Jump to content

Impresii chiptuning...


andREI
 Share

Postare recomandată

era ciudat pt ca cu treapta a 5-a lua viteza finala 215 daca dadeam a 6-a scadea viteza:) .Eu cred ca cu 300 cp 280 km/h no problem:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 3000rpm sunt fix 180km\h indicati pe bord, iar pe vag com arata 174. Numai conteaza. Cine a fost cu mine stie, oricum nu avem voie sa discutam despre vitezele maxim atinse!!!

Modificat de Beşcu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai ajuns tu din AJM (ce putere?) la 180 cai?

(de aia era bine in profil sa fie trecuta puterea stock..si eventual in semnatura modificarile...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probabil doar cu alta turbina si cu injectoarele la capat ori schimbate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din soft, turbina de 2.5 si cam atat....bine ca am mai spart si catalizator si mici porcarii dar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica tu spui ca ai 180 cp. Si faci mai mult de 280 km/h. Eficienta masina nu am ce zice... :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( eu cu 260 de cai si nu ajung la 280 km/h..si nu cred sa fie asa mare diferenta de rezistante la inaintare intre A3 si golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAN, tu crezi ca daca imi indica 260 pe bord eu chiar merg cu atat?? Sa fim seriosi...ca la viteza de 260.....nu cred ca am mai mult de 240.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu asta era ideea... ma indoiesc ca la 180 de cai putere pe Golf IV ajungi la 240 km/h reali.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa intreb si eu ceva, chiar daca sunt off topic?:D Vreau si eu furtun din acela pentru turbo, de presiune.....am vazut albastru, de unde pot cumpara?? Multumesc si scuzati offtopicul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca ai ajuns la 260. Ca dupa spusele tale, 3000 rpm - 180km/h, rezulta 5000 rpm 300km/h :D . Eu calculasem cu 170 mai devreme. Deja ma gandeam sa vorbesc cu prietenul caruia i-am vandut porschele sa-l scoata :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai hai mai usor cu ironiile astea! Nu avem voie sa vorbim de viteza maxima atinsa. Va rog sa incheim disctutia!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot sa intreb si eu ceva, chiar daca sunt off topic?:P Vreau si eu furtun din acela pentru turbo, de presiune.....am vazut albastru, de unde pot cumpara?? Multumesc si scuzati offtopicul!

de pe net, de la THS...dar nu stiu daca au pt TDI. vezi ebay.sau Racing NICK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai hai mai usor cu ironiile astea! Nu avem voie sa vorbim de viteza maxima atinsa. Va rog sa incheim disctutia!

Ce ironie?Eu vorbesc serios sau poate crezi ca nu stiu cum fuge un golf diesel de 180 de cai...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum Offtopic: Pe unde ati mers voi cu 240km/h reali? Pe autostrazile noatre? Alea doua care sunt cam "varza"?.

In urma unui resoftari/remapari parerea mea ca viteza maxima nu creste cu foarte mult. Eu nu cred ca pe acest forum sunt persoane care isi fac chip tuning pentu a obtine o viteza maxima mai mare. Pe toti ne interesaza "timpul de raspuns".

foarte Offtopic: Bogdan_wrc poti sa ne spui in cate secunde ajunge masina ta la 100 km/h? Nu am mers intr-un S3 dar am auzit de la prieteni ca e senzatie majora! :beerchug:

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti din Ploiesti si nu stii unde se poate merge cu viteza mare? Pe Campina-Ploiesti! Daca mergi la ora potrivita poti merge si cu 300

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Man, nu sunt din Ploiesti. Ideea era nu, ca nu se poate prinde viteza de 240 km/h pe navigatie, nu pe bord, vroiam sa punctez faptul ca este foarte periculos pe drumurile din Romania sa mergi cu viteze de genul asta. Pentru ca nu avem drumuri. La 160 km/h pe tempomat pe A1 directia Bucuresti-Pitesti pe banda 2 am avut surpriza sa constat cu stupoare ca din stanga de pe sens opus un caine trecea printre parapeti sa ajunga in partea cealalta, adica in sensul meu de mers. Ideea e ca l-am vazut exact cand treceam prin dreptul lui, adica oarecum paralel cu el, directia lui fiind de fapt perpendiculara pe masina. In cazul unui ghinion fantastic, daca saracul caine trecea putin mai devreme era nasol rau pentru ca nu aveam cum sa-l observ, in primul rand din cauza parareptilor si in al doilea rand din cauza vitezei.

