Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 13 ore, V.M. a scris:

@Vlad-MihaiSalut, Ravenol VMP USVO 5W-30 norma 504/507 folosesc eu. Il schimb la 15.000 km si nu este nevoie sa completez intre schimburi. Iti recomand cel putin ca filtrul de ulei sa il iei de la Purflux ( are suprafata filtranta aproape dubla fata de celelalte). Pe asta il folosesc eu Purflux L418 la 1.6 TDI.

5.jpg

Îți dau like doar pentru filtru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/31/2022 at 3:48 PM, Vlad-Mihai said:

Salutare,

 

As vrea sa chimb uleiul la un motor CFFB 2.0 TDI 140 CP pentru un tiguan 2012 cu DSG 4 MOTION. As vrea sa merg pe Ravenol care conform site-ului imi recomanda urmatoarele din imaginea atasata.

 

Voi ce ulei recomandati? ce ati mai avut la motoarele astea CFFB?

 

Multumesc,

Vlad

img1.png

Mergi cu incredere catre aceasta varianta. Cel mai bun ulei pentru CFFB. E foarte pretentios la calitatea uleiului.

Modificat de rabbit85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cel mai bun, folosesc ulei Ravenol VMP 5w30 in motorul meu 2,0tdi 140cp cbab. Am passat b6. 

Mi-a zis Trofin Liviu pe facebook de acel ulei,omul posteaza pe grupuri si pe alte forumuri cu userul TLGTLC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El nu folosește acel ulei din câte știu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 02.11.2022 at 8:02, V.M. a scris:

@Vlad-MihaiSalut, Ravenol VMP USVO 5W-30 norma 504/507 folosesc eu. Il schimb la 15.000 km si nu este nevoie sa completez intre schimburi. Iti recomand cel putin ca filtrul de ulei sa il iei de la Purflux ( are suprafata filtranta aproape dubla fata de celelalte). Pe asta il folosesc eu Purflux L418 la 1.6 TDI.

5.jpg

 

Suprafața mai mare de filtrare nu îl face mai bun, are cel mai mic debit la teste...

 

Screenshot_20221112-105925.thumb.jpg.21add27fa7d2189f658aa7107b8cae39.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pentru un Passat B6 ,1.9 TDI PD fara filtru DPF am cumpărat un ulei Ravenol dar dupa am vazut ca are ca are specificația  VW 502/505 si nu 505.1

Este bun acest ulei per motorul meu?

Multumesc 

A9F0E7E9-59E0-4B78-B33B-9CBC612B4138.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, e de benzinar.

Sau diesel dar cu pompă rotativă (nu PD).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, voi de unde cumparati ulei original? Aici ma refer la uleiuri gen mobil 1, fuchs , valvoline, oe audi/vw? Magazine, site-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, Axus17 a scris:

Salutare, voi de unde cumparati ulei original? Aici ma refer la uleiuri gen mobil 1, fuchs , valvoline, oe audi/vw? Magazine, site-uri?

de la importatori sau de la firme mari de piese auto sau magazine online

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Intrucat in sectiunea Audi nu e activitate, imi permit sa va cer aici un sfat.

Am cumparat un Audi Q5 quattro din 2019, motorizare 2.0 TDI cu DPF si as vrea sa-i fac schimbul de ulei. Ce norma trebuie sa respecte 507.00 sau 509.00?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt un vw sharan, motor 1.9 tdi,cod ASZ, ce ulei trebuie sa cumpar?norma si vascozitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.11.2022 at 20:15, arisch a scris:

Va salut! Intrucat in sectiunea Audi nu e activitate, imi permit sa va cer aici un sfat.

Am cumparat un Audi Q5 quattro din 2019, motorizare 2.0 TDI cu DPF si as vrea sa-i fac schimbul de ulei. Ce norma trebuie sa respecte 507.00 sau 509.00?

Multumesc.

Caută pe site-urile producătorilor de ulei, după codul motor. Eu tind să cred că de 507.00 ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 20.11.2022 at 21:15, arisch a scris:

Va salut! Intrucat in sectiunea Audi nu e activitate, imi permit sa va cer aici un sfat.

Am cumparat un Audi Q5 quattro din 2019, motorizare 2.0 TDI cu DPF si as vrea sa-i fac schimbul de ulei. Ce norma trebuie sa respecte 507.00 sau 509.00?

Multumesc.

vw 507 0w30 shell helix ultra av-l

în urmă cu 5 ore, dark_ang3l a scris:

pt un vw sharan, motor 1.9 tdi,cod ASZ, ce ulei trebuie sa cumpar?norma si vascozitate

orice 5w40 vw 505.01, recomand Fuchs Titan GT1 XTL 5w40 cel mai bun ptr motorul pd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da 507. Nu as pune 509 decat la masinile 2021-2022. A venit din fabrica cu 507.

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare.

La un MKIV 1.4 BCA ce mai recomandați? Am folosit tot Castrol 5W30 LongLife, dar parca aș trece la 5W40, care nu are LL.

 

Și încă ceva... Unde mai găsim normele actuale pentru motoarele vechi de la VW? Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,la golf 6 1,6bse ce ulei recomandati?

Am mers cu Liqui Moly 10w40 MoS2 pus de mecanic si vreau sa il schimb,sa trec pe un 5w40

340.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot ai pus 10w40... lasa-l asa in continuare. mecanicii asa fac la BSE ca sa consume mai putin ulei... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari.

Pentru un Passat 1.4 TSI 125 CP, 2018, 60k km ce ulei ar trebui folosit???

La ultimul schimb am folosit ceva VW 0w20.

 

Multumsc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WVWZZZ3CZJE199976

 

Am? 😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!