Jump to content

Biiip La 72 Km/h


catalinbt
 Share

Postare recomandată

Salut! Avertizorul de viteza nu se reseteaza si face biiip la 72 km/h. Am deconectat si bornele bateriei vreo 3 ore dar fara nici un rezultat... . Intr-un cerculet apare 2 Km ce se aprinde si tiue la atingerea vitezei 72 km/h. Are cineva vreo ideie? Am pus calculatorul pe masina si nu sunt erori. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai doua avertizari de viteza fiecare simbolizate pe BC prin semnul de cerc cu "km/h" scris in interior si cifra 1 sau 2 alaturi (avertizarea 1 sau 2). Resetarea se face tinand apasat butonul de "Reset" de pe maneta de la stergatoare (cel cu care resetezi si setarile din BC), ATUNCI cand pe BC iti este afisata una din avertizari. Trebuie sa tii cateva secunde apasat in timp ce mergi cu masina peste viteza respectiv (astfel incat sa apara avertizarea). Anularea este realizata atunci cand semnul respectiva apare pe gri (daca ai BC color)...nu stiu in cazul in care ai BC monocrom (pe rosu) cum apare...probabil taiat.

P.S. Aceste avertizari nu sunt erori ci sunt pur si simplu niste alarme ce pot fi setate de tine ca sa te avertizeze cand depasesti o anumita viteza (peste care beep-aie si afiseaza pe BC semnul cu cifra 1 sau 2 ca sa iti dai seama care din alerte le-ai depasit). De ex poti seta prima alerta la 50 km/h si a doua la 100 km/h...ca sa stii cand depasesti viteza legala in oras si in afara acestuia. Nu mai tin minte exact acum procedura prin care setezi acele alerte (scrie in manual). Prima se poate seta din meniurile BC-ului (la mine asa e) si a doua se seteaza apasand pe "reset" (parca) DUPA ce ai depasit prima viteza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca la modelul tau ai posibilitatea de a intra intr-un meniu afisat pe FIS.

La mine exista un buton cu o rotita (asemanatoare cu cea pt regalrea oglinzilor) in fata celui pt reglarea oglinzilor de unde pot intra in meniu. De acolo selectez SpeedWarning si setez valoarea (in km/h) pentru spWarning2. Io o am pe la 200 ca sa am "piuituri".

SpWarning1 il setez apasand tija din stanga bordului la viteza dorita, iar de anulat tinand-o mai mult apasata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si metoda aceasta insa fara nici un rezultat... . Problema e ca pot sa setez si sa resetez km /h varianta 1 dar cealalta nu . Ating viteza 72km/h , apare km var. 2 apoi, dau reset si apare seatata var. 1. E foarte ciudat sau cel putin asa cred... . Bordul are doua butoane si atat, A si B din care A(setez ceasul, resetez contorul) iar B(fac verificarile, setez avertizarea vitezelor si reglez ceasul). Are pe butonul de stergator o comanda reset dar cum am spus mai sus nu are nici un efect... .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa fac o proba azi cand merg spre casa sa iti zic mai exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Multumesc!

Modificat de Rapier
Te rog nu mai folosi "quote" daca nu este necesar. Foloseste "ADDREPLY", "FASTREPLY" in loc. Multumesc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate stie cineva vreo modalitate de reset cu ajutorul calculatorului... o schema electronica a bordului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.......si de ce nu ne spui si noua cum ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur, credeam ca nimeni nu mai e interesat de acest lucru in afara de mine... dezactivarea si activarea ,,km 2 '' se face cu masina oprita, se trage butonul din stanga (o sec, doua), adica B, pana in momentul momentul aprinderii displayului din dreapta (cel cu kilometrajul), apoi se apasa (acelasi buton B) pana in momentul aparitiei pe displayul central a ,,km 2'' sau a vitezei setate. Setarea vitezei se face din swich-ul butonului sus jos iar resetarea ,,km 2'' din reset. S-ar putea sa fie diferit la modelul tau din 2005, eu garantez pentru modelul meu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumim catalinbt, informatia este folositoare pt cei care mai au modelul tau.

:)) La modelul de A4 B7 (cum are colegul Leo), interiorul este aproape identic cu B6 si se procedeaza cum am spus mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos! Prima stiam ca se seteaza din meniul BC...a doua nu stiam cum. Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti vreo idee cum scap la Audi A6 2000, motor AKE, de speed warning-urile 1 si 2 ? Mi s-au activat amandoua, dupa o deconectare a bornelor bateriei, la 30 si 130 KMH ( intamplator sau nu, la 30 si 130 sunt doua linii rosii pe vitezometru).

Am incercat cu tot ce s-a postat mai sus, dar nimic. Cea de la 30 face doar un bip si gata, dar cea de la 130 e permanenta.

Am bordul cu doua butoane verticale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru speed warning 1, dupa ce ai depasit viteza si apare avertizorul sonor si semnul pe lcd, apesi swich-ul B (butonul st.), il tii apasat pana apare desenul km 1 taiat cu doua linii oblice. Asa e la mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!