Jump to content

Praguri (trepte) din tabla striata de aluminiu


MishuL
 Share

Postare recomandată

  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • niq_ro

    19

  • MishuL

    13

  • alexserb2000

    8

  • RaduI

    7

Da' pe voi, ce va intereseaza, pretul, sau pragurile ... ? :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pret plus praguri... io le-am uitat pe ale mele din tabla ordinara la exuaif :study: si.. gunoi a scris pe ele :bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gataaaa! Am predat proiectu'! Acuma, cam o luna de zile: :salut: :drunk: :21: :bere: :ok: ; Pe urma, iar :33: :26:

Ia sa mergem noi prin uzina sa vedem de tabla de aluminiu si sa mai indoim ceva tablitze pt. Ford. Dar mai intai, cafelutza. 8)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ashaaaa. Fost uzina. (stai sa-nghit si sa iau o gura de cafea).

Baaaai, taie astia tramvaiele alea albastre, de Munchen. si ce mult imi plac! Grijania ma-sii :salut:

A, sa revenim, m-a luat valu'. 700 perechea. Cam nenegociabil, c-am cam negociat io deja de la 1 bul. Mai putzin, chiar mult mai putzin, doar daca vi le face din tabla de otzel (mmmnieeeee!). Cine vrea, face un desen sau ia o forma pe un carton (pragul vazut de sus, facut un shablon pe un carton mare si verificat cum se pupa cartonul cu caroseria si aripile). In Bucureshti, pot sa masor io si sa fac shablonul, pt. un recipient cu binecunoscutul lichid pe baza de hamei. :bere: .

Acestea fiind zise... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nene, da' astia vor sa isi ia apartament din niste table de aluminiu? :33:

eu le fac rost pe o sticla de vodca, da' nu dau acum de vodcar :mrgreen:

adevarul ca sunt neindoite, da' nu asta-i problema.. problema e materia prima :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

mai ales ca materia prima nu ii costa nimic....cam nesimtiti muncitorii aia...la banii astia mi le face orice atelier :-(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bah, e pt. pereche, include materialul, indoitul, sudatul si scosul din uzina. Eu, daca n-ash avea, ash da banu' asta. De asemenea, dupa cum am zis, facute din tabla de fier sunt muuult mai ieftine, 2-3 sute.

Ca tot zicea Niq de vodca, io p'ale mele am dat acu' f'o 7 ani... o sticla de Saniutza! Fara 'shto!

Pretzul e maric pt. ca materialul e deficitar, e greu de "deturnat" bucatzi asha mari, bucatzele cat palma v-aduc o tona...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa cum vad eu ca sta treaba pe aici.. sant 2 posibilitati: ori stiti preturile la piese si materiale si de aia nu va place ce auziti, ori nu vreti sa investiti in broscute prea tare. Nu va plangeti domnilor pentru 700 mii ca va zic eu preturi acuma:

garnituri etansare dintre cilindrii si chulasa (care sint vo 4 inele cam de 100g toate): 100$ la un nene particular sau 2.900.000 bennet.

saboti frane: - fata 800.000-980.000

- spate 950.000 - 1.600.000

cam asta ma asteapta pe mine. Ce ziceti e mult sau putin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

stai asa...nu te grabi....deci nu ai nevoie de saboti noi de frine.....se schimba numai ferodoul de pe ei....si muuuult mai ieftin....exista ateliere care fac acest lucru.....era umul pe fostl 1 mai prin spatele muzeului taranului romin....ALOOO Domnii....care aveti informatii mai exacte

:shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

cit despre bagat bani nu as vrea sa discutam ca la mine deja vb de mii de EURO...numai din franta mi-am adus piese de 800 de euro....am preferat sa maninc piine cu brinza si sa am bani de piese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu e vorba nu ca bag bani in masina.. :bounce: in iarna am dat mai mult de 1 milion pe garniturile de pe la motor si pe langa.... am aflat apoi ca erau la jumate de pret... :salut: da' nu vreau sa bag aiurea cand mai pot lua de ei alte piese... ca exemplu de ce sa dau pe un alternator 1 milion si ceva cand am putut sa-l iau cu 600 de mii :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, cu sabotii am inteles ca exista variante mai ieftine dar pe mine ma baga in boala inelele alea 100$ sau 2,5 mil...