O masina nu este adevarata daca prinde 200km/h la bord, conteaza mult mai mult in cat timp ajunge la aceea viteza.

Modificat de Cily
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O masina care prinde 250-300, ajunge foooarte repede la 200 de ex. Lucrurile sunt destul de strans legate. Reciproca nu e valabila insa. Scuze, din greseala am citit ploiesti in loc de pitesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cilly, nu am masurat niciodata pe ceas, iar dupa ce am pus ambreiaj sport nu am mai facut plecari tari de pe loc. probabil undeva sub 6 secunde sper. tot am mai trecut prin pitesti, dar nu am avut niciodata ocazia sa ajung la intalniri. daca vreodata ma vezi, opreste-ma si zi-mi sa te dau o tura!

sincer pentru mine nu neaparat 0-100 conteaza, (culmea daca iau in calcul ca am 4x4 care ajuta la viteze mici, nu mari) ci mai degraba de la 100 in sus...

hai sa trecem la impresii dupa CIP< sa lasam discutiile despre viteze maxime...

oricum, se subintelege ca cei care au mers, au mers si prin afara tarii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care au mers cu viteze mari au mers pe celebrele circuite aprobate fia in romania :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am refacut softul la masina din semnatura. In urma discutiilor despre comportamentul masinii, mi-au dat alt soft ( nu stiu de cati CP su Nn), dar ideea e ca masina merge super. Face 6 sec pana la 100 km/h fata de 7.4 original. Nu i-am dat viteza max, dar acum pare ca merge pana la 4500 rpm fara nici o urma de oboseala. Cred ca o sa trec in sfarsit de cei 250 km/h atinsi anterior. Sunt profund impresionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri 24.02, dupa indelungi ezitari, am facut 'chiptuning' pe golful meu 'batran'. Acum parca a intinerit :blah_: Eram plictisit tare de masina si cum nu o voi schimba prea curand, am zis sa-i mai dau ceva 'vana'.

Acum mi-am dat seama cat de moi sunt suspensiile :lol: si ca jantele pe 15" au nevoie de un upgrade, zici ca e barcuta.

Multumesc d-lui Voinea pentru ajutor! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uimitor dupa 6 incercari (era sa zic versiun) cei de la SKN au reusit sa-ti faca softul la un 3.0TDI EDC16. Pacat de faptul ca nu stiu sa faca DPF off la aceasta masina sa te bucuri de mai multi CP (rog nu intelegeti ca reclama sau rautate acest post. E doar adevarul)

Poate ca ai dreptate. Dar felul in care merge masina acum e uimitor. Si nu o spun ca unul care a condus numai loganuri inainte. Cred ca mai multa purere (defapt cuplu) decat acum ar fi chiar nociva pentru masina. Ma refer la ambreiaj si transmisie. Referitor la dpf-off, esti sigur ca nu ar face decat sa opreasca regenerarea filtrului ( faza aia de post-injectie ). Mi-e teama ca si in cazul activarii acestei comenzi sa nu faca figuri cand nu mai vede senzorii. Ce e drept, filtrul de particule l-as de jos in momentul de fata mai mult pentru sunet.

dpf off=zwei turbolader directttttttt :(;)

Unde incap 2 turbine la 3.0 tdi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e putin complicat dar se face loc....am zis biturbo pentru raspuns ca de fabrica...dar si gt30 vnt sau gt32vnt scoti 400 cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!