Jump to content

Uleiurile Statoil


Stefan_B
 Share

Postare recomandată

Am gasit pe net la noi niste anunturi pt ulei Statoil.

Statoil Lazerway C 5W-40 este certificat 505.01 de catre VAG asa ca am zis ca e interesant. Pretul firmei care importa la noi (Espoo SRL) este si el foarte competitiv - cca 22-25Ron/l. Uleiul este listat ca fiind full sintetic. Am verificat la Statoil pe site, si Espoo SRL este intr-adevar importator pt Romania.

Inarmat cu cele de mai sus, am zis ca e tentant si am dat o comanda (30L, ca ne-am strans mai multi amici). Am vorbit cu o persoana de la firma, foarte amabila, care a zis ca e OK si vine sa-l aduca. Toate bune pana aici.

Ne-am intalnit, omul punctual, a scos bidoanele din masina (majoritatea la 4L, cum ii cerusem) si SURPRIZA!!! Pe eticheta era scris mare Statoil Lazerway C 5W-40 - pana aici OK, dar la certificari 505.01 LIPSA (C este certificat 505.01)! Am intrebat, fiind uimit, de ce lipseste 505.01 de pe eticheta. Omul - corect zic eu - a zis - il intrebam pe sefu'. La telefon, patronul - imi spune degajat ca "e o greseala pe eticheta, uleiul corespunde, dar n-are norma trecuta pe eticheta"... zic bine, dac cum se face ca pe cel la cutie de 1L scrie (chiar si eticheta diferea intre 1L si 4L)? Pai el nu stie, etc - DAR are fax de la suedezi ca a fost o greseala de etichetare si el a acceptat uleiul asa cum este. Zic OK, imi trimiteti si mie faxul? Ramane sa-l trimita, dar nici pana azi nu l-am primit.

Am vorbit cu omul care mi-a adus uleiul - am comparat cutiile - cel cu 505.01 pe el era din Suedia, cel fara (la 4L) din Norvegia... hmmm

Concluzia mea: Statoil e (sau era) firma serioasa... dar ceva clar nu e in regula cu uleiurile astea - sau nu sunt produse de Statoil, sau e o problema cu firma. Daca o astfel de greseala (banala, si usor de depistat) scapa la CTC, atunci ce incredere pot avea in lichidul din cutie? Eu nu imi risc motorul cand vad asa ceva...

Asa ca sfatul meu e sa treceti pe langa astfel de oferte, daca le vedeti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Lostolache_Ionut

Referitor la uleiurile Statoil, eu am luat de cateva ori de la Espoo ulei pentru masina mea (Golf 5 1.4 benzina) si a fost ok uleiul. Cei de la service s-au uitat putin dubios la el ca nu mai vazuse asa ceva, dar intr-un final au accepat sa mi-l schimbe. Pe ambalaj era trecuta aprobarea VW, la fel si in fisa tehnica (am cerut fisa pentru cei de la service).

Eu am luat de la ei de mai multe ori pentru ca au preturi bune, marfa este facuta in Suedia/Norvegia, nu in Turcia ca Mobil 1. Este adevarat ca pe ambalajul de de 1 L scrie ca e facut in Suedia si pe cel de 4 L in Norvegia (sau invers), dar asta nu cred ca are prea multa importanta. Legat de norma 505.01 s-ar putea sa ai dreptate; am cerut acum ceva timp ulei cu 505.01 pentru un prieten cu un Pasat si mi-au zis ca au pe stoc numai la ambalaj de 1 L. Posibil ca cel de 4 L sa fi fost un stoc vechi si de aia nu avea norma trecuta pe ambalaj, ca altfel nu imi explic. Oricum, cert este ca pe criza asta vinde cine are pret bun. Mobil face uleiul in Turcia, dar pretul e acelasi cu Mobil-ul facut in Germania....cam ciudat. La fel face si Castrol-ul. Si ce ma deranjeaza e ca nu au bunul simt sa scrie pe bidon unde e facut. Baga un "Made in CE" si cu asta s-au scos. Pana una alta ne indreptam catre uleiurile care au pret bun, gen Valvoline, ELF, Statoil, Texaco (desi asta e cam dubios ca e facut la vecinii nostri bulgari).

Modificat de Lostolache_Ionut
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ionut nu sta in picioare chestia cu vechimea. Chiar daca prin absurd eticheta a fost facuta inainte de aparitia normei, numele de comercializare este unic asa ca nu are cum - indiferent in ce an si in ce tara a fost fabricat, nume unic inseamna performante, caracteristici unice.

Meteahna asta cu "made in CE" este din ce in ce mai raspindita as zice si acopera de minune fabricantul.

Daca mai adaugam si faptul ca parte din uleiuri sint importate in butoaie si reambalate aici, avem un tablou deloc prietenos cu consumatorul.

Pisicutza ai primit faxul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, nu vreau sa fiu contra curentului, dar mie nu mi se pare atat de important unde e facut uleiul. Daca e original, si atat timp cat exista o "intreprindere" ;) dotata cu tehnologia necesara, poate fi facut si in somalia... Tot Mobil/Castrol/etc il produce...

Exact cum spunea Ionut mai sus, pretul vinde, si pentru a avea un pret bun, trebuie reduse costurile. Decat sa umble la calitate, mai bine il produc in alta parte, unde e forta de munca mai ieftina.

O parere, nu aruncati cu paru dupa mine :)

OFF: Lucrez in comert, si imi trec prin fata ochilor destul de des produse electrice/electronice. Nu am mai vazut de mult unul pe care sa nu scrie made in china. Si nu vindem nonbranduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lostolache_Ionut

Corect, nu are importanta unde e facut, pentru ca se respecta anumite standarde, dar ideea era alta. Daca tot il produci in Turcia sau in China ca sa reduci costurile, umbla si putin la pret, pentru ca nu e normal sa cumpar un produs din Turcia la acelasi pret cu cel facut in Germania. Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Pisicutza ai primit faxul ?

Nici pana azi :)

Nu ma intelegeti gresit - nu cred ca are importanta unde e fabricat uleiul atat timp cat se respecta tehnologia/compozitia/etc. Am spus de diferenta de tari de productie pt ca era singurul lucru de care ma puteam lega...

Acum am trecut la Castrol Edge Turbo 5/40 la 150Ron/4L si asta e... nu ma intereseaza sa schimb din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!