000km cu Valvoline și era ca și cel al lui Marius PD din poze. Wow, chiar nu-mi venea să cred...Castrolul era negru ca smoala după 1000 de km. Și asta în condițiile în care nu am curățat baia de ulei după al 3-lea schimb când am pus Valvoline. Calitatea își spune cuvântul, motor silențios. Sper sa nu strice reteta pe viitor cum se întâmplă de obicei cu toate produsele. In concluzie și eu sunt fffff mulțumit de acest ulei. Îmi pare rau că nu am pus de la primul schimb Valvoline.

Exact așa arata și uleiul cand am luat-o de noua, cand am făcut prima revizie la 5000km eram și eu mirat cum de arata așa decolorat la un motor diesel... Țin să cred că uleiul original este Valvoline pt că arată la fel.

Modificat de rkn_alex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca amandoi va referiti la Valvoline 5w30 507.00. Dar care? Varianta Xtreme ?

Modificat de Radlog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca uleiul e galben dupa 5000km e imbucurator, la prima vedere. Totusi, uleiurile pentru motoare diesel, din ce stiu, contin aditivi ce "spala" interiorul motorului de reziduurile ce apar in mod inerent in acestea, in comparatie cu motoarele pe benzina.

Acum intrebarea e, nu cumva faptul ca uleiul e curat inseamna ca nu-si face treaba? Mai clar, toate reziduurile raman in motor, cand acestea ar trebui sa fie preluate de ulei in baie, innegrind astfel uleiul.

Modificat de yeeeeman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   1 membru

    • vionica79
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!