Jump to content

Ce Ulei de Motor Recomandati?


B77PZY
 Share

Postare recomandată

Salut, daca treci de la Castrol la Ravenol nu faci o alegere proasta, eu am trecut prin Mobil 1, Ravenol , Castrol Professional iar acum sunt pe Valvoline. Mai important decat producatorul este intervalul de schimb.

Modificat de Dragos-Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

8 hours ago, marius976 said:

Am citit un sfert de topic și mai mult am amețit. 

Pana acum eram hotărât sa schimb castrol 5w30, norma 504.00. 507.00, cu ravenol, dar mai mult am amețit  decât lamurit. 

Mda..... 

Asa cum zice si colegul @Dragos-Ionut cel mai important ete intervalul de schimb (OCI). Daca acesta este mic, atunci poti pune ce ulei vrei tu. 

Altfel, nu vei face nici o greseala sa treci pe Ravenol sau Mobil 1. Eu la urmatorul schimb voi trece la Ravenol VMP sau Mobil 1 ESP. Inca incerc sa ma hotarasc, dar balanta inclina spre Ravenol, contine mai mult procent de PAO.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna dimineata!

De la asa zisul "contrafacut" Castrol 5w30 am trecut la mult "laudatul" Ravenol 5W30 VMP USVO. Dezamagire totala: cu Castrol nu imi consuma deloc iar la Ravenol sunt la al doilea schimb si la aprox. 7.000 km am completat 1 L (toate schimburile efectuate la 10.000 km).

Acum incerc sa ma reorientez si se pare ca VW a reusit ceva cu VW Longlife III FE 0W30 care ca va inlocui VW LL III 5W30 incepand din 2020. 

Deci o sa merg pe viitor cu VW LL III FE 0W30.

 

Sanatate si noroc!

 

Modificat de Adal
completare informatii
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, si de 3 ori pretul unui schimb. Crezi ca rezolvi problema consumului prin schimbarea tipului de ulei, eu cred ca nu, ai undeva ceva uzura, turbo.....

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai dreptate, și eu am consumat 800ml la 9k km cu ravenol. Cu Castrol, original și total nu am pus un gram de ulei între schimburi. Uleiul 0w30 original vw este până în 190lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 ani am pus doar castrol (ce se recomanda)   acum un an am pus ravenol, nici castrol nici ravenol nu a trebuit completat...

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și pana la urma, care este treaba cu acest vw 0w30, norma 504.00... 507.00? 

Vad ca este chiar mai ieftin decât alte uleiuri din același cod. 

Modificat de marius976
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, nu știu nici cum este și cu rezistenta la căldură a uleiului. 

La mine, am observat și o mica, mare, problema. 

Pe la epurator îmi cam bagă ulei în admisie. Cauza, naiba o știe, ca-ci epuratorul e un simplu furtun gol. 

Care ar fi cel mai rezistent la evaporare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am decis sa incerc Eneos 5w30 cu norma 504/507. E grozav si zic asta fara sa exagerez. Porire usoara, zgomot la rece diminuat semificativ. Am 5000 deja si e un piic superior Valvoline pe care il foloseam pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 25.07.2020 at 1:04, Adal a scris:

Buna dimineata!

De la asa zisul "contrafacut" Castrol 5w30 am trecut la mult "laudatul" Ravenol 5W30 VMP USVO. Dezamagire totala: cu Castrol nu imi consuma deloc iar la Ravenol sunt la al doilea schimb si la aprox. 7.000 km am completat 1 L (toate schimburile efectuate la 10.000 km).

Acum incerc sa ma reorientez si se pare ca VW a reusit ceva cu VW Longlife III FE 0W30 care ca va inlocui VW LL III 5W30 incepand din 2020. 

Deci o sa merg pe viitor cu VW LL III FE 0W30.

 

Sanatate si noroc!

 

