Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Salutare! Pentru o Jetta 1.4 tsi cod motor czda ce mai recomandati? Mentionez ca uleiul il schimb anual sau la maxim 15.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sniker nu mai lua uleiul ala contrafacut, mergi pe mannol.E mult mai sanatos ptr motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred că era ironic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul "contrafacut" este livrat de Autonet, Materom, Unix, Augsburg; distribuitori care inca n-au fost dovediti ca ar vinde fake-uri.

 

Este ceva ce a scapat atentiei noastre?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan golf variant 7.5
On 14.02.2021 at 14:34, dercos a scris:

Pune doar 0w20 cu norma 508. Poti pune Mobil1, de exemplu.

daca se completeaza cu 0w30 507 00 ce se poate intampla se strica motorul?

intreb pt ca la vw mi au spus ca in motor ar fi 0w20 si m am grabit inainte sa aflu ce ar fi si am luat vw 0w30

1,0 tsi 2018 fara GPF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ulei pentru GPF. Stiu ca la cele care au 508 poti completa cu 504 sau 508.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in masina ai 0w20 cu norma 508 incerca sa completezi tot cu aia.

Masina ta fara gpf merge cu 504/507, si 0w30 sau 5w30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan golf variant 7.5
12 minute în urmă, acidone77 a scris:

Daca in masina ai 0w20 cu norma 508 incerca sa completezi tot cu aia.

Masina ta fara gpf merge cu 504/507, si 0w30 sau 5w30.

masina e fab 27,10,2017 model 2018 nici nu stiu unde afli daca are GASOLINE PARTICLE FILTER cel putin din ce am citit pe net GPF sa pus la vw din 2018 si nu sa specificat nimic de GPF pe cartea masinii sau talon deci nu are...si asa este la cele fara gpf se pune 0w30 504/507 dar la vw mi au spus ca in olanda de unde a venit masina la vw iau pus 0w20 508/509----acuma vad ca dupa 5000 km tre sa completez cu vre o 200 ml  si eu am rezerva 0w30 si ma gandesc ca poate e chiar ceva benefic sa completez cu 0w30 deoarece vine vara si vascozitatea mai buna de 30 o sa ajute sa nu fie ca apa cu verile astea din sud mai ales la 40 c

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, dan golf variant 7.5 said:

daca se completeaza cu 0w30 507 00 ce se poate intampla se strica motorul?

intreb pt ca la vw mi au spus ca in motor ar fi 0w20 si m am grabit inainte sa aflu ce ar fi si am luat vw 0w30

1,0 tsi 2018 fara GPF

nu se intampla nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuza-mi postul anterior, am inteles ca masina are DPF, de aceea am recomandat gresit ulei pentru GPF. Poti gasi informatiile si in manualul masinii, pentru linistea ta. Eu am 508, dar pot completa cu 504.

Modificat de dercos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dan golf variant 7.5
13 minute în urmă, dercos a scris:

Scuza-mi postul anterior, am inteles ca masina are DPF, de aceea am recomandat gresit ulei pentru GPF. Poti gasi informatiile si in manualul masinii, pentru linistea ta. Eu am 508, dar pot completa cu 504.

nu e problema rezultatul acestor postari este ca se poate completa la 508 00 cu 504 00 la 0w20 cu 0w30 acest lucru nefacand alceva decat sa creasca un pic vascozitatea la temperaturi mari ceea ce e indicat vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, trebuie sa fac schimbul de ulei si filtre la o Skoda Kodiaq 1,4 TSI, 150 CP, cod CZEA, pana acum le-am facut la reprezentanta cu piesele si uleiul lor.

Acum vreau sa fac schimbul la un service autorizat, vreau sa imi cumpar eu piesele si as merge pe filtre Mahle sau Mann, dar la ulei nu sunt hotarat. La reprezentanta mi s-a pus de la butoi Castrol EDGE 5W30 LL 3 cu norma 504.00/507.00. Acum oscilez intre Ulei motor Liqui Moly Top Tec 4200 5W-30, cu norma ACEA  C3-04 VW  504 00/507 00 si Ulei motor Long Life III FE original Volkswagen Group, VW Audi Seat Skoda, 0W30 cu aceeasi norma 504.00 / 507.00.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

As merge tot pe 5w30 daca esti multumit (nu ai "zgomote" la motor, etc). LM este foarte ok.

La treaba cu "piesele mele" o sa cam strambe din nas service-urile. Plus ca nu iti ofera nici o garantie pe lucrare. Mai repede cauta un service autorizat care iti da variante de preturi/piese si alegi tu ce iti convine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 2 ore, Xman_ghio a scris:

Salut!

As merge tot pe 5w30 daca esti multumit (nu ai "zgomote" la motor, etc). LM este foarte ok.

La treaba cu "piesele mele" o sa cam strambe din nas service-urile. Plus ca nu iti ofera nici o garantie pe lucrare. Mai repede cauta un service autorizat care iti da variante de preturi/piese si alegi tu ce iti convine.

 

Nu am zgomot la motor, am fost multumit de ce au pus la reprezentanta chiar daca a fost la vrac.

Nu am nevoie de garantie, filtrul de aer si polen mi le schimb singur, doar uleiul si filtrul de ulei il schimb la service, unde platesc manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci mergi tot pe 5w30 (eu de exemplu vreau sa merg pe Ravenol USVO VMP 5w30). 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

42 minute în urmă, Xman_ghio a scris:

Atunci mergi tot pe 5w30 (eu de exemplu vreau sa merg pe Ravenol USVO VMP 5w30). 

Liqui Moly 5W30 sau VW Original 0W30.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre cele 2 variante, clar as alege LM..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum o oră, CristiALF a scris:

Dintre cele 2 variante, clar as alege LM..

 

Ms frumos, voturile merg catre LM. 😉

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Yacco / Fuchs. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valvoline produs in Olanda...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca fapt divers: daca e produs in Olanda crezi ca are o "reteta imbunatatita"? Oriunde se produce "modelul" ala de ulei el respecta norma si reteta... Asta e la fel cum cred unii ca uleiul la bidon este mai bun decat ala la butoi. Why??? 🙂

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!
Daca schimb "modelul" de ulei (de la Castrol LL 5w30 la Ravenol USVO 5w30) trebuie facut un engine flush sau nu?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!