am mai discutat despre ele si imi pare rau ca nu stie nimeni de ele ca poate aflam si eu un pret mai rezonabil ca asa nici nu stiu ce sa le zic la ofertanti. Deocamdata mai astpt. Faza sta cam asa ca de exemplu pentru ca sa cumpar amortizorul de directie de aici ma costa in jur de 1,5 mil, asa am rugat pe cineva sa mi-l cumpere si a dat pe el 25$ adica 811.350 fix la cursul valutar de azi.

de aia stau eu si ma gandesc ca totusi aceste piese sint mai ieftinute daca le iei din alte parti decat din RO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate niq_ro! de fapt scopul la ceea ce am scris eu nu este sa va fac voua morala ci sa imi spuneti si mie preturi mai rezonabile ca dupa cum bine ai vazut am de luat neste piese la care eu am facut un pret aproximativ si in ritmul asta ajung intr-un an ca dau pe pese mai mut decat pe masina :12:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizorul de directie, la Hoffmann, parca e in jur de 20 euro, deci, tot pe acolo ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

sefa stai asa....sa nu cumva sa dai atitia bani pe garniturile alea....pai in cond in care un set motor e 200 tu dai 100 pe acele garnituri....le faci la un atelier de strungarie.....eu dupa stiinta mea nu exista acolo garnituri....daca iti scapa totusi pe acolo inseamna ca trebuie rectificata un pic chiulasa sau cine a strins chiulasa nu a strins-o la dimensiunile din carte...exista pe Hoffmann un set de garnituri care contine toate garniturile posibile dinm motor....are Martice deja unul care vrea sa-l dea....si e la 10-12 euro....cum o sa dai 100 doar pe 4 garnituri....Doamne fereste....intradevar piesele din afara sunt muuuuuuult mai ieftine....de aceea si cumparam piese noi de pe net :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din stiinta mea, garniturile alea se pun la motoarele pre '6x, a mea din 64 nu le are; si chiar daca ar fi, n-are ce drac de ulei sa iasa pe acolo, cel mult pierzi compresie, nu ulei !!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

exact ...ulei nu ai ce pierde pe ascolo....acele garnituri nu le-am vazut pe nici un motor....poate am avut eu orbul gainilor :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai asa.. ce garnituri intre cilindrii si camasa?

eu am dat pe ele cam 300 de mii, aduse la comanda.. initial erau ceva din cupru, ca o foita si acum arata ca o bratara cilindrica.... da' aia parca e la cilindrii cu blocul, in parte aailallta parc amerg carnituri de cupru de Dacia cu motor de 1400-1600cmc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau unele de cupru, parca la motoarele de 30cp, aveau rolul in special sa mai reduca un pic compresia, crescand volumul camerei de ardere....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am senzatia ca iar intrati intr-o bucla a confuziei...una sunt distantierele din otel sub forma unor seibi, care se pun sub baza camasii pentru a modifica inaltimea camerei de aprindere si implicit rata de compresie si care intr-adevar costa ceva mai mult dar sigur nu 100 de coco si altceva sunt garniturile de cupru/asbest care se pun intre buza camasii si chiulasa, ca un guleras in jurul umarului camasii si nici decum pe buza camasii. Astea se pot face foarte bine la un atelier din lacul tei pe unde am facut eu micile garnituri rotunde ce se insereaza pe chiuloasele de 1200, sub galeria de admisie - pret, acu un an, 20.000 lei ambele!!! Nu cred ca ar costa mai mult de 100.000-200.000 lei un set de astfel de garnituri de chiulasa... :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deviat iar de la topic.... io voiam sa zic ca e prea mult cat cer baietii lu' Mihai.. io m-am cam asigurat, mi le da Sabin pe ale lui ca l-am capiat cu pragurile... si trebuie sa-i dau un suc :scratch:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexserb2000

Mihaie i-a intreaba-i pe mesterii aia....nu le lasa la 400 ca la banii astia s-ar putea sa fie comenzi de vreo 5-6 seturi :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.. ar scoate mai multi bani de la 5-6 praguri.. decat de la 1 sau ZERO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!