Folosesc Ravenol 5W30 VMP pe un motor 2.0 tdi 190 cp cod DETA, după 6800 km parcurși, nivelul este neschimbat. Motorul este mai silențios de când am trecut pe Ravenol de la ce puneau în reprezentanță, mulți zic că este benzinar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact acestea sunt si observatiile mele la motorizarea din semnatura. Inainte foloseam Castrol LL 3 - 5W-30, si chiar daca nu m-am plans nici cu asta, avea un consum moderat de ulei cu aceasta. Cu Ravenol 5W-30 VMP USVO dupa 8000 km nu am consum observabil dupa nivelul de pe joja. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt un Passat B8 2.0tdi 150cp ce ulei este recomandat: Motul specific 504-507 sau Motul x-clean+ 5w30? Ambele au Aceea C3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai nevoie de norma 508-509? 0w30? Intreb doar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@AkaManahnu are nevoie, masina fiind din 2015. La aceasta motorizare e recomandat orice cu norma 507 00, adica majoritatea uleiurilor 5W-30 care au aceasta norma scrisa pe bidon. Acum cine la ce marca isi depune votul e alta poveste. Asta e ca fotbalul si politica, fiecare crede ca se pricepe la acestea si au convingerile lor bine cimentate. 508/509 00 este necesar doar la motorizarile fabricate din 2019 cu norma Euro 6d. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am masina din 2018 si folosesc ulei 0w20. Nu sunt expert, dar am citit in cartea masinii.

Modificat de razvancc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razvancc discutia de mai sus se referea la motoare diesel, 507 fiind norma pt diesel. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,
Am o nelamurire legata de uleiul de motor. 
Am un audi a3 8v 2013 2.0 tdi (181.700 km) si anul trecut la revizie am pus ulei de motor VW 5w30 long life 3. Acum vad ca acesta nu mai disponibil pe piata si este inlocuit de asa numitul FE 0W30 long life 3 tot de la VW care se zice ca il inlocuieste.
Stie cineva va rog daca as putea pune acest tip de ulei la motorul meu?

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VolkswagenManagement

@ionutb94 mai e disponibil vw 5w30 longlife3 ,cum sa fie inlocuit cu 0w30?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, VolkswagenManagement said:

@ionutb94 mai e disponibil vw 5w30 longlife3 ,cum sa fie inlocuit cu 0w30?

Eu nu am mai gasit. Pe toate site-urile scrie ca este inlocuit de noua formula FE 0w30

D381EE08-8C2C-465E-B7A6-E8A4E6573892.jpeg

E4469E7A-67CA-489B-BC3B-36CEA82BEC68.jpeg

Modificat de ionutb94
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei1980 mașina este din 2015 Euro6 ,in manual scrie 504-507,Aceea C3. Pe bidon sunt trecute aceste norme ,dar pe unele situri la Motul specific 504-507 scrie că este pt E4-E5 Aceea C3. Din moment ce pe este Aceea C3 mă gândesc că merge și la E6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei1980 mașina este din 2015 Euro6 ,in manual scrie 504-507,Aceea C3. Pe bidon sunt trecute aceste norme ,dar pe unele situri la Motul specific 504-507 scrie că este pt E4-E5 Aceea C3. Din moment ce pe este Aceea C3 mă gândesc că merge și la E6

In fisa tehnica scrie că este pt E4-E5-E6

Screenshot_20200808-201254.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"...pe unele siteuri..." 

Nu te lua dupa ce scrie pe unele siteuri. Pe fisa tehnica apare VW 504/507? Atunci e bun pentru tine. Atat :) 

Din ce stiu, ambele sunt compatibile 504/507 (Specific si X-Clean+)

@ionutb94 nu am folosit noul 0W-30 si nici nu-l voi folosi. Voi merge in continuare pe 5W-30 (adica ce s-a pus deja in motor de la prima umplere pana in prezent). Rau n-ar avea ce sa ii faca, teoretic este o schimbare doar pt vascozitatea la rece, mai subtire, iar din acest motiv eu nu-l vreau in motor. E parere subiectiva, nu recomandare.

@VolkswagenManagement nu stiu de unde iti iei stirile, dar in ETKA 5W-30 a fost inlocluit cu 0W-30. Iar siteurile de uleiuri spun la fel. 

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, dan.gorea said:

Andrei1980 mașina este din 2015 Euro6 ,in manual scrie 504-507,Aceea C3. Pe bidon sunt trecute aceste norme ,dar pe unele situri la Motul specific 504-507 scrie că este pt E4-E5 Aceea C3. Din moment ce pe este Aceea C3 mă gândesc că merge și la E6

In fisa tehnica scrie că este pt E4-E5-E6

Screenshot_20200808-201254.png

Daca este inscris VW 504 00/507 00 atunci il poti folosi linistit, fara sa te mai complici! Si crede-ma sunt foarte atent la ce ulei si de unde il folosesc, de norme nici nu mai zic nimic. Le si schimb la 10-12 000 km fara doar si poate! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cine o fisa tehnica, sau specificatiile tehnice, ale noului ulei VAG Longlife III FE 0W30, care am inteles ca e facut de Shell?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai inteles ca este fabricat de Shell, ai vreun link?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!