Jump to content

Allianz Tiriac


champion
 Share

Postare recomandată

Nu se plateste nimic in plus, se merge direct la asigurator, vezi ac sunt zile cand asiguratorul vine la sediile reprezentantelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • champion

    7

  • ciomi

    6

  • PPPPP

    5

  • alexanderdj

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eu cu a mea am fost la PBN , este acolo birou de constatari allianz, eu cam tot ce am avut am zis ca asa am gasit-o in parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da si la ce problema ai avut adica costuri mici de reparatie s-ar putea si la viitorul contract sa ramai la fransiza 0.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la dauna pe care o am eu pot sa zic ca asa am gasit-o in parcare ?

Si care e diferenta daca zic ca asa am gasit-o in parcare in loc sa zic ca am lovit-o eu cand dadeam cu spatele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rost are sa te complici? Te poate pune sa declari si la politie ca sa iti iei amenda si punctele cuvenite :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Ma indoiesc ca o sa ajungi la politie daca zici ce s-a intamplat. Mai degraba te pune sa mergi daca zici ca ai gasit-o in parcare vandalizata...

Din moment ce ai casco, poti sa te duci si sa-i zici inspectorului ca asa ai vrut sa faci si n-are ce sa comenteze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce rost are sa te complici? Te poate pune sa declari si la politie ca sa iti iei amenda si punctele cuvenite :)

Daca spun ca asa am gasit-o in parcare ma complic si iau amenda si puncte ? Sau daca spun adevarul cum ca eu din neatentie am zgariat masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Frate, cand mergi la asigurator sau la politie, trebuie sa declari adevarul. Se cauta alte solutii atunci cand adevarul te pune in pericol de plata, ceea ce nu e cazul. Mergi linistit si spune-i inspectorului de dauna ce si cum s-a intamplat si n-o sa ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms pt raspunsuri , asa am sa fac .

Modificat de guesswho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut-o zgariata cu cheia,am lovit pe unul in fund si am belit bara si farul(se vede in topicul meu), aripa spate zgariata,parbrizul spart, haionul infundat un pic de tot,un prag indoit,toate astea '' Asa am gasit-o in parcare''. A mea este tot leasing dar nu stiu sincer daca o sa creasca casco. I-am spus la om ca-mi lipseste si un capac de la roata si atunci mi-a zis ca ii trebuie de la politie ca si cum ar fi fost furat. Eu zic ca si cu declaratie de la politie si fara trebuie sa o faca,probabil sunt si ei constienti ca si atunci cand aduci de la politie ceva ca asa ai gasit-o in parcare, politia nu o sa caute vinovatul asa ca.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Creste casco pt ca fiind cu autor necunoscut ei nu pot sa isi recupereze banii...decat de la tine.

Am patit-o cu o zgarietura lunga de 2 portiere si putin din aripa anul trecut.

Invatatura de minte pt mine, in final am ajuns sa achit cam toata revopsirea (franciza si cresterea de casco). Nu a fost crestere propriu-zisa, doar ca a ramas la aproape acelasi nivel, inainte de negocieri intense, dupa am reusit sa scad putin. Scaderea era si mai mare fara dauna pt ca masina s-a devalorizat si era al doilea an de casco la ei.

Long story short, defectele mici nu merita facute pe casco, dar in cazul tau eu zic ca este ceva serios.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA Leasing, rata de casco ramane neschimbata pe toata perioada contractului indiferent de reparatiile efectuate pe casco.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Subscriu. Acelasi lucru valabil daca masina e inscrisa pe firma si nu neaparat luata in Leasing, si la Rca si la Casco ramane acelasi pret chiar daca ai daune. Bineinteles ca si scorurile sunt pe masura pentru ca acest aspect sa se poata infaptui.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce noroc, desi sincer mi se pare aiurea si injust.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Nu e aiurea pentru ca omul ala cand face Casco pe Leasing, plateste aceeasi suma pe care o plateste si in primul an al masinii, nu scade valoarea de piata a masinii pe polita, desi in caz de dauna, aceasta scade dupa grila de uzura a asiguratorului. Deci un utilizator casco, plateste aceeasi suma in anul 3 de viata al masinii pe care o plateste si in primul an. Ti se mai pare injust? :P Considera-te norocos.

P.S. Am auzit ca la Casco inca mai merge schimbat asiguratorul pentru a "fenta" clasa de mallus daca ai. Adica te muti la alta societate si cica nu-ti mai baga mallus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In caz de dauna/daune nu mai plateste in plus la anul.

Intr-un fel se egalizeaza. Mai ales ca pe casco se pot fenta multe, sa iti spargi farurile voit, ca apoi sa-ti pui cu xenon, julit masina voluntar pentru o bara noua de GTi si alte mini abuzuri. Daca nu creste polita, la mai multe fente de genul celor enumerate, pe persoana fizica mai greu.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu in conditiile de aigurare am cititi asa : pagubele produse vehiculului ca urmare a actelor de vandalism nu se despagubesc (vandalism=fapta unei persoane sau a unui grup de persoane care distruge sau avariaza cu intentie vehiculul asigurat fara a urmari insusirea acestuia sau a unor parti componente . Gasitul masinii avariata in parcare nu se incadreaza la vandalism?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexanderdj

Ba da. Asta e vandalism. Ca te intorci la masina si o gasesti "tunata". Inseamna ca, clauza de vandalism nu este inclusa in polita ta de asigurare. De regula, toata lumea cauta sa aiba inclusa aceasta clauza pentru ca nu stii cand ai nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred că e aşa.

Vandalismul reprezintă avarierea cu intenţie a autovehiculului asigurat (de către o terţă persoană, evident.)

Dacă o găseşti lovită în parcare nu cred că se poate considera vandalism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vandalismul reprezinta "pagubele produse direct sau indirect ca urmare a oricăror fapte agresive produse cu intenţia de a provoca pagube, fără a exista o motivatie ori din răzbunare, comise de o terţă persoană chiar necunoscută, sau de un grup de persoane" a nu se confunda cu avariile in parcare intrucat acolo lipseste intentia vinovatului. Daca e o avarie provocata de o alta masina de obicei se incadreaza ca avarie in parcare si nu ca vandalism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!